8 sposobów na czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał stosowany do budowy podjazdów, tarasów czy ścieżek. Słynie ze swojej wytrzymałości, jednak z czasem może zacząć się brudzić i tracić swój urok. Czyszczenie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli powierzchnia jest mocno zabrudzona lub porośnięta mchem. W tym artykule omówimy, jak dokładnie oczyścić kostkę brukową i przywrócić jej pierwotną estetykę. Przedstawimy również najlepsze domowe metody czyszczenia kostki brukowej.

Kiedy czyścić kostkę brukową?

Kluczem pięknej kostki brukowej są regularne działania pielęgnacyjne. Pozwoli to nie tylko utrzymać estetykę powierzchni, a także uchroni przed uszkodzeniami i przedłuży żywotność. Prace powinny być dostosowane do stopnia eksploatacji i narażenia na zanieczyszczenia. Czy występują takie sytuacje, że należy przeprowadzić czyszczenie jak najszybciej? Tak, może wystąpić taka potrzeba po dużych opadach deszczu czy gradu. Często pod wpływem silnego wiatru pojawia się wiele gałęzi, liści czy gruzu. Należy je niezwłocznie usunąć, aby nie dopuścić do zabrudzeń takich jak mech, pleśń. Do sporych uszkodzeń powierzchni może dojść przez okres zimowy. Do odśnieżania często stosuje się sól lub inne środki chemiczne. Jeśli nie przepłucze się kostki brukowej zaraz na wiosnę, może dojść do dalszych uszkodzeń. Zbliżając się do okresu zimowego, należy pamiętać, aby usunąć wszelkie liście oraz inne pozostałości z powierzchni. Dużo zabrudzeń pojawia się po sezonie wiosennym i letnim, kiedy najwięcej korzystamy z ogrodu czy podjazdu. Większe zanieczyszczenia należy na bieżąco usuwać. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do przykrycia śniegiem brudnej powierzchni.

Pracy wydaje się sporo, a więc czy można zabezpieczyć kostkę, aby uniknąć niektórych prac? Wydłużenie żywotności i pięknego wyglądu powierzchni można uzyskać, dzięki odpowiedniej impregnacji. Na rynku istnieje wiele preparatów, które pozwolą stworzyć na powierzchni "niewidzialną barierę". Rozprowadzona warstwa zapobiegnie osadzaniu się brudu na długi czas. Czas działania dobrych środków impregnujących wynosi około 3-4 lata.

Domowe metody czyszczenia kostki brukowej – soda oczyszczona, ocet, coca-cola

Jeśli nie chcesz używać mocnych, chemicznych środków czyszczących, mamy dla Ciebie alternatywy! Istnieją równie dobre, domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej. Do walki z brudem przydadzą się rękawice, wiaderko z wodą, miękka/twarda szczotka plus jeden tajemniczy składnik! Oto nasze propozycje:

  1. Woda z mydłem - płyn do naczyń działa podobnie jak w przypadku mycia sztućców czy talerzy. Najlepiej sprawdza się proporcja 3:1 z wodą.
  2. Ocet - ekologiczny ocet kuchenny sprawdzi się świetnie do walki z mchem i inną roślinnością, między elementami kostki. Należy go rozcieńczyć z wodą 2:1, a następnie obficie spryskać zanieczyszczony obszar.
  3. Coca-cola - skutecznie pozwoli rozprawić się z rdzą oraz tłustymi plamami. Wystarczy wylać zawartość butelki na kostkę oraz przetrzeć ścierką. Substancje można zostawić zarówno na kilka minut, jak i na całą noc. Po czyszczeniu należy dokładnie spłukać wodą.
  4. Soda oczyszczona - bezpośrednie jej rozprowadzenie na zabrudzoną powierzchnię lub szczeliny pozwoli na skuteczne usunięcie mchu i chwastów. Gęsta, biała pasta może również poradzić sobie z usunięciem plam ze smaru.
  5. Sok z cytryny - cytryna zawiera naturalny kwas, który może szybko i łatwo rozkładać brud i plamy. Wystarczy trochę soku wymieszać z wodą i spryskać obszar. Po kilku minutach można przystąpić do szorowania.
  6. Woda utleniona - ten tani środek znany jest już ze swojego niezawodnego działania w łazience. Wystarczy wymieszać ją z wodą w stosunku 1:1, wylać na powierzchnię oraz odczekać kilka minut. Świetnie sprawdza się również w połączeniu z sodą oczyszczoną. Szorowanie szczotką będzie znacznie łatwiejsze.

Przed zastosowaniem jakiegoś środka, zawsze przetestuj go na niewielkim obszarze! Wtedy upewnisz się, że nie wywoła to żadnych uszkodzeń na powierzchni kostki brukowej. Mało uważna praca może także zaszkodzić roślinom znajdującym się w pobliżu. Po czyszczeniu pamiętaj, aby obszar dokładnie zmyć wodą.

