Techniki zagęszczania gruntu - przewodnik

Przygotowując jakikolwiek projekt budowlany czy brukarski należy zadbać o odpowiednią gęstość i stabilność gruntu. Nie uzyskamy tego w inny sposób, niż poprzez dodatkowe zagęszczenie. Jest to niezwykle ważny etap realizacji inwestycji budowlanej, choć często niedoceniany. Niestety nie można go pominąć, ponieważ później wpływa to na stabilność całej konstrukcji budynku. Nieprzyjemności, z którymi możemy się spotkać w przyszłości to np. osuwanie fundamentów czy pękanie posadzek. Jak tego uniknąć i uchronić się przed dużymi kosztami w przyszłości? Śpieszymy z odpowiedzią! Możesz to zrobić wybierając odpowiednie techniki oraz dedykowany sprzęt przeznaczony do konkretnego rodzaju gruntu. Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem zagęszczania gruntu.

Metody zagęszczania gruntu, a gleba i materiał

Niezbędne jest ustalenie z jakim rodzajem, wielkością i liczbą warstw gleby ma się do czynienia. Pod uwagę trzeba wziąć także wysokość oraz wzniesienia powierzchni, np. pod mostami. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto powierzyć dokładne pomiary wyspecjalizowanej ekipie. Badanie geotechniczne i analiza laboratoryjna wykaże najistotniejsze informacyjne dotyczące nośności gruntów i poziomu wód. Po zebraniu wszystkich informacji często podejmuje się decyzje przeprowadzenia zagęszczania kilkoma metodami. Pozwala to na zoptymalizowanie czasu oraz kosztów całej inwestycji.

Poznaj techniki zagęszczania oraz kiedy należy poszczególne zastosować:

Zagęszczanie uderzeniowe (wgłębne)

Grunty spoiste, czyli glina i muł mają najmniejsze cząstki ze wszystkich gruntów. Cząsteczki mułu co prawda są większe niż te zawarte w glinie, ale nadal na tyle małe, że wymagają dużej energii do głębokiego zagęszczania. W tym przypadku potrzebne są maszyny o dużej udarności i niższej częstotliwości. Ubijaki serii Husqvarna LT to najlepszy wybór do wykonywania tego typu prac. Duża wysokość skoku ubijaka skierowana jest w dół, co zapewnia odpowiednią głębokość. Skoczki Husqvarna idealnie nadadzą się do wykopów, systemów kanalizacyjnych, ogrodnictwa, kształtowania krajobrazu. Będą odpowiednie także do zagęszczania zasypek, fundamentów, łatania i napraw.

Zagęszczanie wibracyjne

Ten rodzaj zagęszczania łączy ciśnienie statystyczne i siłę dynamiczną - najlepiej sprawdza się na gruntach niespoistych. Do pracy na tego typu powierzchniach, czyli najczęściej cienkich warstw asfaltu i gruntów ziarnistych seria dwubębnowych walców Husqvarna będzie najbardziej odpowiednia. Charakteryzują się wysoką siłą odśrodkową i prędkością, co pozwala na osiągniecie wydajnych efektów w krótszym czasie. Maszyny te są w pełni hydrauliczne - w zakresie wibracji, jak i również jazdy. Zagęszczarki płytowe (wibracyjne) natomiast nadają się do zagęszczania gruntów niespoistych w poziomie i na stokach. Sprawdzą się podczas układania przewodów kanalizacyjnych i wodociągowych. Zagęszczanie zasypek gruntowych, podbudów piaskowych czy tłuczniowych także nie będą dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Cechują się łatwym manewrowaniem, co umożliwia stosowanie ich do zagęszczania trudno dostępnych miejsc.

Zagęszczanie statystyczne

Często po zagęszczeniu wibracyjnym górna warstwa gleby jest słabiej zagęszczona niż warstwa dolna. Dlatego po zakończeniu pracy urządzenia wibracyjnego wykorzystuje się dodatkowe zagęszczenie statystyczne. Jest ono stosowane na gruntach spoistych oraz asfalcie. Najczęściej wykonywane jest podczas prac końcowych. Powierzchnia jest narażona tylko na nacisk, a więc główny cel to uzyskanie powierzchni równej i gładkiej przy niewielkiej głębokości zagęszczania.

Do zagęszczania gruntów spoistych w postaci brył i gruntu o niewielkiej wilgotności najlepiej jest stosować walce okołkowane. Dobre zdolności zagęszczania, duże siły odśrodkowe oraz duże prędkości zapewniają wydajne zagęszczanie statystyczne mułu i żwiru.

Do pracy z asfaltem docenisz nieprzywierającą płytę dolną oraz system nawadniania. Bardzo istotne w pracy z takimi powierzchniami jest niepozostawianie śladów i estetyczne wykończenie - takie efekty uzyskasz poprzez użycie sprzętu Husqvarna.

Postaw na sprawdzone rozwiązania – najlepsze zagęszczarki Husqvarna

Husqvarna posiada szeroką gamę zagęszczarek, które pomogą Ci z wszystkimi najczęściej wykonywanymi pracami związanymi z zagęszczaniem. Poniższe modele są specjalnie zaprojektowane, aby wydajnie i ergonomicznie wykonały pracę przy minimalnym wysiłku. Zapoznaj się z polecanymi przez nas modelami:

Skoczek wibracyjny LT 6005

Ubijak LT 6005 wyposażony jest w specjalnie skonstruowany silnik benzynowy Honda GXR120. Mocna jednostka napędowa w połączeniu z trwałą skrzynią biegów zapewnia dużą prędkość i siłę uderzania. Smukły flagowy skoczek marki Husqvarna jest idealnie przystosowany do zagęszczania w trudnych warunkach, m.in. wewnątrz wykopu.

Zagęszczarka jednokierunkowa LF 80 LAT

Husqvarna LF 80 LAT to jedna z najszybszych i najmocniejszych maszyn w swojej klasie. Zagęszczarka jednokierunkowa Husqvarna wyposażona jest w zoptymalizowany system nawadniania. Łatwo regulowany przepływ wody zapewnia optymalne smarowanie między dolną płytą a asfaltem. Nieprzywierająca powłoka pomaga uniknąć utknięcia na gorącym asfalcie i pozostawienia śladów.

Zagęszczarka dwukierunkowa LG 504

Najbardziej popularny model w ofercie zagęszczarek do 500 kg. Występuje w kilku wersjach, m.in. z czujnikiem zagęszczania lub bez. Czujnik zagęszczania to nowa technologia, która pomaga operatorowi ocenić poziom zagęszczenia gruntu. Pozwala to w łatwy sposób uniknąć błędów, takich jak: zbyt płytkie zagęszczanie czy zbyt mocne ubicie i uszkodzenie warstw. W sposób znaczący wpływa na szybką reakcję operatora i dostosowania jak najlepszych technik zagęszczania.

Walec tandemowy LP 6505

Dwa gładkie bębny - sprawdzi się do zagęszczania asfaltu. Smukła konstrukcja z wysokim prześwitem i brakiem wystających elementów pozwala na efektywną pracę przy samych krawędziach, blisko murów czy krawężników.

Walec okołkowany LP 9505

Przegubowa maszyna do utwardzania wszystkich rodzajów gleb, jednak w szczególności tych o dużej spoistości - mułu czy gliny. Dwa bębny okołkowane sprawdzają się podłożach ziemistych i mokrych. Podkładki bębna zwiększają trakcję na stokach i stromych zboczach oraz zapobiegają utknięcia maszyny.