Jaki trak taśmowy kupić?

Precyzyjna obróbka drewna nie byłaby możliwa, gdyby nie trak taśmowy. Jest on wykorzystywany zarówno w tartakach, jak i w wielu profesjonalnych zakładach stolarskich. Jaki trak taśmowy kupić i czym kierować się podczas jego wyboru? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej na temat tego urządzenia.

Trak taśmowy - do czego służy?

Traki taśmowe poziome przeznaczone są do specjalistycznych prac związanych z obróbką drewna. Dlatego też urządzenia te stanowią jedno z głównych elementów wyposażenia zarówno małych, jak i większych przedsiębiorstw trudniących się w stolarce budowlanej lub innych. Sam trak taśmowy to rodzaj podpory, na której obrabiany jest surowiec drzewny za pomocą piły. Ten specyficzny rodzaj stołu daje możliwość instalacji sprzętu wyposażonego w tarcze, które tną drewniane grube belki na deski lub w plastry, zachowując przy tym ich odpowiedni wymiar.

Jak zbudowane są traki taśmowe do drewna?

Głównymi elementami tworzącymi trak taśmowy są: łoże złożone z profili, sporniki poziomujące kłodę oraz urządzenie tnące. Cały mechanizm wyposaża się dodatkowo w głowicę z posuwem automatycznym, aby proces obróbki przebiegał szybciej. Jaki trak taśmowy kupić? W przedsiębiorstwach o węższym zakresie działalności sprawdzi się mały trak taśmowy, którego długość nie przekracza 2,5 m. W przypadku obrabiania dłuższych belek możliwe jest przystosowanie łoża do indywidualnych potrzeb i wydłużenie go o kilka dodatkowych metrów.

Poza wyżej wymienionymi elementami konstrukcję urządzenia tworzy wiele innych, o nie mniejszym znaczeniu, komponentów, do których należą:

  • wózek,
  • zbiornik na chłodziwo,
  • zbiornik paliwa,
  • wyłącznik awaryjny,
  • zaczepy do podnoszenia,
  • skala głębokości cięcia,
  • korba regulacji wysokości głowicy,
  • osłona kół napędowych,
  • osłona brzeszczotu,
  • zaciski,
  • ogranicznik prowadnicy,
  • nóżki poziomujące.

Jak ustawić trak taśmowy?

Do prawidłowego ustawienia traka taśmowego potrzebne jest utwardzone i równe podłoże. W promieniu 5 m nie powinno znajdować się nic poza samym urządzeniem. Poza trakiem istotny jest również obszar przeznaczony na składowanie kłód oraz gotowego surowca. Operator traka musi mieć zapewnioną dostateczną przestrzeń. Jeśli to tylko możliwe, odpady (trociny, pył) powinny być odprowadzane z dala od osoby obsługującej trak.

W przypadku ustawiania urządzenia na stałe, dla uzyskania jeszcze lepszej stabilności, zaleca się, aby podeprzeć całą konstrukcję betonowymi cokołami lub drewnianymi kołkami.

Trak ramowy, trak łańcuchowy czy trak taśmowy - jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego traka do drewna zależy od kilku czynników. Czy przedsiębiorstwo, w którym wykorzystywane będzie urządzenie, zapewnia dostateczny obszar roboczy czy też obróbka drewna będzie odbywała się na niewielkiej przestrzeni? A może niezbędny do pracy jest sprzęt przenośny? Pytań związanych z parametrami urządzenia jest wiele. Dlatego rynek oferuje traki, które przeznaczone są do pracy w ściśle określonych warunkach.

Można zatem wyróżnić:

  • traki taśmowe,
  • traki ramowe,
  • traki łańcuchowe (mobilne),
  • traki do bardzo dużych kłód.

Choć na rynku można spotkać kilka rodzajów traków, trak taśmowy należy do profesjonalnego sprzętu, za pomocą którego obrabiane są już duże i szerokie kłody. W przypadku bardziej precyzyjnych prac do cięcia wykorzystuje się głowice spalinowe lub z napięciem elektrycznym. Cięcie przebiega szybko, a ilość generowanego odpadu jest znacznie mniejsza, niż w przypadku innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu.

Duże znaczenie ma skala obróbki drewna. Większe zakłady stolarskie lub tartaki będą dopasowywać trak taśmowy i urządzenie tnące do własnych potrzeb i wybierać te, które będą wyposażone w falowniki, umożliwiające regulację prędkości posuwu i cięcia. Ma to na celu usprawnić produkcję i poprawić wydajność.

Jaki trak taśmowy kupić? Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa w Maufer

Wszystkim naszym klientom zapewniamy profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu spełniającego indywidualne wymagania. Maufer to nie tylko sklep, to również miejsce, w którym znajdziesz opinie i skorzystasz z fachowych porad dotyczących m.in. tego, jaki trak taśmowy kupić.

W Maufer możesz liczyć na pomoc w zakresie wyboru sprzętu i poznać specyfikację techniczną urządzeń.