Listwy wibracyjne do betonu - rodzaje, parametry, cena

Prace betoniarskie nierzadko wymagają dużej precyzji. Uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni to nie lada wyzwanie nawet dla wprawionych pracowników. Ma to jednak kluczowe znaczenie dla odpowiedniego wiązania betonu i jego wytrzymałości. Użycie listwy wibracyjnej często będzie niezbędne, aby uzyskać zadowalające efekty. Producenci opracowali i wdrożyli do użytku różne rodzaje łat wibracyjnych. W dzisiejszym blogu przygotowaliśmy dawkę informacji o listwach wibracyjnych i ich działaniu. Który napęd do łaty wibracyjnej wybrać - elektryczny czy spalinowy? Czym różni się listwa pływająca, a listwa ściągająca? Koniecznie sprawdź jak wybrać idealne narzędzie!

Do czego sprawdzi się listwa wibracyjna?

Listwy wibracyjne świetnie zadbają o Twoje podłoże podczas wszelkich pracach wykończeniowych oraz remontowych. Swoje zastosowanie znajdują głównie na małych i średnich budowach. Charakteryzują się niezwykłą dokładnością oraz precyzją działania. Są także bardzo uniwersalne - w niektórych sytuacjach mogą nawet zastępować funkcję zagęszczarki. Wszystko dlatego, że są niezwykle lekkie, dodatkowo wiele modeli może być użytych w pomieszczeniach zamkniętych. Do czego tak naprawdę sprawdzą się listwy do betonu? Do wszelkiego rodzaju rozprowadzania, zagęszczenia, wyrównania i zaciągania betonu. Możliwości zastosowania są duże, jednak trzeba pamiętać że do wykonywanej pracy należy dobrać odpowiedni profil listwy. Głównym wyróżnikiem jest długość oraz kształt:

  • Listwy pływające - zapewniają dokładne wygładzenie, wibrowanie i ściąganie nadmiaru betonu.
  • Listwy ściągające - jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzają się rozprowadzania, a następnie ściągania nadmiaru betonu.
  • Listwy dwuprofilowe (modułowe) - przeznaczone do największych i najbardziej wymagających projektów. Służą do jednoczesnego zgarniania nadmiaru i zagęszczania betonu.

Jak wybrać listwę wibracyjną? Ważne parametry

Nie tylko profil listwy ma znaczenie, na jej zastosowanie wpływają także inne parametry.

Napęd

Napędy można kupić osobno lub razem z wybranym profilem listwy wibracyjnej. Od tej jednostki powinniśmy zacząć, ponieważ w późniejszym czasie możliwe jest dokupienie profili o innych długościach. Jeśli chodzi o wybór samego napędu to pracownicy budowlani bardzo doceniają urządzenia, które można stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Taką możliwość daje silnik elektryczny, zapewniając cichą i bezemisyjną pracę. Jednak jak każde rozwiązanie posiada minusy. Do działania napędu elektrycznego niezbędny jest kabel. Przed wyborem należy rozważyć czy będziemy posiadać dostępne źródło zasilania. Posiadając elektryczną listwę wibracyjną możliwe, że będziemy dodatkowo musieli się wyposażyć awaryjnie w agregat prądotwórczy. Silnik spalinowy nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Co prawda wytwarza szkodliwe spaliny, jednak takie rozwiązanie znacząco ułatwia manewrowanie oraz poruszanie się z listwą wibracyjną. Kolejnym rozwiązaniem dla profesjonalistów jest listwa pneumatyczna. Sprawdzi się ona szczególnie podczas wymagających zadań na dużych powierzchniach. Rodzaj napędu ma wpływ na wagę urządzenia, co ma istotny wpływ na na parametry pracy.

Długość

W tym przypadku wybór powinien opierać się na indywidualnych preferencjach. Wszystko zależy od tego jakie najczęściej zadania wykonujemy i jakimi technikami pracy się posługujemy. Na większych powierzchniach oczywiście sprawdzą się dłuższe, dwumodułowe listwy - od 100 do nawet 3 m, jak Husqvarna BT. W sposób znaczący przyspieszą wykonywaną pracą. W przypadku mniejszych pomieszczeń sprawdzą się krótsze profile, nastawione na precyzyjne wykończenie. Listwa powinna być dobrana pod napęd.

