Przewodnik po wibratorach do betonu

Beton to najbardziej popularny materiał wykorzystywany w budownictwie. Stosuje się go do wykonania fundamentów, płyt betonowych, czy ścian w przypadku dużych konstrukcji. Swoją popularność zyskał dzięki swoim właściwościom – po zastygnięciu jest twardy i zbity. Beton to nic innego jak mieszanka spoiwa, czyli cementu, kruszywa (np. żwir, piasek) oraz wody. Takie połączenie tworzy najbardziej popularny w budownictwie materiał. Jednak nie wystarczy wymieszać wszystkiego ze sobą i wylać do formy, a następnie oczekiwać na efekty. Mieszanka betonowa wymaga specjalnej obróbki, w innym razie wszystkie właściwości zostaną utracone.

Do czego służy wibrator budowlany do betonu?

Aby beton po zastygnięciu miał zwartą strukturę należy go zagęścić. Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia zwane wibratorami do betonu. Ich użycie jest niezbędne aby z mieszanki betonowej pozbyć się niepotrzebnych pęcherzyków powietrza. Pominięcie tej czynności prowadzi do rozwarstwiania się betonu, co po dłuższym czasie skutkuje popękaniem posadzek. Jest to skrajnie niebezpiecznie, gdyż taka konstrukcja może grozić zawalaniem.

Rodzaje wibratorów do betonu

Wibratory do betonu możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie:
  • Wibratory pogrążalne – najpopularniejsze ze wszystkich wibratorów na rynku. Wersje bazowe składają się z napędu z silnikiem elektrycznym, wałka giętkiego i buławy wibrującej. Energia z silnika przenoszona jest do buławy za pomocą wałka giętkiego.
  • Wibratory przyczepne – ta grupa wibratorów do betonu stosowana jest na budowach i w fabrykach betonowych prefabrykatów. Przy pomocy uchwytów mocuje się głowice wibrującą do szalunku czy formy od zewnętrznej strony. Zastosowanie tego rodzaju wibratorów zapewnia uzyskanie gładkich powierzchni ścian, filarów i wyrobów betonowych.
  • Wibratory z przetwornicą napięcia – wibratory z przetwornicami napięcia często stosowane są na otwartych placach budowy. Stosowanie tego typu wibratorów ma chronić operatorów przed porażeniem prądem o wysokim napięciu. Wibratory z tej kategorii występują w wariantach z wbudowaną przetwornicą napięcia oraz bez. Na dużych budowach możliwe jest stosowanie kilku wibratorów z jedną przetwornicą napięcia.

Poza klasycznymi wibratorami do betonu możemy wyróżnić listwy wibracyjne. Listwy stosowane są do zagęszczania, wyrównywania i rozprowadzania betonu podczas prac związanych z wykonywaniem podłóg betonowych.

wibrator do betonu wacker neuson IRFU z przetwornicą

Zastosowanie wibratorów do betonu

Wibratory do betonu najczęściej wykorzystuje się do zagęszczenia mieszanki betonowej w przypadku wykonywania posadzek, fundamentów, stropów, ścian fundamentowych, schodów, czy nawet słupów betonowych. Do tych celów najczęściej wykorzystuje się wibratory pogrążalne, które zatapia się w mieszance betonowej i w ten sposób pęcherzyki powietrza są wypierane. Natomiast wibratory przyczepne działają od zewnątrz. Mocuje się je na szalunkach lub stole wibracyjnym i po uruchomieniu wytwarzane są wibracje, które oddziałują na mieszankę betonową. Dzięki temu mamy także pewność, że beton wejdzie we wszystkie zakamarki oraz zostanie odpowiednio zagęszczony.

Jak działa wibrator do betonu?

Najbardziej podstawowe, czyli pogrążalne wibratory do betonu składają się z napędu, wałka elastycznego, inaczej zwanego wężem oraz buławy. Silnik zazwyczaj jest elektryczny (może być także spalinowy lub pneumatyczny) i to dzięki niemu całe urządzenie wprawiane jest w ruch. Moc transmitowana jest przez wałek aż do buławy. Wałek jest tylko podajnikiem mocy. Za wibrowanie tak naprawdę odpowiada buława. Wewnątrz niej znajduje się mimośród osadzony łożyskami. Gdy moc dojdzie już do buławy, to mimośród wprowadzony zostaje w ruch obrotowy. W efekcie powstają wibracje, które mogą osiągać częstotliwość nawet do 18 000 obrotów na minutę.

