Rębak do drewna - Twój pomocnik w ogrodowych porządkach

Raz w roku przychodzi taki czas, że w ogrodach, małych sadach i na działkach należy zrobić porządki przed zimą. Gdy lato już nas opuszcza i robi się coraz zimniej, rośliny zaczynają pozbywać się swoich liści. Wiele drzew i krzewów wymaga także przycięcia gałęzi bądź ich usunięcia, aby mogły rosnąć coraz piękniejsze w kolejnych latach. Takie czynności generują dużą ilość odpadów organicznych, których niekiedy ciężko jest się pozbyć. Jednak jest pewne urządzenie, które pomoże w dalszym wykorzystaniu takich odpadów – rębak do drewna.

Do czego służy rębak do drewna?

Rębak do drewna, zwany też rozdrabniaczem do gałęzi to sprzęt, który służy do ćwiartowania gałęzi, liści, zdrewniałych pędów, czy innych surowców organicznych na malutkie kawałeczki. Powstałe w ten sposób zrębki można wykorzystać na kilka sposobów. Przede wszystkim to świetny materiał służący do ściółkowania roślin. Taką metodą można tanim kosztem zabezpieczyć rośliny na zimę, takie podłoże utrzymuje stałą temperaturę gleby, chroni przed rozrostem chwastów, a także zapobiega nadmiernej utracie wody. Zrębki można także przeznaczyć na kompostownik lub na opał.

Rozdrabniacze do gałęzi – sposób działania

Budowa i działanie rębaków do drewna nie jest bardzo skomplikowane. Każdy rębak posiada lej załadowczy, bęben rozdrabniający, lej wyrzutowy, jednostkę napędową oraz koła transportowe. Gałęzie i inne odpady organiczne wrzuca się przez lej załadowczy. Materiał następnie jest rozdrabniany przez noże. Po przemieleniu zrębki wyrzucane są przez lej wyrzutowy, który jest ustawiony lekko do góry. Pod miejsce wyrzutu można podstawić taczki, wozidło bądź worki, do których trafią pocięte gałęzie. Dzięki temu zachowuje się czystość w trakcie porządków w ogrodzie.

Rębak do gałęzi Lumag Rambo HC15

Jaki rębak do gałęzi wybrać?

Skuteczne działanie rębaka zależy od dwóch jednostek – napędowej oraz tnącej. Najważniejszym elementem tego typu urządzeń jest głowica tnąca – najczęściej stosuje się noże lub głowicę bębnową. Najpopularniejsze modele do użytku domowego wyposażone zostały w noże tnące, co umożliwia cięcie odpadów o średnicy do 150 mm. Takie parametry są wystarczające do pielęgnacji ogrodów i niewielkich sadów. Na rynku istnieją także rębaki do drewna z głowicą bębnową. Jednak to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku obróbki bardzo dużej ilości materiału. Takie rozdrabnaicze odpowiednie są do firm zajmujących się utrzymaniem zieleni, dużych gospodarstw rolniczych, czy dla tartaków.

Rodzaje rębaków i rozdrabniaczy do drewna:

  • Rębaki do drewna spalinowe – odpowiednie w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Sprawdzą się szczególnie na większych działkach, gdzie najbliższe źródło energii jest daleko. Rozdrabniacze z silnikiem spalinowym oferują większą moc pracy, dzięki czemu można ćwiartować grubszy materiał.
  • Rębaki do drewna elektryczne – sprawdzą się w ogrodach i małych działkach. Takie rębaki są ekologiczne, gdyż nie wydzielają spalin. Bez problemu poradzą sobie ze zdrewniałymi pędami, pozostałościami po podcięciu drzew i krzewów. Cicha praca pozwala na użytkowanie w ciągu dnia, dzięki czemu żaden z sąsiadów nie powinien narzekać na zakłócanie ciszy w okolicy.