Jakie urządzenia do czyszczenia kostki brukowej?

Już wiesz, że szczotką przy pomocy domowych środków możesz ręcznie wyczyścić wiele zabrudzeń. Miotłą natomiast szybko pozbędziesz się niewielkiego brudu i kurzu. Wybór odpowiedniego sposobu będzie zależał od stopnia zabrudzeń. Może się okazać, że przy dużej powierzchni i eksploatacji takie podstawowe narzędzia nie wystarczą. Odpowiednim podejściem można uzyskać znacznie bardziej imponujące rezultaty. Warto rozejrzeć się wśród specjalistycznych narzędzi, które są do tego celu przeznaczone. To uchroni nas przed uszkodzeniem struktury kostki brukowej.

Mycie kostki z użyciem myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa wykorzystuje mocny strumień wody, co pozwala na dokładne usunięcie zanieczyszczeń. Ważne jest, aby wybrać urządzenie, które posiada akcesoria do czyszczenia kostki brukowej. W zależności od modelu, w zestawie można znaleźć różne lance i węże. Przydatne mogą być takie akcesoria jak szczotki czy dysze do mycia wąskich szczelin. Musimy zwrócić uwagę na ciśnienie. Odpowiednia będzie myjka o ciśnieniu co najmniej 120 barów oraz mocy 3 kW. Dobrze, aby urządzenie oferowało również przepływ wody na poziomie 350-500 l/h. Przy dużych powierzchniach musimy pamiętać także o długim wężu. Przydatne będą kółka i wygodny uchwyt transportowy.

Oprócz odpowiednich parametrów istotnym czynnikiem jest marka i cena. W swojej ofercie posiadamy myjki ciśnieniowe na każdą kieszeń. Urządzenia od znanych producentów zazwyczaj są droższe, jednak zapewnią lepszą jakość i wydajność. Polecamy myjki Stihl, podane modele posiadają oznaczenie "PLUS", co znaczy, że posiadają zintegrowany bęben na wąż. Zwijanie i rozwijanie węża jest bardzo proste.

Wydajna myjka Stihl RE 130 PLUS - idealna do prac porządkowych wokół domu. Sprawdzi się nie tylko do kostki brukowej, ale także do mycia samochodu, mebli ogrodowych czy tarasu. Wyposażona została w zintegrowany wózek jezdny, dzięki czemu jest bardzo zwrotna i poręczna w transporcie. Posiada dużo udogodnień dla użytkownika, takich jak boczny schowek czy lanca z miękkim uchwytem.

Mocna myjka ciśnieniowa Stihl RE 170 PLUS - duże ciśnienie (1-150 bar) sprawia, że urządzenie nadaje się dla użytkowników profesjonalnych. Prócz zastosowań prywatnych, myjka może posłużyć do czyszczenia dużych hal czy maszyn. Wyposażona została w składaną korbę i wąż wysokociśnieniowy o długości 12 m! Taka długość pozwoli na szeroki zakres prac. Znaczną zaletą jest również manometr, regulowana dysza płaska oraz regulator ciśnienia. To pozwoli na wygodne dozowanie środka czyszczącego i dostosowanie mocy do wrażliwych powierzchni.

Specjalna myjka do kostki brukowej

Istnieją także myjki przeznaczone do kostki brukowej, płyt i innych nawierzchni z kamienia. Przykładowym urządzeniem jest myjka EASYCLEAN EC-60 od Probst. Jest ona w stanie czyścić nawet do 5 razy więcej w porównaniu z innymi myjkami ciśnieniowymi! Jest to możliwe dzięki specjalnym dyszom natryskowym, które osiągają wysokie ciśnienie i ogromną wydajność. Dużą zaletą myjki wysokociśnieniowej jest to, że jest niezależna od zasilania elektrycznego. Napędzana jest silnikiem benzynowym Honda GX 160.

Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?

Kostka brukowa często służy jako podjazd do garażu czy miejsce parkingowe. Przez długi czas może nic się nie wydarzyć, jednak zdarza się, że samochód przestanie z nami współpracować. Co wtedy? Niestety w tym przypadku kluczowe znaczenie ma czas reakcji. Im szybciej zauważymy wyciek, tym mamy większą szansę, że nie wniknie on w strukturę kostki. Posiłkować się można ciepłą wodą i detergentami usuwającymi tłuszcz. Sprawdzić się może także płyn do naczyń. Niekiedy niezbędne będzie użycie profesjonalnych preparatów. Jednak takie środki są mocno żrące i należy stosować je ostrożnie. Zawsze należy zrobić test na niewidocznej części kostki. To pozwoli upewnić się, że nie wykonamy żadnych szkód, a w tym przebarwień.