Piły do drewna

Piły do cięcia drewna – jaką wybrać?

Piła do cięcia drewna to urządzenie, które powinno charakteryzować się dużą wydajnością, bezawaryjnością oraz wyposażeniem w zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo pracy i BHP. Są to bardzo ważne aspekty, ponieważ obróbka drewna na niesprawnym urządzeniu może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu – głębokich ran ciętych i szarpanych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie piły do drewna? Przede wszystkim sprawdźmy jakość materiału, z którego została wykonana konstrukcja (istotne szczególnie w przypadku dużych pilarek umieszczonych na stałe w jednym miejscu). Cienka blacha może szybko ulec uszkodzeniu, przez co całe urządzenie może stracić stabilność oraz poziom, a to przełoży się na mało estetyczne i krzywe cięcie.

Drugim ważnym parametrem w przypadku piły do drzewa jest faktyczna moc silnika oraz jego sprawność. Warto sprawdzić wartość na tabliczce z informacjami na urządzeniu, ponieważ coraz częściej producenci podają dwie wartości określane S1 oraz S6. Pierwsza wartość to rzeczywista moc silnika przy pracy ciągłej pod pełnym obciążeniem. Natomiast S6 zazwyczaj jest trochę zawyżone w stosunku do S1, dzięki czemu maszyna wydaje się mocniejsza. Nie do końca tak jest, gdyż S6 to tak naprawdę moc silnika przy przerywanej pracy (z przerwami jałowymi sięgającymi 40%). Warto pamiętać, żeby zwracać uwagę na wartość S1, gdyż to faktyczna moc silnika.

Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy maszyna została wyposażona w dodatkowe systemy zwiększające bezpieczeństwo. Jak wiadomo, obróbka drewna wiąże się z cięciem, do czego wykorzystuje się różnorodne ostrza – tarcze lub taśmy z ostrymi zębami. Wystarczy, że operatorowi obsunie się ręka i skaleczenie lub większe uszkodzenie jest gwarantowane. Jakie systemy bezpieczeństwa są najczęściej spotykanie w piłach do cięcia drewna? Przede wszystkim są to: osłony tarczy, klin rozszczepiający oraz prowadnica, które mają na celu ochronę rąk stolarza i zminimalizowanie ryzyka uszczerbku na zdrowiu.

Piły do drzewa – rodzaje

Wśród pił do cięcia drewna wyróżniamy:

  • Piła tarczowa – inaczej tarczówka, krajzega, cyrkulatka, opiera się na cięciu materiału za pomocą tarczy. To właśnie tarcza stanowi najważniejszy element, gdyż bez niej nie będziemy w stanie nic pociąć. Piła tarczowa do cięcia drewna stolikowa sprawdzi się w każdej stolarni, czy zakładach meblarskich. Pozwala na przycięcie płyty drewnianej lub drewnopochodnej do odpowiednich wymiarów. Przecinarka tarczowa stolikowa pomaga wykonać to w znacznie szybszym czasie niż inne rodzaje pilarek.
  • Piła formatowa – to jedna z podstawowych obrabiarek do drewna. Formatówka do drewna, bo tak jest też nazywana, umożliwia cięcie nie tylko drewna litego, ale też płyt drewnopochodnych jak: płyty MDF, OSB, PCV, a także paneli ABS. Ponadto ciąć można na wiele sposobów, między innymi pod żądanym kątem, pionowo lub poziomo. Piła formatowa zazwyczaj wyposażona jest także w podcinak, którego zadaniem jest przycięcie płyty od dołu, tak aby krawędzie nie były postrzępione. Dzięki temu otrzymujemy płytę o idealnych brzegach.
  • Piła taśmowa do drewna – każdy warsztat stolarski oraz tartak, które zajmują się obróbką drewna od momentu jego ścięcia, powinna w swoim wyposażeniu posiadać piłę taśmową do drewna. To najbardziej wydajna i najmocniejsza piła do drewna wśród wszystkich rodzajów dostępnych na rynku. Jest odpowiednia do cięcia nawet najtwardszego drewna, jak dąb, buk, czy orzech, a także suchego, surowego lub nawet zmrożonego. Taśmówka idealnie nadaje się także do wycinania kształtów – zarówno zaokrąglonych, jak i ostrych. Pilarka taśmowa pozwala na wykonanie równych desek, płyt lub blatów. Tak przygotowany materiał może podlegać dalszej obróbce – szlifowaniu, czy frezowaniu.
  • Wielopiły – to maszyny, których konstrukcja jest bardzo podobna do grubościówki. Z tą różnicą, że wielopiła, jaka sama nazwa wskazuje, wyposażona została w kilka tarcz tnących. Dzięki temu możliwa jest cięcie wzdłużne dużych kawałków drewna, z których powstaje kilka desek za jednym razem. Przy pomocy wielopiły możliwe jest przygotowanie odpowiednich części np. ram okiennych, płyt meblowych, elementów europalety, czy przygotowania paneli i listew podłogowych.

