Rębaki do drewna

Rębak do drewna – zastosowanie i podstawowe korzyści

Porządki ogrodowe niekiedy przysparzają wiele problemów, szczególnie gdy nasz ogród jest okazały, z dużą ilością drzew, krzewów i rabatek kwiatowych. Nie wspominając już o parkach czy sadach. Przy takich pracach nieodzowną pomocą są rozdrabniacze do gałęzi, ale na większą skalę bardziej przydadzą się rębaki do drewna. Dzięki ich wykorzystaniu z łatwością można pozbyć się zdrewniałych pędów, obeschłych i obumarłych sadzonek, czy gałęzi. Rębaki do gałęzi elektryczne doskonale sprawdzą się do rozdrabniania gałęzi w przydomowym ogrodzie. Do bardziej wymagających prac, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, a maszynę trzeba przestawiać, bez problemu poradzą sobie rębaki spalinowe.

Rębaki do drewna ułatwiają przede wszystkim porządkowanie terenów zielonych. Nie jest to jednak jedyna ich zaleta. Materiał powstały z rozdrabniania gałęzi, można wykorzystać do ściółkowania podłoża. Tanim kosztem możemy zabezpieczyć wrażliwe rośliny przed zimą, a także ozdobić ziemię przy krzewach lub wysypać alejkę ogrodową. Drewno rozdrobnione przez rębak do gałęzi możesz wykorzystać także jako opał, natomiast zielone pozostałości mogą posłużyć jako kompost lub nawóz. Jest to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

W Maufer znajdziesz bardzo wytrzymałe i solidne rębaki do drewna. Cena, w zależności od przeznaczenia, może wynosić od 3 do 20 tysięcy złotych. Niezależnie jednak czy interesują Cię mniejsze modele do prywatnego użytku, czy profesjonalne rębaki spalinowe, każdy z naszych produktów będzie niezawodnie służył przez wiele sezonów. Dostępne w naszym sklepie maszyny pochodzą od renomowanych producentów, jak Lumag, Cedrus czy Jansen, których sprzęt ogrodowy od lat cieszy się zaufaniem klientów.

Rębaki do drewna – budowa i zasada działania

Rębaki do gałęzi elektryczne i spalinowe z reguły mają taką samą budowę, która przypomina literę V. Ramiona stanowią leje załadowczy i wyrzutowy, zaś pośrodku znajduje się jednostka napędowa oraz mechanizm tnący. Odpowiednio wyprofilowane leje i obudowa mechanizmów mają zapewnić bezpieczne użytkowanie. Dba o to każdy producent rębaków dostępnych w naszym sklepie.

Sposób użytkowania maszyny jest prosty. Jak wszystkie automatyczne maszyny do rozdrabniania drewna trzeba go najpierw uruchomić. W zależności od napędu rozruch będzie się różnił. Jeśli jest to rębarka elektryczna, urządzenie wystarczy podłączyć do gniazda, a następnie nacisnąć włącznik. Rębaki spalinowe należy uruchomić poprzez pociągnięcie za linkę startu. Gdy rębak jest już uruchomiony, możemy przystąpić do pracy. Przygotowane wcześniej gałęzie wrzucamy do leja załadowczego. Gałęzie są wciągane automatycznie do głowicy tnącej, która odpowiada za pocięcie na małe kawałeczki. Powstałe w ten sposób zrębki wyrzucane są przy pomocy siły odśrodkowej przez lej wyrzutowy, który skierowany jest do góry. Takie rozwiązanie umożliwia podstawienie pod rębak do drewna wozidła, taczki, czy worka na śmieci, do których bezpośrednio trafi rozdrobniony materiał. Pozwala to utrzymać czystość w ogrodzie i jednocześnie eliminuje konieczność zamiatania posesji.

Rębak do drewna – rodzaje

Rębaki do drewna mogą okazać się bardzo przydatne podczas porządków w ogrodzie, na działkach, czy zalesionych terenach. Urządzenia te wykorzystuje się także w przemyśle drzewnym – do produkcji zrębków, pelletu, płyt wiórowych i pozbycia się pozostałości po obróbce kłód drewna. Ze względu na skalę wykorzystania można je podzielić na rębaki domowe i przemysłowe. Jednak bardziej powszechnym kryterium podziału jest zastosowany napęd. W tej klasyfikacji wyróżnia się:

