Niezbędne urządzenia pomiarowe, których potrzebujesz na budowie!

Praca na budowie to nie tylko praca rąk i zaawansowanych maszyn. Sukcesem każdego projektu budowlanego są precyzyjne pomiary i kontrola. Narzędzia pomiarowe są nieocenionym elementem w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, przemysł, rzemiosło. Wybór odpowiednich narzędzi pomiarowych zależy od specyfiki zadań, które chcemy wykonać. Jednak musimy pamiętać, że inwestycja w jakościowe i precyzyjne narzędzia przyczyni się do osiągnięcia najlepszych wyników. W dzisiejszym blogu odpowiemy na następujące pytania: Jakich narzędzi pomiarowych nie powinno nam zabraknąć na budowie? Jaki dalmierz laserowy wybrać? Na jakie urządzenia pomiarowe postawić w 2023 r.? Zapraszamy do dalszej lektury, gdzie znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Narzędzia pomiarowe - zastosowanie, rodzaje, ceny

Istnieje wiele rodzajów narzędzi pomiarowych, dostosowanych do różnych zadań. Do pomiarów długości i odległości stosuje się miarki, taśmy miernicze, wszelkiego rodzaju mierniki laserowe oraz dalmierze. W celu pomiaru grubości lub średnicy używa się mikrometrów. Termometry, higrometry i czujniki wilgotności są używane do sprawdzenia temperatury i wilgotności. W przemyśle często są stosowane narzędzia suwmiarkowe (głębokościomierze, wysokościomierze), natomiast w profesjonalnym budownictwie - systemy do sterowania maszyn. Jednak to nie wszystko, urządzeń pomiarowych jest o wiele więcej. Każde z nich ma swoje unikalne zastosowanie i precyzyjność, co pozwala na wykonywanie różnorodnych pomiarów. Wiele procesów nie byłoby dzięki temu możliwych. Brak odpowiedniego przygotowania do projektu w wielu branżach oznaczałoby ogromne straty.

Jaka cena urządzeń pomiarowych? To zależy od wielu czynników, takich jak marka, jakość wykonania, zakres pomiarowy i dostępne funkcje. Prostsze narzędzia, takie jak taśmy miernicze czy miarki, są tańsze - od kilkudziesięciu złotych. Natomiast zaawansowane lasery pomiarowe czy niwelatory są zdecydowanie droższe. Warto jednak zainwestować w narzędzia o wysokiej jakości, ponieważ gwarantują dokładność i niezawodność. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza podczas bardziej skomplikowanych projektach budowlanych. Nie można nie zauważyć różnic cenowych między narzędziami renomowanych marek a tańszymi produktami. Za laser budowlany od Nivel System zapłacisz nieco więcej niż za laser z marketu. Natomiast zdecydowanie będzie on się różnił precyzyjnością i trwałością. Warto zapoznać się z narzędziami od znanych i sprawdzonych producentów. Oferują one szereg dodatkowych i zaawansowanych funkcji oraz wydłużoną gwarancję.

Najważniejsze urządzenia pomiarowe - lista

 • Poziomice elektroniczne
 • Taśmy pomiarowe
 • Lasery liniowe
 • Lasery rotacyjne
 • Dalmierze
 • Niwelatory
 • Kątomierze
 • Kółka pomiarowe (drogomierze)

Jaki dalmierz laserowy na budowę?

Dalmierz laserowy umożliwia szybkie i precyzyjne pomiary odległości za pomocą wiązki laserowej. Jest niezwykle przydatny przy wyznaczaniu wymiarów pomieszczeń czy powierzchni działki. Pozwala uniknąć błędów pomiarowych i zdobyć skomplikowane obliczenia wymagane w biurze projektowym. Wybór odpowiedniego dalmierza laserowego na budowę zależy od kilku kluczowych czynników. Jest to m.in.: zakres pomiarowy, dokładność, funkcje dodatkowe i budżet. Jedną z najważniejszych rzeczy jest upewnienie się, czy dalmierz posiada odpowiedni zakres pomiarowy. Najczęściej do wyboru są urządzenia o zasięgu 50, 70, 90 oraz 120 m. Wybierz taki, aby zapewniał precyzję w zakresie, którym planujesz go używać najczęściej. Jeśli chodzi o dokładność pomiarów, to oczywiście im jest większa, tym lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o profesjonalne zastosowania. Najlepsze dalmierze laserowe są w stanie określać odległość z precyzją do 1 mm. Natomiast pomiary z dokładnością do 2 mm też będą wystarczające. Warto wybrać urządzenie z nowoczesnym procesorem oraz możliwością zapisywania danych. Bardzo istotną kwestią są także wszelkie funkcje dodatkowe. Dodatkowe funkcje takie tak - funkcja "Malarza", Pitagorasa, pomiar ciągły i kalibracja. Mogą być nieocenioną pomocą w niecodziennych sytuacjach. Ciekawym wyborem jest także dalmierz laserowy z kamerą. Przykładem takiego urządzenia jest HDM-120BC od Nivel System. Pozwala on celować na dalekie odległości, dzięki czemu możemy uzyskać nawet 4-krotne powiększenie.

Rodzaje laserów budowlanych - jaki będzie najlepszy?

 • Laser krzyżowy - charakteryzuje się dużą wszechstronnością i oferuje bardzo dużą precyzję. Emituje dwie, trzy lub cztery wiązki laserowe, tworząc na powierzchni krzyż. Jest powszechnie stosowany w wielu dziedzinach. Na placu budowy umożliwi na precyzyjne układanie płytek, montaż sufitów podwieszanych. W pracach remontowych i wykończeniowych pomoże w malowaniu, tapetowaniu czy wszelkiego rodzaju montaż elementów wyposażenia wnętrza. A więc w skrócie, laser krzyżowy sprawdzi się dla instalatorów, glazurników oraz dla innych pracowników ogólnobudowlanych, którzy w swojej pracy potrzebują dużej precyzji.
 • Laser rotacyjny - wykorzystywany do pomiarów na dużych obszarach. To zaawansowane narzędzie pomiarowe emituje wiązkę laserową, obracając ją wokół osi. Większość modeli wyposażona jest w funkcję samopoziomowania. Odchylenia od poziomu są automatycznie wykrywane i korygowane. To zapewnia dokładne i precyzyjne wyniki, nawet na nierównym terenie. Świetnie sprawdzi się podczas układania fundamentów czy wszelkich prac ziemnych i geodezyjnych.
 • Laser podłogowy - służy do precyzyjnych pomiarów poziomu na podłodze lub innych równych powierzchniach. Szczególnie przydaje się podczas prac wykończeniowych, układaniu płytek, glazury. Znacząco może też ułatwić pracę podczas aranżacji wnętrz. Eliminuje konieczność używania tradycyjnych narzędzi, takich jak poziomice bąbelkowe czy sznur.
 • Laser punktowy - bardzo specyficzny rodzaj lasera budowlanego. Zamiast linii wyświetla punkty. Najczęściej stosowany do dokładnego pomiaru odległości dwóch punktów na powierzchni. Może być pomocny podczas wiercenia otworów czy montażu. Jest to zdecydowanie najmniej popularna pozycja.

Jakie narzędzia pomiarowe w 2023 roku? Nowości w sklepie Maufer.pl

Są takie narzędzia pomiarowe, które są ponadczasowe i prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Miarki, taśmy miernicze i poziomice to jedne z najbardziej podstawowych i niezawodnych narzędzi. Ich użyteczność jest niezmienna, natomiast nie oferują tak dużego zasięgu pomiarowego. Urządzenia do dużych projektów, takie jak niwelatory, lasery krzyżowe czy systemy kontroli maszyn, ciągle są udoskonalane.

Fioletowy laser budowlany od Nivel System

Technologia stale się rozwija, więc i w 2023 r. nie mogło obejść się bez nowości. Na rynku pojawiło się jeszcze bardziej zaawansowane i innowacyjne urządzenie pomiarowe od Nivel System - fioletowy laser budowlany! Jest to doskonałe uzupełnienie dla średnich i dużych firm. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie pracują lasery krzyżowe czerwone, zielone i niebieskie. Laser budowlany z fioletową wiązką to pierwsze takie rozwiązanie na świecie, gwarantujące bardzo dobrą widoczność i niezawodność na placu budowy!