Toczenie drewna – jakie dłuta wybrać? Rodzaje dłut tokarskich

Toczenie w drewnie to jeden z popularniejszych sposobów na obróbkę drewna. Metodą tą można wykonać nawet skomplikowane kształty w formie bryły obrotowej – walca, kuli, czy stożka. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Do toczenia w drewnie potrzebna jest oczywiście tokarka do drewna oraz ostre narzędzia skrawające, czyli dłuta tokarskie, noże tokarskie, dłuta stolarskie, czy też dłuta rzeźbiarskie (nazywane różnorodnie przez stolarzy). Jakie są rodzaje dłut tokarskich? Jakie są najlepsze dla początkujących, a jakie dla profesjonalistów? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje dłut tokarskich?

Na rynku można kupić pojedyncze dłuta, a także zestaw dłut w poręcznym pudełku. To, jakie dłuta wybierzemy, powinno przede wszystkim zależeć od tego czy chcemy wyposażyć się w podstawowe dłuta, uzupełnić swoją kolekcję, czy wymienić uszkodzone dłuto na nowe. Na początek warto kupić zestaw 12 dłut stolarskich z tego względu, że znajdziemy w nim dłuta o różnych kształtach, przeznaczone do obróbki wstępnej, fazowania, czy do detali. Najpopularniejsze rodzaje dłut tokarskich:

  • Dłuto z fazowaniem – inaczej dłuto z fazowaniem zbieżnym, wykorzystywane do żłobienia w narożnikach, do piłowania, czy połączeń na wczepy.
  • Dłuto z fazowaniem bocznym – zwane też dłubakiem, najbardziej uniwersalne dłuto ze wszystkich rodzajów przeznaczone do lekkich prac stolarskich.
  • Dłuto bez fazowania – inaczej rzezak, masywne dłuto do ciężkich prac: do obróbki zgrubnej, gniazd pod połączenia ciesielskie.
  • Dłuto kątowe – sprawdza się do czyszczenia narożników.
  • Dłuto żłobak – jak nazwa wskazuje, żłobak służy do wykonywania żłobień.
  • Dłuto gniazdowe – służy do wykonywania gniazd w połączeniach ciesielskich i stolarskich.
  • Dłuto krótkie – bardzo precyzyjne dłuto do wykonywania detali.

Dłuta do drewna – jakie są najlepsze?

Wybierając dłuta tokarskie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, aby wybrać najlepsze dłuta do warsztatu stolarskiego. Tak naprawdę niuanse w wykonaniu dłut będą miały znaczenie w późniejszym ich użytkowaniu oraz jakości obróbki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dłut? Najważniejsze są dwie właściwości – twardość stali części skrawającej oraz kształt i materiał, z jakiego wykonana jest rękojeść.

Stal, z którego wykonana została część skrawająca dłuta, powinna być twarda. W skali twardości Rockwella powinno się to być w zakresie 59 – 60 HRc. Twardość stali ma wpływ nie tylko na jego kruchość, ale także na szybkość tępienia się narzędzia. Stal o takich parametrach tępi się dużo wolniej, co oznacza, że nie ma konieczności częstego ostrzenia dłuta.

Druga ważna cecha to kształt oraz materiał rękojeści. Materiał, z którego wykonuje się rękojeść to najczęściej drewno bukowe wyprofilowane w taki sposób, aby dopasować się do ręki. Coraz częściej można spotkać także dłuta z rękojeścią z tworzywa sztucznego (podobne jak w narzędziach ręcznych typu śrubokręty). To, jakie dłuto wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jednak najpopularniejsze wydają się te z rękojeścią drewnianą, które także powinny być najlepsze dla początkujących stolarzy i rzeźbiarzy.

Zestaw dłut stolarskich – sklep internetowy Maufer.pl

W sklepie internetowym maufer.pl dostępnych jest kilka różnych zestawów dłut tokarskich – sześcioczęściowe, ośmioczęściowe, czy dwunastoczęściowe. Wszystkie zestawy dostarczane są w zgrabnym pudełku, w których można przechowywać dłuta. U nas kupisz dłuta tokarskie Holzmann, czy Bamato przeznaczone do różnorodnych prac.

Poniżej prezentujemy polecane przez naszych specjalistów zestawy dłut tokarskich:

  • DŁUTA TOKARSKIE BAMATO WLHSS6TLG 6 SZT. – profesjonalny zestaw 6 dłut stolarskich. Ostrza wykonano ze stali HSS odpornej na szybkie stępienie.
  • DŁUTA RZEŹBIARSKIE HOLZMANN SCH12TLG – zestaw 12 dłut stolarskich przeznaczony dla początkujących użytkowników. 12 dłut o zróżnicowanych kształtach pozwoli wykonać różnorodne kształty w drewnie.
  • DŁUTA RZEŹBIARSKIE HOLZMANN SES6TLG – zestaw dłut płaskich o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzą się do obróbki twardego i miękkiego drewna.
  • DŁUTA TOKARSKIE HOLZMANN H8TLG – zestaw uniwersalnych dłut w skład którego wchodzą między innymi: dłuto kątowe, dłuto płaskie, szpicak, czy dłuto do żłobienia. Zestaw idealny dla początkujących stolarzy i majsterkowiczów.