  • rębaki do gałęzi spalinowe – wyposażone najczęściej w silnik benzynowy. Charakteryzują się dużą mocą, dzięki czemu rozdrabnianie nawet twardego drewna nie stanowi przeszkody. Mogą pracować wszędzie, co jest dużym atutem w przypadku, gdy posiadamy rozległe tereny, z których trudno byłoby zbierać gałęzie w jedno miejsce. Doskonale nadaje się do domowych porządków, jak i zastosowania przemysłowego.
  • rębaki do gałęzi elektryczne – idealne do użytku domowego, w szczególności dla posiadaczy domów z niewielkim i średnim ogrodem. Pracują bardzo cicho i są przyjazne dla środowiska – nie wydzielają spalin. Rębarka elektryczna jest stosunkowo mniejsza niż model spalinowy, dzięki czemu łatwiej ją przechowywać i transportować.
  • rębaki ciągnikowe – napędzane z wału odbioru mocy (WOM), czyli paska klinowego. To większe modele, które podłącza się do ciągnika. Stosowane są przede wszystkim w rolnictwie i przemyśle. To najbardziej wydajne modele, które przeznaczone są do długotrwałej pracy z najtwardszym typem drewna.

Rębak do gałęzi – element tnący

Rębaki do drewna można także podzielić ze względu na zastosowany mechanizm tnący. To najważniejsza część maszyny, od której zależy postać końcowego odpadu. Na rynku występują:

  • rozdrabniacze tarczowe – najczęściej wybierana opcja. Noże poruszają się w jednej płaszczyźnie koła tarczy, na której są osadzone. Materiał do rozdrabniania jest podawany prostopadle lub pod niewielkim kątem. Najczęściej grubość gałęzi, którą mogą rozdrobnić to maksymalnie 12 cm.
  • rębaki bębnowe – wyposażone są w bęben ze specjalnym sitem, które rozdrabnia gałęzie nawet wraz z konarami i pnie do 16 cm. Najczęściej są to maszyny podpinane do ciągników i wykorzystywane do bardziej wymagających zadań. W ofercie Maufer posiadamy szczególny model z tej kategorii rozdrabniacz bijakowy Optimat, w którym drewno w pierwszej kolejności jest miażdżone za pomocą młotka bijakowego, a następnie przez młotki tnące.
  • rębaki walcowe – z reguły stosowane są w większych sadach, gospodarstwach rolnych oraz lasach. Najczęściej napędzane są przez podłączenie do ciągnika, ale można również spotkać modele elektryczne i spalinowe. Wał wyposażony w niezwykle ostre noże tnie drewno na kawałki dochodzące nawet do 20 cm, które można wykorzystać jako drewno opałowe.

Rębaki do drewna – jaki wybrać?

Przeglądając rębaki do drewna, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będą miały wpływ na wybór konkretnego modelu. Pierwszą z nich będzie ilość odpadów, jakie będą do usunięcia. Do niewielkich ilości i sporadycznego użytkowania w zupełności wystarczą rębaki do gałęzi elektryczne, np. rębak do gałęzi LUMAG RAMBO HC10E. Dużym ich atutem jest cicha praca, wykorzystując je w przydomowym ogrodzie, nie będziesz przeszkadzać sąsiadom, a i dla Ciebie praca będzie przyjemniejsza. Jeśli jednak porządkujesz dużą połać zalesionego terenu, np. sad, park lub działkę i odpadów jest dużo, lepiej sprawdzą się rębaki spalinowe. Mają dużo większą wydajność i mogą pracować nieustannie przez kilka godzin. Dodatkowo z łatwością można zmieniać miejsce pracy, co wyklucza konieczność zwożenia odpadów w jedno miejsce, a tym samym dodatkową pracę.

Wybierając rębak do gałęzi, warto również sprawdzić dodatkowe funkcje, które wpływają na wygodę i bezpieczeństwo pracy. Jedną z nich jest system automatycznego wciągania gałęzi. Najczęściej takie rozwiązanie posiadają rębaki hydrauliczne. Dzięki temu materiału nie trzeba popychać ręcznie. Równie przydatny jest bieg wsteczny, który umożliwia cofnięcie noży, jeśli zaklinuje się w nich jakiś większy kawałek drewna. Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo użytkownika, ale również chroni mechanizm maszyny przed uszkodzeniem. W związku z tym nie musisz wydawać pieniędzy na naprawę lub nawet kupno nowego urządzenia. Oszczędność zapewni Ci również możliwość ostrzenia noży zastosowanych w głowicy tnącej.

Więcej na temat korzyści i opłacalności kupna rębaków do drewna pisaliśmy w blogu – Najlepszy rębak do gałęzi. A w razie pytań zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze stosownego modelu.

Zapraszamy do Maufer!