Piła tarczowa do drewna – budowa i zasada działania

Piła do drewna tarczowa stolikowa napędzana jest silnikiem, może być to silnik jednofazowy lub trójfazowy. Do warunków domowych w zupełności wystarczy taki o napięciu wyjściowym 230 V, natomiast w przypadku stolarni, czy zakładów przemysłowych wykorzystuje się raczej krajzegi z napięciem 400 V. Konstrukcja pilarki jest bardzo prosta – to stolik (podstawa i blat) najczęściej wykonany z odlewu żeliwnego (zdarza się też, że sam blat wykonany jest z aluminium). Na blacie zamontowana jest tarcza z osłoną oraz klinem rozszczepiającym. Niektóre modele posiadają także prowadnice ustawione prostopadle do tarczy. Zwiększa to bezpieczeństwo operatora, gdyż kawałek drewna posuwany jest wzdłuż tarczy prowadnicą, a nie przez stolarza. Do osłony tarczy najczęściej jest możliwość podłączenia odciągu trocin, który wyciąga wióry i transportuje je bezpośrednio do pojemnika lub worka. Odciągi wpływają także na bezpieczeństwo pracy, gdyż odpady nie unoszą się w powietrzu i ryzyko, że mały odłamek wpadnie do oka lub dostanie się do błon śluzowych.

Zasada działania piły tarczowej do drewna także nie jest zbytnio skomplikowana. Piłę wystarczy podłączyć do gniazda 230 V lub 400 V w zależności od modelu, wówczas silnik zostaje wprawiony w ruch. Silnik napędza pasek klinowy, który przekazuje moc na wałek z zamocowaną tarczą. Dzięki temu ostrze obraca się z konkretną prędkością. Kontakt drewna z piłą powoduje jego przecięcie.

Piły do cięcia drewna – konserwacja i BHP

Każda obrabiarka do drewna z ostrzem tnącym powinna być wyposażona w systemy i moduły zwiększające bezpieczeństwo. Powinna to mieć: piła formatowa do drewna, piła taśmowa do drewna, piła tarczowa do drewna, a także wiertarka, czy dłutarka do drewna. Bardzo ważne jest to, aby piła posiadała awaryjny wyłącznik. Powinien on być wyraźnie oznaczony, według przepisów BHP, kolorem czerwonym. Ponadto pracownik powinien zminimalizować kontakt z obracającą się piłą lub taśmą poprzez wykorzystanie popychacza bądź prowadnicy (szczególnie w momencie, gdy ręka trzymająca drewno zbliża się ku ostrzu). Piła do cięcia drewna przeznaczona do dużych zakładów produkcyjnych powinna posiadać także osłonę tarczy (w przypadku piły tarczowej) oraz możliwość podłączenia do odciągu trocin i wiórów.

Konserwacja piły do drzewa powinna być przeprowadzana regularnie w celu utrzymania urządzenia w odpowiednim stanie technicznym. Przede wszystkim należy pamiętać, aby systematycznie wymieniać lub ostrzyć tarcze. Tępe narzędzia nie tylko źle potną drewno, ale także mogą zagrozić zdrowiu operatora. Warto robić przegląd silnika, kontrolować, czy przewody nie są uszkodzone, czy gdzieś nie dochodzi do zwarcia. Zawsze przed rozpoczęciem pracy, powinno się też sprawdzić, czy wszelkie elementy są wyczyszczone z nadmiaru trocin. Jeżeli nie to należy się ich pozbyć, pod warunkiem, że pilarka jest odłączona od zasilania!

Piła do drewna jaką wybrać?

To pytanie, szczególnie dla początkujących majsterkowiczów, może być trudne. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych pił do drewna, które różnią się typem cięcia, co wynika z odmiennej jednostki tnącej (tarcza lub brzeszczot). Warto dodać, że każdy typ piły do drzewa przeznaczony jest do nieco innych czynności. I tak piła tarczowa (krajzega do drewna, cyrkulatka, cyrkularka, tarczówka), to podstawowa maszyna do cięcia drewna. To połączenie stołu roboczego oraz okrągłej tarczy z zębami. Na tarczówce można docinać deski, kantówki, czy większe arkusze płyt meblowych, skrócić deskę podłogową, listwę. Natomiast piła formatowa, jak nazwa wskazuje, służy do formatowania i cięcia, przy pomocy piły dotniemy wybrany surowiec do konkretnego rozmiaru. Przede wszystkim sprawdzi się w zakładach przemysłowych produkujących meble, i w każdym innym miejscu, w którym obrabia się duże arkusze płyt meblowych, MDF, czy OSB. Ostatnia propozycja, czyli piła taśmowa wykorzystywana jest głównie do wycinania kształtów zarówno prostoliniowych, jak i krzywoliniowych. Taka piła odpowiednia jest także do cięcia twardego drewna.

Piła taśmowa czy tarczowa do drewna?

Piła taśmowa do drewna i piła do drewna tarczowa to tak naprawdę dwie uzupełniające się obrabiarki do cięcia drewna. Jednak, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stolarstwem – otwierasz swój własny zakład stolarski lub chcesz od zera wyposażyć swoją stolarnię, wówczas na początek najlepszym wyborem będzie piła tarczowa. Jest trochę łatwiejsza w użyciu – bardzo łatwo można ciąć drewno w linii prostej. Dopiero w dalszej kolejności możesz zaopatrzyć się w piłę taśmową. Natomiast, jeżeli potrzebujesz ciąć kształty i nieregularne linie, wtedy lepiej zdecydować się na piłę taśmową.