Jaki kolor farby geodezyjnej wybrać?

Farby geodezyjne to specjalistyczne narzędzia do znakowania. Stosowane są do oznaczania granic działek, terenów, obiektów i innych elementów na mapach lub w terenie. W poprzednich blogach omówiliśmy już, że idealne farby powinny być trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, łatwe do zauważenia i czytelne przez długi czas. Jednak nadal wybór odpowiedniej farby nie dla każdego może być oczywisty, ponieważ farby geodezyjne zwykle występują w kilku różnych kolorach. W dzisiejszym artykule omówimy dokładniej, jakie znaczenie ma wybór koloru farby w pracy geodety. Odpowiemy na takie pytania, jak: W jakich sytuacjach używać pomarańczowej farby geodezyjnej? Jaka farba do identyfikacji granic działek? Jakich farb powinno się używać do znakowania drzew? 

Dlaczego oznaczenie podłoża jest ważne?

Oznaczenie podłoża jest ważne z wielu powodów, zwłaszcza w kontekście budownictwa i projektowania krajobrazu. Dokładna znajomość rodzaju i właściwości gruntu lub terenu pozwala na dobranie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i zabezpieczeń. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo i trwałość. W dalszej perspektywie to także minimalizacja dodatkowych kosztów oraz roszczeń sądowych w przypadku błędów. Oznaczenie podłoża jest także bardzo istotne podczas planowania krajobrazu i ogrodnictwa. Znajomość rodzaju podłoża i jego właściwości pozwoli na dobór roślin i rozmieszczenie ich w odpowiedni sposób, co zwiększa ich szanse na wzrost i rozwój.

Oznaczenia farbami geodezyjnymi może nie tylko ułatwić pracę geodetom, ale także innym specjalistom - inżynierom budowlanym, architektom oraz pozostałym pracownikom, którzy będą pracować na danym terenie. Raz wyznaczone granice pozwolą zapobiec niezamierzonym zmianom i błędom. Specjalnie opatentowane formuły sprawiają, że wykonane oznaczenia mogą utrzymać się na powierzchni przez wiele miesięcy, aż do zakończenia prac. Przykładowo farba geodezyjna Soppec Track Marker zapewni nam trwałość 3 miesiące, natomiast farba Soppec Fluo TP nawet 12 miesięcy widoczności! 

Czy kolor farby geodezyjnej ma znaczenie?

Odpowiedni wybór koloru farby geodezyjnej jest kluczowy dla precyzyjnego oznaczenia granic i innych elementów otoczenia. Zapewni czytelność i widoczność oznaczeń na długi czas. Każdy kolor farby jest stosowany trochę w innych sytuacjach, co umożliwia profesjonalną komunikację między pracownikami budowy. Oto kilka przykładów zastosowania kolorów farb w sprayu w geodezji:

  • Czerwona farba geodezyjna - używana jest do oznaczania sieci elektroenergetycznych, granic działek oraz do linii granicznych między nieruchomościami. Sprawdzi się również do oznaczania trudnych do zidentyfikowania punktów.
  • Zielona farba geodezyjna -  ten kolor przeznaczony jest do linii telekomunikacyjnych oraz linii przesyłowych np. wysokiego napięcia. Dedykowany również do sygnalizacji świetnej i znaków drogowych.
  • Niebieska farba geodezyjna - ten spray używany jest do oznaczania granic zbiorników wodnych, np. jezior, stawów, rzek oraz wodociągowych.
  • Żółta farba geodezyjna - stosowana jest do oznaczania sieci gazowych, a w tym gazu opałowego w transporcie i dystrybucji. 
  • Biała farba geodezyjna - używana jest do oznaczania granic dróg, ulic oraz innych elementów infrastruktury drogowej. Powszechnie stosowana do oznaczenia wszelkich obszarów pracy.
  • Pomarańczowa farba geodezyjna - najczęściej wybierany kolor farby, przeznaczony do wykonywania wielu oznaczeń budowlanych i geodezyjnych. Główne zastosowanie pomarańczowej farby w sprayu to oznaczenie wszelkich produktów chemicznych.
  • Fioletowa farba geodezyjna - przeznaczona do oznaczenia sieci ciepłowniczych, a w tym ogrzewania i klimatyzacji. 

Oprócz wymienionych powyżej kolorów, w geodezji stosowanych jest wiele innych kolorów farb, takich jak różowy, szary czy brązowy. Wybór odpowiedniego koloru farby geodezyjnej będzie też zależny od innych czynników, a w tym np. od warunków otoczenia, w których będą się znajdować. Często to tylko kwestia umowna między pracownikami. Jednak przed zakupem warto zastanowić, który kolor najbardziej pasuje do Twoich potrzeb i wykonywanych prac!

Kolory farb geodezyjnych Soppec

Soppec to firma specjalizująca się w produkcji farb i markerów do znakowania. Firma oferuje szeroki wybór farb geodezyjnych, które są dostępne w różnych kolorach! 

Farby do znakowania Track Marker

To produkty o dużej luminescencji o trwałości do 3 miesięcy! Świetnie sprawdzą się w sytuacjach, gdzie długie oznaczenia nie są pożądane. W ofercie znajdziesz 6 kolorów, a w tym: czerwony, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy oraz różowy. Kupując mix 12 szt. farb Soppec Track Marker wykonasz wszystkie niezbędne oznaczenia geodezyjne! Świetnie sprawdzą się na wielu nawierzchniach - asfalcie, betonie, piasku, żwirze czy nawet drewnie!

Farby w sprayu Fluo TP

Najbardziej fluorescencyjne produkty do znakowania na rynku! Farby Soppec Fluo TP spełniają najwyższe wymagania dotyczące widoczności i trwałości. Nadaje się do stosowania na wielu powierzchniach, a w tym na wilgotnym gruncie. Czas schnięcia to jedyne 10 minut, a czas żywotności na podłożu sięga nawet 12 miesięcy! Do wyboru o jeden kolor więcej niż w przypadku farb Track Marker. Linia Fluo TP to aż 7 kolorów - czerwony (wiśniowy), niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, różowy. Dodatkowo kolor fioletowy! 

Jaka farba do znakowania drzew?

Farby w sprayu coraz częściej stosowane są do wykonywania oznaczeń w leśnictwie. Należy pamiętać, że do tego celu nie można użyć pierwszych, lepszych farb. Niektóre farby mogą być toksyczne dla drzew i powodować ich uszkodzenie lub choroby. Warto wybrać farby, która są wolne od substancji chemicznych. Do znakowania drzew powinno się stosować się odpowiednio stworzone linie produktów do tego celu. Firma Soppec posiada aż 4 różne markery dla leśnictwa. Soppec Forest składa się z farb fluorescencyjnych oraz niefluorescencyjnych, a w tym 8 różnych kolorów!

Firma Soppec dba o jakość swoich produktów i regularnie wprowadza innowacje, dzięki czemu farby te są zawsze dostosowane do potrzeb i wymagań klientów. Bądź z nami na bieżąco! Już niedługo kolejne nowości dla leśnictwa w naszej ofercie!

Polecane produkty