Zasilanie awaryjne – stacja zasilania czy agregat prądotwórczy?
Sytuacji awaryjnych nie da się przewidzieć, jednak można się na nie odpowiednio przygotować. W przypadku nagłych awarii warto wyposażyć się w sprzęt, który umożliwi nam dostęp do zmagazynowanej energii elektrycznej. Agregat prądotwórczy nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem, dlatego warto rozpatrzeć także inne opcje. Alternatywą mogą być stacje zasilania oraz panele elektryczne. Zostały one stworzone w odpowiedzi na potrzeby ludzi, którzy polegają na różnych urządzeniach elektrycznych. W dzisiejszym blogu przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie tego rodzaju sprzętu z popularnymi agregatami prądotwórczymi. Zostań z nami i poznaj wszystkie zalety i wady stacji zasilania. Dowiedz się również jakie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze – generator prądu czy stacja zasilania?

Jak działa stacja zasilania?

Stacja ładująca to wyjątkowo wydajne źródło zasilania awaryjnego. Sprawdzi się nie tylko w domu, kiedy zabraknie energii do zasilania sprzętów, a także poza nim, w warunkach polowych. Stacja zasilania to przenośna elektrownia – szczególnie przyda się podczas kempingu, na działce, podczas podróży oraz wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się problemy z dostępem do prądu. Do stacji energetycznej można podpiąć niemal każde urządzenie elektroniczne codziennego użytku. Dlatego jest odpowiednia do wielu zastosowań – począwszy od zasilania telefonu, laptopa, telewizora, aż po czajnik elektryczny i mini lodówkę.

Najczęściej stacja zasilania wyposażona jest w wyświetlacz, który pokazuje nam parametry pracy. Najczęściej jest to procentowa wartość naładowania akumulatorów oraz moc, z którą podłączone urządzenia są ładowane. Bardziej zaawansowane egzemplarze, dzięki lepiej opracowanym algorytmom są w stanie wyświetlać więcej wartości, np. szacunkowy czas pracy, który pozostał do wyczerpania baterii. Najważniejszą kwestią są porty wyjściowe. Najczęściej jest ich kilka i oferują inne przepływy mocy. Stację można ładować z tradycyjnego gniazdka w zaledwie kilka godzin. Jednak jeśli nie mamy dostępu do prądu możemy się wyposażyć w panele słoneczne. Dlatego jest to bardzo ekologiczne, bezpieczne i niezwykle wygodne w użytkowaniu rozwiązanie.

Stacje ładujące Zipper w ofercie sklepu internetowego Maufer.pl

Pojemność, którą oferują stacje ładujące Zipper to 288,6 Wh lub 999 Wh. Jest to wystarczająco dużo, aby zapewnić źródło zasilania dla kilku urządzeń na dłuższy czas. Z nimi bez problemu naładujesz telefon lub laptopa. Nowoczesny sprzęt często zużywa sporo prądu i szybko wyczerpuje baterie. Dlatego to także może być przydatne rozwiązanie dla fotografów i filmowców. Stacja zasilania Zipper ZI-PS1000 pozwala nawet na 9-10 ładowań dronu.

Powerbanki Zipper oferują wyjścia AC, USB i DC. W zestawie prócz standardowej ładowarki dostajemy także kabel do ładowania za pomocą zapalniczki samochodowej. Umożliwia to naładowanie powerbanka w trasie, jednak nie jest to często efektywne i zajmuje sporo czasu. W zakresie dostawy otrzymujemy także kabel MC4 do ewentualnego zastosowania paneli słonecznych, dzięki czemu ich montaż jest szybki i bezproblemowy. Poszczególne ogniwa należy zakupić osobno. Dostępne są dwie wersje – o mocy wyjściowej 60 oraz 120 W.

Agregat prądotwórczy vs. stacja zasilania – porównanie dwóch awaryjnych źródeł energii

Różnica między agregatem prądotwórczym, a stacją zasilania jest zasadnicza – generator przerabia paliwo na prąd, natomiast powerbank przechowuje energię elektryczną. Jednak nie można na tym zakończyć porównania tych dwóch urządzeń. Istotnych różnic jest znacznie więcej. Stacje zasilania są przede wszystkim mniejsze i lżejsze, a także ich stosowanie nie generuje hałasu ani zbędnych spalin. W związku z tym posiadamy wydajne urządzenie bez nieprzyjemnego zapachu. Natomiast generatory prądu – zwłaszcza te z dużą mocą są głośne i nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach takich jak dom czy biuro.

Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest długość pracy oraz koszty użytkowania. Podłączając dedykowane panele fotowoltaiczne bez żadnych kosztów można uzupełnić akumulator. Wadą jest zdecydowanie fakt, że akumulator zastosowany w stacjach zasilania w końcu straci swoją pojemność. Jednak moment zmniejszenia baterii można odłożyć w czasie odpowiednio dbając o urządzenie. W przypadku użycia podczas niskich lub wysokich temperatur odpowiedni będzie agregat prądotwórczy. Jednak do jego działania niezbędna jest benzyna lub olej napędowy, co przysparza nam rosnących kosztów użytkowania. Nie można też pominąć kosztów ewentualnych konserwacji - wiele elementów może zostać uszkodzonych, co może skutkować przerwą w dostępie do energii elektrycznej.

Dużą zaletą stacji ładujących jest niesamowita wygoda użytkowania. Najczęściej wystarczy wcisnąć przycisk, aby je włączyć. Bez problemu mogą z nich korzystać zarówno kobiety i dzieci. Zdecydowanie trudniej jest z agregatami prądotwórczymi. Nie są one zawsze wyposażone w rozruch elektryczny, a ręczne załączanie agregatu czasem wymaga dużo siły. Kolejną kwestią jest waga – stacje ważą niewiele, najczęściej do 15 kg. Natomiast waga najlżejszych generatorów prądu zaczyna się już od 15-20 kg. Znacząco wpływa to na komfort zastosowania i transportu.

Już teraz przygotuj się na awaryjne sytuacje z Maufer.pl!

Stacje zasilania przydadzą się w domu każdego. Nie tylko służą do zasilania sprzętów do rozrywki, mogą także zapewnić bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Już teraz kup u nas stacje zasilania Zipper i miej pewność, że nie zabraknie Ci energii do zasilania Twoich sprzętów! Jeśli zastanawiasz się: agregat prądotwórczy czy stacja zasilania? – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nami ▶ KONTAKT.