Jaką nagrzewnicę wybrać? Praktyczne porady

Równie ważne jak odpowiedni sprzęt budowlany są komfortowe warunki pracy. Zbyt niska temperatura i niekorzystne otoczenie mogą przyczynić się do przestojów oraz niedotrzymaniu terminów zobowiązań. Mogą także spowodować problemy zdrowotne pracowników, a w związku z tym wywołać falę zwolnień lekarskich. Potencjalnych zagrożeń i strat finansowych jest wiele. W przypadku braku ogrzewania należy pomyśleć nad innym źródłem ciepła. A więc czym ogrzać pomieszczenie? Istnieje sporo możliwości. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zakup nagrzewnicy. Jak dobrać nagrzewnice do potrzeb? Jakie urządzenie będzie odpowiednie na budowę? Nagrzewnica z odprowadzaniem spalin czy bez? Już dzisiaj zajmiemy się tym tematem!

Nagrzewnica elektryczna, gazowa czy olejowa?

Nagrzewnice dzielą się ze względu na rodzaj czynnika grzewczego. Po podwyżkach cen prądu oraz prądu wybór nie jest prosty, jednak przygotowaliśmy krótkie przedstawienie zalet i wad każdego rozwiązania:

Nagrzewnica elektryczna

Idealne rozwiązanie do użytku domowego i ogrzewania niewielkich pomieszczeń to nagrzewnica elektryczna. Charakteryzuje się niewielką wydajnością, a także dużym poborem energii elektrycznej. Jej zaletą jest brak wytwarzania szkodliwych spalin oraz niewielkie zużycie tlenu. To zapewnia bezpieczne użytkowanie.

ZALETY:

  • Prosta w obsłudze,
  • Mało awaryjna,
  • Nie wydziela spalin,
  • Przystosowana do długiej pracy,
  • Niewielkie rozmiary,
  • Niski koszt zakupu.

WADY:

  • Stałe podłączenie do prądu lub agregatu prądotwórczego,
  • Ograniczona kablem zasilnia,
  • Stosunkowo drogie koszty utrzymania,
  • Niewielka moc ogrzewania.

Nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice gazowe świetnie sprawdzą się zarówno do niewielkich, jak i większych pomieszczeń. Jednak należy je używać wyłącznie w często wietrzonych i wentylowanych pomieszczeniach. W przeciwnym wypadku nadmierna ilość pary wodnej może osiadać się na ścianach. Wydzielanie wody w niektórych sytuacjach jest zaletą, np. w szklarniach.

ZALETY:

  • Nieograniczona zasilaczem,
  • Energooszczędna i ekonomiczna,
  • Niewielkie koszty konserwacji i eksploatacji,
  • Natychmiast gotowa do pracy.

WADY:

  • Wymagana odpowiednia wentylacja pomieszczenia,
  • Osadzanie się nadmiernej wilgoci na ścianach,
  • Ryzyko wystąpienia czadu,
  • Krótkie utrzymanie ciepła po jej wyłączeniu.

Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnice olejowe znajdują swoje zastosowanie w rękach specjalistów. Możemy podzielić je na te z odprowadzeniem spalin i bez ich odprowadzania. Mimo innego układu konstrukcji posiadają wspólne cechy. Są to urządzenia, które sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Bardzo często posiadają szeroką gamę akcesoriów dodatkowych, dzięki czemu można dostosować wybrany model do różnych sytuacji.

ZALETY:

  • Największa moc,
  • Emituje ciepło zaraz po uruchomieniu,
  • Możliwość działania na otwartych przestrzeniach,
  • Najtańsza w eksploatacji,
  • Często wyposażona w koła transportowe.

WADY:

  • Duże gabaryty i waga,
  • Najdroższa w zakupie,
  • Wymagana dobra wentylacja lub odprowadzanie spalin,
  • Stałe uzupełnianie paliwa i częste konserwacje.

Jaka nagrzewnica do warsztatu?