Ale... Jaki wibrator budowlany wybrać?

Na rynku jest bardzo duża konkurencja, jeżeli chodzi o wybór wibratorów do betonu. Jak zatem odnaleźć się w gąszczu urządzeń wątpliwej jakości prosto z fabryk w Chinach i znaleźć najlepszy model? Przede wszystkim warto zrobić rozeznanie rynku oraz zaufać sprawdzonym europejskim markom jak niemiecki Wacker Neuson, czy hiszpański Enar. Poniżej prezentujemy przegląd najciekawszych modeli dostępnych w asortymencie naszego sklepu – zarówno tych bardzo profesjonalnych przeznaczonych do największych zleceń, jak i tych ekonomicznych, które sprawdzą się w przypadku wykonywania mniejszych konstrukcji.

Wibrator do betonu Wacker Neuson IRFU 45/230/10

Seria IRFU od marki Wacker Neuson to jedne z najbardziej profesjonalnych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Każda większa firma budowalna korzysta z rozwiązań zaproponowanych przez markę. Między innymi podczas budowy najwyższego budynku na świecie – Burj Khalify w Dubaju – beton zagęszczano właśnie wibratorami od Wacker Neuson. Urządzenia z serii IRFU mają sporo zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość podłączenia wibratorów bezpośrednio do gniazda o napięciu 230 V. Nie trzeba mieć dodatkowej przetwornicy, gdyż jest ona wbudowana w wibrator. Przede wszystkim jest to bardzo bezpieczne dla operatora. Takie rozwiązanie pozwala także na zminimalizowanie kosztów, gdyż do uruchomienia wibratorów wystarczy dostęp do zasilania. Ponadto szeroki wybór rozmiarów umożliwia dopasowanie urządzenia do charakteru pracy. Najpopularniejszym mimo wszystko pozostaje wibrator do betonu z buławą o średnicy 45 mm oraz wałkiem 10-metrowym – model IRFU 45/230/10.

Wibrator do betonu Wacker Neuson HMS-SET 425

Wacker Neuson HMS-SET 425 to klasyczny wibrator mechaniczny, na który składa się napęd elektryczny M2500, wałek elastyczny SM 5S oraz buława H45. To najbardziej uniwersalne zestawienie, gdyż wałek o długości 5 m oraz buława o średnicy 45 mm pozwalają na zagęszczanie betonu na różnych konstrukcjach – od wysokich filarów, poprzez posadzki betonowe. Wydajność i odpowiednią moc bez wahań napięcia i mocy gwarantuje silnik elektryczny Wacker Neuson M2500. Buława została zahartowana indukcyjnie, co czyni ją bardzo odporną na zniszczenia, nawet w przypadku zagęszczania mieszanki o dużej twardości. Wszystkie części wibratora modułowego łączy się ze sobą za pomocą szybkozłącza, dzięki czemu nie ma konieczności używania dodatkowych narzędzi. HMS-SET 425 to bardzo wszechstronny wibrator do betonu, który sprawdzi się na każdej budowie.

Wibrator do betonu ENAR DINGO

To bardzo popularna propozycja w rozsądnej cenie. Seria DINGO to modułowe wibratory, które pozwalają na indywidualny dobór długości wałka oraz średnicy buławy. Bazą jest napęd DINGO, który wyposażony jest w aż cztery uchwyty – trzy po bokach, których ułożenie zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem i jeden z tyłu do wygodnej pracy w pionie. Natomiast wałek został wzmocniony od wewnątrz taśmą stalową, a buławę wykonano z hartowanej stali. Dzięki temu urządzenie podczas kontaktu z mieszanką betonową nie jest narażone na uszkodzenia, tylko może skutecznie pracować.

Najczęściej wybieranymi konfiguracjami są zestawy: