Czym utwardzać kostkę brukową? Jaką zagęszczarkę wybrać?

Układanie kostki brukowej to nie tak prosta sprawa jakby się wydawało. Bez użycia odpowiednich narzędzi, wybrukowany podjazd czy chodnik szybko ulegnie zniszczeniu – powierzchnia stanie się nierówna, zrobią się duże szpary, a pomiędzy nimi zaczną rosnąć chwasty. Jak utwardzić kostkę brukową – jaką zagęszczarką? Na co zwrócić uwagę kupując zagęszczarkę do kostki? Czytaj dalej i znajdź odpowiedzi na powyższe pytania!

Zagęszczarka do kostki brukowej – na co zwrócić uwagę?

Prace związane z układaniem kostki brukowej postępują wieloetapowo. Do najważniejszych należy przygotowanie gruntu, czyli podbudowy oraz utwardzenie ułożonego już bruku. Odpowiednio utwardzony teren to klucz do sukcesu – będzie odporny za zniszczenia, nierówności, itp. Do zagęszczania gruntów pod kostkę brukową i utwardzania samej kostki wykorzystuje się zagęszczarkę w klasie wagowej między 100, a 300 kg. Takie ubijarki sprawdzą się przede wszystkich do brukowania podjazdów przy domach jednorodzinnych, itp. Do rozleglejszych terenów, np. brukowania parkingów wykorzystuje się już zagęszczarki o wadze nawet do 500 kg.

Jakie parametry powinna posiadać wydajna zagęszczarka do ubijania kostki brukowej? Zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • Ciężar – jak wspomniano wyżej, najlepsze do ubijania kostki będą zagęszczarki o wadze miedzy 100 a 300 kg. Zagęszczarka o takim ciężarze roboczym nie uszkodzi kostki brukowej.
  • Kierunek jazdy – do wyboru mamy zagęszczarkę jednokierunkową lub rewersyjną. Obydwa te rodzaje będą odpowiednie, jednak zagęszczarka poruszająca się do przodu i do tyłu będzie wygodniejsza w użyciu i przede wszystkim łatwiej się nią pracuje w wąskich i ciasnych przestrzeniach.
  • Wydajność – to parametr określający, jak szybko pracuje zagęszczarka. Optymalny przedział to utwardzenie między 300 a 800 m2 powierzchni w ciągu jednej godziny. Im więcej, tym szybciej wykonamy konkretną pracę.
  • Moc silnika – wpływa na działanie całej zagęszczarki. Optymalna moc do minimum 4 kW, co pozwoli na wydajną pracę urządzenia przez wiele godzin.
  • Dostęp do części zamiennych i serwisu – rzecz, o której bardzo często zapomina się podczas zakupu. Dotyczy to w szczególności bardzo tanich zagęszczarek sprowadzanych z Chin. Nie dajmy się na to nabrać, gdyż w ostateczności okaże się, że maszyna będzie tylko „na raz”. W razie awarii przy braku dostępności części zamiennych nasza zagęszczarka będzie nadawała się tylko na złom.

Czym utwardzać kostkę brukową? Przegląd zagęszczarek do ubijania kostki

Jak już wspomniano, układanie kostki brukowej wymaga podwójnego zagęszczenia – na początek podbudowy, a następnie ułożonej już kostki. Każdą z tych czynności możemy wykonać tą samą zagęszczarką. Jednak należy pamiętać, że do ubicia kostki brukowej należy założyć specjalną płytę elastomerową, która zapobiega pęknięciom bruku.

Poniżej prezentujemy zagęszczarki do kostki warte uwagi:

  • Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson MP20 – stworzona do utwardzania kostki brukowej. Jej wydajność to 600m2/h, dzięki czemu prace postępują bardzo sprawnie. Mimo wagi poniżej 100 kg zagęszcza lepiej niż inne cięższe zagęszczarki. Opcjonalnie można dokupić płytę elastomerową, kółka transportowe, czy zbiornik na wodę do utwardzani asfaltu.
  • Zagęszczarka rewersyjna LUMAG RP200HPC – uniwersalna zagęszczarka rewersyjna w klasie wagowej 200 kg. Sprawdzi się przede wszystkim do kostki brukowej, ale także do wszelkich innych prac związanych z ogrodnictwem, kształtowaniem terenu, wykopach, kanalizacjach czy pracach przy fundamentach. Pracuje z wydajnością 450 m2/h, dzięki czemu wszelkie prace przebiegają sprawnie. Zagęszczarka posiada dodatkowe panele boczne, które umożliwiają rozszerzenie szerokości roboczej z 480 mm do 600 mm.
  • Zagęszczarka rolkowa WEBER VPR 700 – to zagęszczarka o nietypowej płycie dolnej. Zamiast płaskiej powierzchni, posiada rolki, które idealnie utwardzają kostkę brukową lub płyty wielkoformatowej. Wibrator rolkowy do kostki delikatnie sunie po powierzchni, dzięki czemu płyty i kostka nie przesuwają się, ani nie pękają (szczególnie krawężniki i narożniki). Taka zagęszczarka umożliwia bezpieczne utwardzenie powierzchni brukowanych. Niestety ten model nie utwardzi podbudowy, a jedynie kostkę brukową.

Zagęszczarki do kostki brukowej – profesjonalne doradztwo w sklepie internetowym Maufer

Zastanawiasz się jaką zagęszczarkę do kostki kupić? Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego modelu? Skontaktuj się z nami a specjaliści Maufer fachowo odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb!