Chyba wszyscy uwielbiają powolne budzenie się przyrody do życia z zimowego snu. Świecące coraz dłużej słońce nastraja nas pozytywnie do działania i dodaje chęci do życia – temperatura na plusie zachęca nas do rozpoczęcia porządków w ogrodzie i wokół domu. Od czego zacząć – od przycinania gałęzi, mycia kostki i elewacji, a może jeszcze od czegoś innego? Pierwszą czynnością, którą warto wykonać, jest porządkowanie – zamiatanie kurzu, piasku i innego brudu osiadłego w trakcie całej zimy na podjazdach i chodnikach. Najlepszym sprzętem do takich prac jest zamiatarka ręczna lub zamiatarka spalinowa. Jaką zamiatarkę wybrać i na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jakie są rodzaje zamiatarek?
Zamiatarki rozróżniamy ze względu na sposób napędu:
- Zamiatarka ręczna – to nieskomplikowane urządzenie, które wprawiane jest w ruch poprzez ręczne prowadzenie, czyli pchanie do przodu. Nieskomplikowana budowa i brak części elektrycznych sprawiają, że zamiatarka bardzo rzadko ulega awarii. Zamiatarka ręczna zazwyczaj posiada niewielki pojemnik na nieczystości oraz szczotki, jej budowa jest kompaktowa i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu taka zamiatarka sprawdzi się do użytku domowego – gdy chcemy w szybki mało wymagający sposób zrobić porządek na podjeździe, tarasie czy kostce brukowej. Zamiatarka ręczna skutecznie zastępuje miotłę i oszczędza nam wiele wysiłku i czasu.
- Zamiatarka spalinowa – ten rodzaj wyposażony jest w silnik spalinowy, najczęściej benzynowy. Dzięki temu zamiatarka jest bardzo wydajna, może pracować na większych i bardziej wymagających powierzchniach, np. na wzniesieniach. Polecana jest szczególnie do prac porządkowych w parkach, skwerach, na parkingach, itp.
- Zamiatarka elektryczna – inaczej zamiatarka akumulatorowa. Zamiast silnika spalinowego wyposażona jest w silnik elektryczny z akumulatorem. W przypadku tego typu należy dostosować czas pracy zamiatarki do możliwości akumulatora – zazwyczaj to kilka godzin ciągłej pracy. Można też dokupić w zapasową baterię.
Zamiatarki – do czego używać?
Zamiatarka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba częstego porządkowania ze względu na szybkie gromadzenie się nieczystości na danej powierzchni. Najczęściej jednak zamiatarek używa się do utrzymania czystości wokół domu – wówczas warto sprawdzić, czy zamiatarka do kostki skutecznie usunie brud spomiędzy szczelin. Porządkować można różne powierzchnie otwarte, nie tylko kostkę, ale także powierzchnię tarasu, płyty betonowe, asfalt, chodniki, parkingi, czy alejki w parkach miejskich. Do użytku domowego najlepszym wyborem będzie zamiatarka ręczna, którą kupimy już za mniej niż 1000 zł. Do prac porządkowych w parkach, skwerach, parkingach i chodnikach zdecydowanie lepszym wyborem będzie zamiatarka spalinowa, a najlepiej wielofunkcyjne urządzenie, jak zamiatarka odśnieżarka. Wówczas wykorzystujemy możliwości urządzenia przez cały rok – zimą do odśnieżania, w pozostałych miesiącach do zamiatania. Zamiatarki sprawdzają się także do czyszczenia powierzchni zamkniętych – magazynów, hal produkcyjnych. Wówczas należy pamiętać, że w pomieszczeniach zamkniętych lepiej używać zamiatarki ręcznej lub zamiatarki akumulatorowej, które nie wydzielają spalin. Zamiatarki spalinowe docenią szczególnie firmy brukarskie i firmy porządkowe. Dzięki temu realizacja będzie wykonana na najwyższym poziomie.
Na co zwrócić uwagę kupując zamiatarkę spalinową?
W przypadku zakupu zamiatarki ręcznej nie musimy zwracać uwagi na wiele szczegółów – najważniejsze to wybrać taki model, aby odpowiadała nam szerokość robocza oraz waga całego urządzenia, aby nie było za ciężkie do prowadzenia. Natomiast trochę inaczej jest z zamiatarkami spalinowymi – należy sprawdzić kilka parametrów, aby wybrać niezawodne urządzenie:
- Silnik – jak w przypadku każdego urządzenia zasilanego silnikiem spalinowym, tak i w przypadku zamiatarki należy zwrócić uwagę na jakość jednostki napędowej. Sprawdzeni producenci silników do zamiatarek to między innymi Loncin, Lumag czy Honda.
- Moc silnika – bardzo istotny parametr, który wpływa na wydajność zamiatarki. Dobrze, aby moc zamiatarki wynosiła przynajmniej 5 KM, a im więcej, tym lepiej.
- Szerokość robocza – parametr ten wskazuje na szerokość, jaką obejmują szczotki zamiatarki. Najczęściej w przypadku zamiatarek spalinowych szerokość zamiatania oscyluje w granicach między 80 cm, a 100 cm.
- Pojemność kosza – warto dostosować do powierzchni, którą będziemy porządkować. Mały pojemnik na odpady będzie trzeba często opróżniać, co później może wpływać na komfort pracy.
- Wyposażenie dodatkowe – niektóre zamiatarki spalinowe są wielozadaniowe dzięki dodatkowemu wyposażeniu – mogą pełnić funkcję odśnieżarki, pługa śnieżnego.
Zamiatarka ręczna Stihl KG 550
Model ten polecany jest dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą utrzymać okolicę swojego domu w czystości. Zamiatarka Stihl KG 550 waży tylko 6 kg, dzięki czemu bardzo łatwo się ją prowadzi. Sprawdzi się do zamiatania kurzu, piasku, liści, a nawet drobnych śmieci (jak puszki) z kostki brukowej, czy innej płaskiej powierzchni. Powierzchnia zamiatania to 55 cm, co w zupełności wystarczy do prac przy domu.
Zamiatarka spalinowa Lumag KM800
Spalinowa zamiatarka Lumag to urządzenie 3 w 1 – zamiatarka, odśnieżarka i kosz na odpady. Sprawdzi się, jako wyposażenie firm budowlanych, brukarskich i porządkowych. Zamiatarka umożliwia szybkie i dokładne wyczyszczenie powierzchni kostki brukowej, asfaltu, płytek, czy chodników. Dzięki temu realizacja zleceń będzie na najwyższym poziomie.