Zdecydowaną przewagę w ogrzewaniu mniejszych pomieszczeń mają nagrzewnice elektryczne. Często tego typu urządzenia posiadają 3 funkcje. Zimą służą do dogrzania, do tego celu posiadają termostat i wygodną regulację temperatury. Natomiast w lecie służą jako wentylatory do ochłodzenia. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Nagrzewnica elektryczna sprawdzi się także do mieszkania lub biura. Jednak do wielostanowiskowych warsztatów mniejsze nagrzewnice się nie sprawdzą. Odpowiednim rozwiązaniem w tej sytuacji mogą się okazać nagrzewnice olejowe. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż w warsztatach bardzo często są zapasowe zasoby benzyny lub innego paliwa. Jeśli myślimy o ogrzewaniu częstszym, niż tylko zapasowym, będzie to dla nas bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Nagrzewnica na budowę - najważniejsze kwestie

Nagrzewnice to bardzo przydatne urządzenia na placu budowy. Mogą sprawdzić się nie tylko podczas mroźnych dni, a także podczas takich prac jak malowanie, tynkowanie czy wykonywanie posadzek. Znacząco przyspieszą one proces suszenia, które często są utrapieniem pracowników. Do większych pomieszczeń, w których znajdują się ludzie zalecane są nagrzewnice z odprowadzaniem spalin. Natomiast w celu uzyskania dużej mocy grzewczej np. przy robotach budowlanych odpowiednio stosowane mogą być nagrzewnice bez odprowadzania spalin. Najmniej sprawdzić się mogą nagrzewnice gazowe, które mogą wręcz utrudnić wykonywane prace i spowodować straty. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje osadzanie się wilgoci na ścianach i sufitach. Jednak są sytuacje, kiedy to może być pomocne, np. przy nakładaniu niektórych rodzajów zapraw.

Wybory specjalistów Maufer

Możliwości na rynku jest wiele. To na co należy zwrócić przy wyborze to przede wszystkim przepływ powietrza oraz moc grzewcza. Te dwa najważniejsze parametry pozwolą określić jakie pomieszczenia możemy ogrzać. Jednak są także inne czynniki, które wpływają na cenę oraz użyteczność naszego urządzenia. Nagrzewnica może Ci się przydać przez wiele miesięcy w roku i warto w nią zainwestować. Jednak w swojej ofercie posiadamy modele do każdego zastosowania i na każdą kieszeń! Oto nasze propozycje:

Nagrzewnica elektryczna z wentylatorem i termostatem

Nagrzewnica Hecht 3422 to tanie i mało awaryjne urządzenie, które warto posiadać w swoim wyposażeniu. Świetnie sprawdzi się jako zapasowe źródło ciepła w przypadku awarii ogrzewania. Posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo go przenosić. Grzejnik z wentylatorem odpowiedni jest do ogrzewania niewielkich pomieszczeń o powierzchni do 60 – 70 m³. Dużą zaletą jest wyposażenie w termostat, który umożliwia osiągnięcie względnie stałej temperatury. Urządzenie wyłącza się po osiągnięciu żądanej temperatury i nie nagrzewa się w sposób ciągły. Jest to duża oszczędność energii.

Nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin

Jedna z najlepszych nagrzewnic olejowych z odprowadzaniem spalin na rynku! Master BVZ 77 E swoją popularność zawdzięcza niewielkiej, innowacyjnej konstrukcji. Urządzenie posiada moc grzewczą na poziomie 21 kW, co umożliwia przepływ powietrza 1550 m³/h. Nagrzewnica Master może znajdować się zarówno wewnątrz pomieszczenia, wtedy spaliny są odprowadzane poprzez komin na zewnątrz. Możliwe jest także umieszczenia na zewnątrz ogrzewania pomieszczenia. W tym przypadku ciepło jest doprowadzane przewodami. Dużą zaletą jest szereg dostępnych akcesoriów, a w tym termostat, okap kominkowy czy giętkie przewody. Znacząco to może wpłynąć na komfort użytkowania.

Nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin

Potrzebujesz wydajnego urządzenia zapewniającego natychmiastowe ciepło, jednak masz ograniczony budżet? Nagrzewnice bez odprowadzania spalin to najtańsze nagrzewnice olejowe. Sprawdzą się w bardzo wentylowanych pomieszczeniach lub terenach otwartych, takich jak większe hale produkcyjne, magazynowe lub place budowy. Przykładem takiego urządzenia jest nagrzewnica Master B95CEL. Zapewni Ci ona stały dopływ dużych ilości ogrzanego powietrza, tam gdzie tego potrzebujesz. Możesz ją łatwo przemieszczać, dzięki kołom jezdnym oraz wygodnej rączce. Wbudowany termostat elektroniczny umożliwia ustawienie pożądanej temperatury.