Ciężar

Tak jak w przypadku innych urządzeń, ciężar ma duże znaczenie. Listwy wibracyjne, a zwłaszcza te ręcznie prowadzone bardzo często niewiele ważą. Umożliwia to łatwy transport oraz pracę nawet w trudniej dostępnych miejscach. Wyjątkowo przydatne może to być w przypadku prac remontowych w bloku. Do przeniesienia urządzenia po schodach w górę wystarczy jedna osoba.

Ile kosztuje listwa wibracyjna? Polecane modele

Ceny za kompletne zestawy gotowe do pracy: napęd + profil listwy, zaczynają się od 2000 zł i dochodzą do 17000 zł. Przy analizowaniu najlepszego wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę producenta. Kompatybilność naszego sprzętu z innymi akcesoriami jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego mechanizmu. Husqvarna Construction stworzyła szeroką gamę tych urządzeń. Wszystko to z myślą o potrzebach zarówno pojedynczego użytkownika, jak i dużych firm. Sprawdzone i niezawodne technologie zapewniają idealne efekty nawet w krótkim czasie. Firma posiada w swoim asortymencie nie tylko wersje z silnikiem benzynowym, elektrycznym i pneumatycznym. Dostępne są również listwy zasilane akumulatorowo. Cechą charakterystyczną dla łat wibracyjnych Husqvarna jest także dobra ergonomia pracy - niski poziom wibracji. Umożliwia to wygodną pracę bez narażania pracownika na zbędne drgania.

Oto krótki przegląd listew do betonu Husqvarna:

Listwy prowadzone Husqvarna

Listwy z serii BV Husqvarna charakteryzują się lekką konstrukcją i przyjaznością dla użytkownika. Są bezproblemowe w serwisowaniu. Wymienne profile robocze dostępne są w pięciu różnych szerokościach, które mogą być połączone z różnymi źródłami zasilania - napędem silnikowym i elektrycznym zasilanym z akumulatora. Standardowy uchwyt umożliwia pracę w zasięgu 3,6 m, a opcjonalnie można go zwiększyć do 5,4 metra. Łaty wibracyjne Husqvarna BV są lekkie i sztywne, co sprawia że wibracje przenoszone są równomiernie, co zapewnia wysoką jakość wykończenia. Przykładowym produktem z tej serii jest prowadzona listwa spalinowa Husqvarna BV 20 G. Wyposażona została w oszczędny silnik Honda, który umożliwia dostosowanie prędkości obrotowej i uzyskanie idealnego poziomu wibracji. Jest to rozwiązanie przeznaczone do bezpośredniego stosowania na cienkich płytach betonowych o grubości do 150 mm. Możliwe jest stosowanie do głębszych płyt, jednak w duecie z wibratorami.

Listwy podwójne do betonu Husqvarna

Dwuprofilowe listwy wibracyjne Husqvarna BE/BD przeznaczone są zarówno do wibrowania powierzchniowego, jak i do poziomowania. Jest to inteligentne rozwiązanie, które zwiększa wydajność. Dostępne są cztery długości listwy, dzięki czemu można idealnie dopasować łatę do wykonywanych prac. W połączeniu z napędem spalinowym BD lub elektrycznym BE są w stanie wytworzyć drgania sięgające aż 150 mm głębokości! Odpowiednie wyważenie pozwala na uzyskanie idealnych powierzchni.

Kratownicowe listwy modułowe Husqvarna

Modułowe systemy Husqvarna przeznaczone są do bardzo dużych posadzek betonowych takich jak mosty. Dostosowane są do pracy na powierzchniach o szerokości do 25 metrów. Reprezentacyjnym produktem jest listwa pneumatyczna Husqvarna BT90, która może obsługiwać głębokości do 200 mm! Dostępne są także moduły benzynowe oraz elektryczne. Możliwych konfiguracji jest wiele. Dedykowane są także specjalne akcesoria dodatkowe, takie jak: wciągarki elektryczne oraz podwieszenia. Mimo solidnej, trwałej konstrukcji złożonej z kilku modułów możliwy jest łatwy montaż przez jednego operatora.