Co warto mieć w domowym warsztacie? Przegląd niezbędnych narzędzi

Posiadanie dobrze wyposażonego warsztatu to marzenie każdego majsterkowicza. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą, czy zawodowym rzemieślnikiem nie może zabraknąć Ci odpowiednich narzędzi. Wysokiej jakości sprzęt warsztatowy umożliwia osiągnięcie skutecznych i satysfakcjonujących efektów. W dzisiejszym blogu przedstawimy Ci kilka podstawowych narzędzi, o których nie możesz zapomnieć przy urządzaniu idealnego warsztatu. Odpowiadamy: Co warto mieć pod ręką w domowym warsztacie? Jakie narzędzia ułatwią prace? Jak zorganizować sobie warsztat?

Niezbędne narzędzia do warsztatu - co należy mieć?

Nieodzowną częścią każdego warsztatu są wszelkie narzędzia ręczne, takie jak młotek, kombinerki, szczypce. Warto posiadać zestawy zawierające różnego rodzaju śrubokręty i klucze. Ze śrubokrętem płaskim, krzyżowym, imbusowym oraz kluczami z nasadkami będziesz przygotowany na wszelkie naprawy i projekty. Dla osób początkujących świetnym wyborem będą gotowe zestawy narzędzi. Specjalnie opracowane skrzynki narzędziowe pomagają utrzymać porządek i zabezpieczą nas na różne ewentualności.

Kolejnymi ważnymi narzędziami są wszelkiego rodzaju wiertarki, zakrętarki i wkrętarki. Za ich pomocą możemy wykonać różnego rodzaju montaże i projekty DIY. Dostęp do różnych bitów oraz wierteł zwiększa zakres ich działania. Inne elektronarzędzia, które mogą się przydać to, m.in. szlifierka oscylacyjna, piła tarczowa czy wyrzynarka. Prócz ręcznego sprzętu warto pomyśleć o zakupie stołowej pile elektrycznej. Odpowiednia tarcza tnąca pozwoli na szybkie i precyzyjne przecinanie wielu różnych materiałów, takich jak drewno, laminat czy kamień. Nie można zapomnieć o różnych narzędziach pomiarowych, takich jak poziomica czy kątownik. Są to uniwersalne akcesoria, które sprawdzą się także do prac brukarskich. 

Cenionym elementem warsztatu jest dobre imadło. Pozwala na uzyskanie wielotonowego ścisku i solidnego uchwytu. Sprawdzi się do pewnego mocowania materiałów i wykonywania precyzyjnych operacji. To w co warto także zainwestować to w specjalistyczny odkurzacz przemysłowy. Duża moc, pojemny zbiornik umożliwi utrzymanie warsztatu w czystości. Ponadto sprawdzi się do innych czynności, np. sprzątania po wykonanym remoncie w innych pomieszczeniach.

Pozostałe wyposażenie warsztatu będzie zależało od tego, jakie dokładnie prace są najczęściej wykonywane. Przykładowo dla stolarzy niezbędne będą heble, strugi i dłuta. Dla ogrodnika natomiast ważne będą różnego rodzaju noże, sekatory. Nie należy zapominać o wszelkich elementach, materiałach eksploatacyjnych takich olej do silnika, płyn chłodniczy czy zestaw serwisowy.

Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie? 

W każdym miejscu pracy kluczową rolę odgrywa odpowiednia organizacja. W warsztacie to także ważny element efektywnego i przyjemnego majsterkowania. Szybki dostęp do narzędzi i materiałów sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej wykonać zadania oraz utrzymać porządek. Pierwszym krokiem przy organizacji jest określenie potrzeb oraz pomiar dostępnej przestrzeni warsztatu. Ilość miejsca powinna umożliwiać wygodne korzystanie z narzędzi i poruszanie się. Istotne jest także zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Należy uwzględnić umiejscowienie gniazdek elektrycznych, dostęp do narzędzi oraz miejsca niebezpieczne. Postawione meble powinny być stabilne i odporne na przewrócenie oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Ostatnim krokiem jest wybór odpowiednich mebli warsztatowych z uwzględnieniem ważnych dla nas właściwości. 

Szafka narzędziowa czy stół warsztatowy?

Przy wyborze odpowiedniego mebla należy określić, jak dużą powierzchnię roboczą potrzebujesz. Istotne są także, jakie funkcje będą dla Ciebie przydatne. Zaletą wyboru szafki narzędziowej jest mobilność. Najczęściej wózek warsztatowy posiada kółka, dzięki czemu możesz przetransportować szafkę w dogodne miejsce. Należy jednak zwrócić uwagę czy posiada system blokujący, stabilną konstrukcję oraz stabilne podpory. Szafka narzędziowa powinna posiadać także odpowiednią ilość półek i szuflad. Nie liczy się tylko ilość, ale także udźwig konkretnej szuflady. Zaletą będą maty antypoślizgowe i prowadnice z pełnym wysuwem oraz bezpiecznym systemem mocowania. Takie właściwości posiada np. szafka warsztatowa Zipper ZI-WS9F

Oferta stołów warsztatowych jest znacznie szersza. Znajdziemy zarówno mniejsze, składane, jak i potężne, rozbudowane modele. Praktycznym wyborem będzie wielofunkcyjny stół roboczy lub teleskopowy koziołek. Przykładowo model MF7IN1 od Holzmann, może pełnić aż 7 różnych funkcji - m. in. wózka, rusztowania, platformy, leżanki czy urządzenia jezdnego. Przydatne są wszelkie funkcje dodatkowe, takie jak - systemy mocowania narzędzi, wciągarki. Często stoły warsztatowe posiadają gniazda elektryczne - wejściowe i wyjściowe. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli często w pracy stosujemy elektronarzędzia. Dużą funkcjonalność możemy zyskać wybierając stół warsztatowy z tablicą narzędziową. Dowolne rozstawienie haków pozwala na zawieszenie sprzętu o różnej wielkości. Dzięki temu pod ręką możemy mieć zawsze niezbędne akcesoria.

Warto rozważyć także rozwiązanie 2w1- stół narzędziowy wraz z szafką. W naszej ofercie posiadamy taki zestaw - Holzmann WEWA1216SET. Będzie to bardzo korzystne w przypadku małej ilości miejsca. Szafka narzędziowa może być przechowywana pod stołem.