Jaki laser budowlany wybrać w 2023 roku? Parametry, ceny, opinie

Technologia stale ewoluuje, zmieniając sposób i szybkość wykonywanej pracy. W ubiegłym roku producenci sprzętu budowlanego zasypali nas nowościami. Rynek w 2023 roku również prezentuje jeszcze większą różnorodność i nowe rozwiązania. Wybór odpowiedniego lasera może być trudnym zadaniem z tego powodu. Jakie parametry musisz wziąć pod uwagę, kupując laser? Co oferuje nam fioletowy laser budowlany od Nivel System? W tym artykule przedstawimy Ci odpowiedzi na te pytania. Przyjrzymy się czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, aby zakupić najlepszy laser krzyżowy - o odpowiednim stosunku jakości do ceny.

Jaki laser na budowę? Parametry

Wybór konkretnego lasera należałoby uzależnić od specyficznych wymagań każdego, pojedynczego projektu. Jednak dla wielu mniejszych firm nie jest możliwe zakupienie wielu urządzeń pomiarowych. W tej sytuacji należy dobrać laser do najczęściej wykonywanych prac i potrzeb. Określenie potrzeb w zakresie zastosowania i funkcji lasera pozwoli skupić się na modelach, które spełniają Twoje wymagania.

W pracach na budowie istotny jest zasięg pracy lasera. Odległość, na jaką laser jest w stanie emitować wiązkę, jest szczególnie ważna w przypadku dużych placów budowy. Wewnątrz pomieszczeń najczęściej wystarczy zasięg 30 m. Jeśli mamy wątpliwość, że nie będzie to dla nas wystarczające, należy pomyśleć od razu o zakupie czujnika. Na zewnątrz lepiej sprawdzi się laser do zastosowań ogólnobudowlanych - laser rotacyjny. Takie urządzenie pomiarowe jest w stanie zapewnić nam bardzo duży zasięg - do 700 m! Dodatkowo dobra widoczność w różnych warunkach oświetleniowych znacznie ułatwia pracę. Przed zakupem lasera budowlanego, zwróć uwagę także na deklarowaną dokładność pomiarową. Podsumowując - należy szukać modeli, które oferują odpowiedni zasięg i zapewniają dobrą widoczność promienia, nawet w trudnych warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje kolor lasera, o czym pisaliśmy w artykule 👉 Laser czerwony czy zielony? A może niebieski? Jaki kupić?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lasera w 2023 roku? 

Upewnij się, że wybrany laser krzyżowy jest solidnie zbudowany i odporny na wstrząsy, kurz oraz wilgoć. Sprzęt powinien posiadać odpowiednią klasę ochrony, taką jak IP54 lub wyższą, co gwarantuje jego trwałość. Nowe lasery od Nivel System - CL1, CL2, CL3 i CL4 posiadają odświeżony, futurystyczny wygląd, a wraz z nim odpowiednie zabezpieczenia. Obudowa wzmocniona jest pancernym korpusem. Odpowiednio zabezpieczone są także osłony głowic laserowych. Jest to niezwykle istotne przy pracach na budowie, gdzie zdarzają się różne sytuacje. Niezwykle przydatną funkcją jest moduł Bluetooth, dzięki któremu użytkownik może sterować funkcjami z pokładu urządzeń mobilnych. W 2023 r. powinno być to normą. Lasery budowlane od Nivel System posiadają własną aplikację mobilną, która jest dostępna zarówno na Androida, jak i IOS-a.

Często nie zwracamy uwagi również na standardowe wyposażenie dostarczane ze sprzętem. Jednak to jeden z ważniejszych czynników, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Ważne, aby znalazły się takie dodatkowe akcesoria jak: bezpieczny kufer transportowy, tarczki podłogowe, akumulator i ładowarka. Ważne jest posiadanie multi-adaptera, który pozwoli zamontować sprzęt. np. na profilu, haczyku czy za pomocą magnesu. Dodatkowo warto wyposażyć się w czujnik laserowy, tyczkę rozporową i łatę laserową. Takie wyposażenie może stanowić dla nas niezbędną pomoc w trudnych sytuacjach na budowie. 

Jaki laser dla instalatorów?

Dla instalatorów, którzy zajmują się różnymi zadaniami, istnieje wiele rodzajów laserów, które mogą być przydatne. Optymalnym i stosunkowo tanim wyborem będzie laser 2D - CL2R, CL2G, CL2B. Emitowane dwie proste linie odniesienia tworzą krzyż, ułatwiając wyznaczanie prostych linii poziomych i pionowych. Taki sprzęt sprawdzi się idealnie podczas wszelkich prac montażowych, elektrycznych czy hydraulicznych. Natomiast do wykonywania bardziej skomplikowanych konstrukcji, a w tym sufitów podwieszanych, ścianek i suchych zabudów GK najlepiej sprawdzi się urządzenie pomiarowe z 4 płaszczyznami laserowymi. Takie urządzenie pomiarowe posiada znacznie szerszy zakres zastosowań. Lasery budowlane Nivel System CL4 świetnie odnajdą się jako lasery monterskie. Dodatkowa linia dolna i górna to jeszcze więcej możliwości. Zablokowanie kompensatora umożliwi pochylanie instrumentu i korzystanie z linii skośnych. 

Jaki laser do układania płytek?

Laser krzyżowy jest idealnym narzędziem do precyzyjnego wyznaczania prostych linii poziomych i pionowych, co ułatwi układanie płytek w równych rzędach. Najczęściej wybierany sprzęt do tego celu to laser budowlany 3D. Trzy niezależne wiązki umożliwią układanie glazury, terakoty. Wspomogą także inne prace wykończeniowe oraz związane z wylewkami. Naszym poleceniem jest niezmiennie sprzęt od Nivel System. CL3R, CL3G, CL3B to świetne lasery dla glazurników. Dolna wiązka tych urządzeń już na wysokości 19 mm umożliwia precyzyjne układanie. Przed zakupem urządzenia powinniśmy się upewnić, że zasięg pracy lasera jest odpowiedni do rozmiaru pomieszczenia, w którym będziemy wykonywali zadania. Warto zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie urządzenia pomiarowego. Przydatnymi akcesoriami będą podłogowe tarczki laserowe. Ustawione na podłodze czy płytkach precyzyjnie poinformują nas o poziomie linii laserowej.

Nowość od Nivel System - fioletowy laser budowlany CL4D-P!

Zupełną nowością i innowacją na rynku jest fioletowy laser krzyżowy od Nivel System. Jest to pierwsze takie rozwiązanie na świecie! Fioletowa wiązka lasera jest bardzo dobrze widzialna i doskonale się wyróżnia na budowie, gdzie pracują lasery z innymi kolorami wiązek. Będzie to znakomite uzupełnienie wyposażenia średnich i dużych firm. Nowoczesny laser budowlany z wiązką fioletową CL4D-P oferuje bardzo dużą dokładność i znajdzie szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Kompaktowa obudowa sprawia, że urządzenie jest poręczne i łatwe w instalacji. Dużą zaletą jest dodatkowy akumulator w zestawie gratis. Kiedy jedna bateria nam się rozładuje, nie musimy przerywać pracy, tylko sprawnie wymienić ogniwo. Takie rozwiązanie umożliwia uniknięcie przestojów w pracy.