Wybór rębaka do drewna pod względem rodzaju silnika powinien być pokierowany wyłącznie naszymi potrzebami. Do małych terenów, gdzie gniazdko z odpowiednim napięciem jest na wyciągnięcie ręki, lepiej wybrać rozdrabniacz elektryczny. Natomiast jeżeli działka jest duża i konieczne będzie przemieszczanie rębaka w różne miejsca, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie rozdrabniacz spalinowy.

Do czego wykorzystać zrębki?

Materiał powstały po rozdrobnieniu przez rębak do drewna, to tak zwane zrębki. Wydawałoby się, że to tylko odpad, który wrzucimy do kubła na odpady organiczne. Jednak te małe kawałeczki drewna można wykorzystać na kilka sposobów. Zrębki najczęściej wykorzystywane są zamiast kory pod ściółkę – można obsypać nimi miejsca, z których wyrastają drzewa i krzewy. Oprócz tego, że będzie to miało funkcję ozdobną, to przynosi roślinom także wiele dobrego. Przede wszystkim zapobiega wyrastaniu chwastów, ale także pomaga utrzymać stałą temperaturę oraz wilgotność podłoża. Takie zrębki najlepiej rozsypać wczesną wiosną. Ziemia wtedy zaczyna oddawać wilgoć, więc ściółka ze zrębków zatrzyma ją w podłożu, nie doprowadzając do wyschnięcia.

Zrębki wykorzystuje się także do produkcji pelletu oraz biomasy. Jednak najczęściej zajmują się tym tartaki, czy firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych, gdyż do tego potrzeba bardzo dużo odpadu. Zrębki można jeszcze bardziej rozdrobnić – wówczas z takiego materiału tworzy się płyty wiórowe powszechnie wykorzystywane w stolarstwie.

Najlepsze rozdrabniacze do prac porządkowych

Ogród, aby zachwycał nas swoim wyglądem, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przez cały sezon rośliny podlewamy i nawozimy, aby pięknie się prezentowały. Im bliżej zimy, tym inne czynności wykonujemy. W okresie jesiennym zaczynamy robić porządki - przycinamy gałęzie drzew, pielęgnujemy krzewy owocowe, czy ozdobne. W utylizacji i ponownym wykorzystaniu odpadów pomoże rębak do drewna. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę kilku topowych modeli:

  • RĘBAK DO DREWNA BAMATO HACK-150 – model, który sprawdzi się do prac porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodzie. Z łatwością rozdrabnia patyki, gałęzie, sadzonki i krzewy o grubości do 12 cm. Hak holowniczy oraz podwozie z oponami pneumatycznymi ułatwiają transport na większych terenach.
  • ROZDRABNIACZ GAŁĘZI ZIPPER ZI-HAEK11000 – spalinowy rębak do rozdrabniania wszelkich odpadów ogrodowych, między innymi krzewów, gałęzi, czy zdrewniałych pnączy. Silnik o mocy 9 kW poradzi sobie z grubszymi patyczkami – do 120 mm grubości.
  • ROZDRABNIACZ DO GAŁĘZI LUMAG RAMBO-HC15PRO – najmocniejszy rębak do drewna w naszej ofercie. Silnik o mocy 11 kW skutecznie rozdrabnia wszelki materiał organiczny – sadzonki, krzewy, gałęzie, i inne odpady z ogrodu i sadu. Wyposażenie w dwa noże oraz jedno przeciw ostrze sprawia, że praca przebiega znacznie szybciej.

Decydując się na zakup rozdrabniacza warto najpierw określić swoje potrzeby. Do dużych i mocno zarośniętych terenów najbardziej wydajny będzie rębak do gałęzi i drewna z silnikiem spalinowym. Takie urządzenie pracuje w każdym miejscu i nie potrzebuje dostępu do zasilania. Natomiast do małych działek, ale z większymi potrzebami lepszy będzie rozdrabniacz elektryczny. Sprosta domowym potrzebom, a dzięki niskiej emisji hałasu nie narazimy się na gniew sąsiadów.