Jakie narzędzia dla brukarzy w 2023 roku? Przegląd produktów

Po zimie, jak i każdej dłuższej przerwie od pracy należy odświeżyć i przejrzeć swoje wyposażenie. Z reguły już przy dodatnich temperaturach brukarze wracają do pracy. Więc jest to odpowiedni czas, aby wrócić do tego tematu. Odpowiednie przygotowanie pozwoli wyeliminować niespodziewane sytuacje spowodowane brakiem jednego z narzędzi! Dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd najważniejszych produktów dla brukarzy. Co jest potrzebne do układania kostki brukowej? Jakie narzędzia do pomiarów wybrać? Jakie narzędzia brukarskie kupić w 2023 roku? Zostań z nami i zapoznaj się z przygotowanym przez nas blogiem.

Narzędzia pomiarowe dla brukarzy - przymiary i kątowniki

Zaczynając nowy projekt punktem wyjściowym jest przygotowanie planu pracy. Wtedy nie tylko określany jest wstępny koszt inwestycji, ale także ilość potrzebnego materiału. Na tym etapie niemożliwe jest ominięcie wykonania niezbędnych pomiarów. Kostka brukowa powinna być dostosowana do podłoża. Do precyzyjnego zweryfikowania kątów posłużą nam kątowniki. Sprawniejsze układanie i dostosowanie elementów ułatwi nam także przymiar brukarski. Tego typu urządzenia przykłada się wzdłuż miejsca, gdzie ma się znaleźć pojedyncza kostka, a następnie specjalnie odmierza i opcjonalnie zaznacza miejsce cięcia. Przymiar brukarski PRZ marki Mimal może nawet trzykrotnie przyspieszyć pomiary! Także niedocenianym i często pomijanym przyrządem jest liniał budowlany, który jest niezwkle prosty w użyciu. Dzięki jego zastosowaniu nie musimy się martwić o krzywe ścieżki i ściany. Przykładowy liniał - Probst Stringtight SB sprawdzi się także do innych prac ogodniczych, budowlanych. Wszystkie wymienione wyżej narzędzia - przymiary, kątowniki czy liniały to bardzo praktyczne i tanie rozwiązania. Już do 200 zł możesz znaleźć świetną alternatywę dla wykonywanych prac!

Czym przetransportować kostkę brukową?

Niezbędną czynnością jest usunięcie starej nawierzchni i odpowiednie przygotowanie nowej warstwy. Niekiedy należy wykopać dużą ilość ziemi lub podnieść część obszaru do określonego poziomu. W takich sytuacjach przydadzą się nowoczesne wózki do wykonania podstawowych działań transportowych. Ważne przy kupnie jest przemyślenie czy nasze urządzenie ma pełnić także funkcję przewożenia materiałów na miejsce pracy. W przypadku kostki brukowej wygodnym rozwiązaniem jest transport elementów pionowo ułożonych. Możliwe jest to przez użycie specjalnych wózków brukarskich. Rozwiązań na rynku jest kilka. Przykładowo za pomocą wózka brukarskiego Mimal WBR przewieziesz jedną warstwę kostki o maksymalnej ładowności - 400 kg. Natomiast wózek Probst PW-III umożliwi Ci na przewiezienie całej palety materiału do 1500 kg.

Szybkie docinanie elementów - przecinarki i gilotyny brukarskie

Jeśli mamy już przygotowaną nawierzchnię, później należy adekwatnie dopasować do niej materiały. Jakbyśmy się nie starali, nie ominie nas docięcie płytki do odpowiedniego rozmiaru. Do tego celu przyda się gilotyna do kamieni oraz płytek. Odpowiednio dobrana wysokość i szerokość cięcia takich urządzeń pozwala na ekpresową na obróbkę najczęściej stosowanych materiałów w brukarstwie. Hartowane noże cechują się dużą wytrzymałością, a w razie potrzeby można je dodatkowo naostrzyć. Warto rozejrzeć się za dodatkowymi ułatwieniami, takimi jak gumowa rączka i kółka transportowe. Pozwoli Ci to także na łatwe i szybkie przemieszczanie oraz stabilny uchwyt. Przykładem jest gilotyna do kostki Mimal GKM 300.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem do obróbki elementów są przecinarki ręczne lub przecinarki stołowe. Przydadzą się przy w przypadku trudnych wyzwań. Doskonałą wydajność zawdzięczają zamontowanym silnikom i dodatkowemu zasilaniu. Na rynku występują wersje elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Przecinarki oferują możliwość cięcia nie tylko kostki, a także betonu, drewna czy cegieł. Wszystko zależy jednak od zastosowanej tarczy. Niezwykłą popularność spośród tych maszyn zdobyła ręczna przecinarka tarczowa Husqvarna K770. Występuje w wielu konfiguracjach, dzięki czemu można ją doskonale dostosować do swoich potrzeb. Przecinarka K770 dobrze radzi sobie z różnego rodzajami płytami budowlanymi oraz chodnikowymi. Może być także towarzyszem przy innych pracach, takich jak układanie kabli czy cięcie asfaltu.

Dobijanie, usuwanie i wyrównywanie kostki brukowej

Po ułożeniu nawierzchni należy ją także odpowiednio dobić oraz wyrównać jej elementy. Do tego celu można skorzystać z odpowiednich młotków gumowych. Posiadamy szeroki wybór tego typu narzędzi. Poszczególne modele różnią się od siebie zastosowanym tworzywem. Można spotkać młotki brukarskie z gumą, nylonem lub elastomerem. Przykładowo młotek brukarski Mimal MBM 05 posiada dwa obuchy gumowe, co umożliwia na osadzanie elementów kostki, krawężników, obrzeży oraz płyt betonowych. Natomiast młotek Halder Simplex EH3027 wyposażony jest w końcówki z superplastiku i gumy kompozytowej. Takie zestawienie pozwala na wiele różnych zastosowań. Narzędzie ręczne sprawdzi się nie tylko do prac brukarskich, a także ciesielskich. Do ubicia nawierzchni mogą służyć także maszyny zagęszczające takie jak ubijaki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zapewniają one takiej dużej precyzji. Będzie to jednak nieoceniona pomoc w przypadku realizacji dużych projektów.

Niestety zdarzają się takie przypadki, gdzie musimy usunąć powstałe uszkodzenia z ułożonej nawierzchni. Powodem może być zachlapanie warstwy olejem lub różne inne uszkodzenia mechaniczne. W takiej sytuacji pomogą nam imaki oraz wyważaki brukarskie. Ich odpowiednia długość zapewnia swobodne i bardzo szybkie wyciągnięcie kostki lub jej wyrównanie w pozycji stojącej. Końcówki są wsuwane bezpośrednio w fugi, co zabezpiecza sąsiednie elementy naszej powierzchni przed uszkodzeniem. Ostrze w przypadku uszkodzenia są szybkowymienialne. Dużą zaletą jest regulacja chwytu, taką możliwość daje imak brukarski Mimal IBR. To sprawia, że można go dostosować do różnego formatu kostki. W przypadku zmiany aranżacji lub wielu wprowadzanych zmian bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie poczwórny łom brukarski MRE Probst. Przesuwa on jednocześnie 4/5 rzędy kostki, co sprawia że prace mogą być przyśpieszone nawet o 400-500%!

Pozostałe narzędzia brukarskie warte uwagi

Najczęściej mówiąc o narzędziach brukarskich mamy na myśli takie produkty jak młotki, łaty profilujące, szalunki czy imaki. Jest także lista narzędzi oraz akcesoriów, które można pominąć ponieważ ciężko je przypisać do jakiejś kategorii. Jednak niecodzienne rozwiązania mogą znacząco wpłynąć na komfort naszej pracy. Jeśli często zdarza Ci się problem z zakleszczoną w podłożu kostką brukową, rozważ młotek wsteczny Mimal MW. To urządzenie sprawdza się, kiedy wszystkie inne metody zawodzą, jednocześnie pozostawia sąsiednie elementy nieuszkodzone.

Marki stale wprowadzają coraz to bardziej rewolucyjne rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na nowy produkt od firmy Jazon. Ustawiak Jazon UB to narzędzie 3w1! Posiada funkcje młotka, wyważaka i ubijaka. Umożliwia nam to zaoszczędzenie miejsca w skrzynce narzędziowej i oszczędność czasu. Z pomocą ustawiaka brukarskiego Jazon podważymy elementy za pomocą wymiennego stalowego ostrza. A następnie sprawnie dobijemy gumowym obuchem.

Precyzyjne ułożenie kostki oraz innych elementów brukowych wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne narzędzia brukarskie to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa. Jest to także czynnik decydujący o szybkości oraz jakości i poprawności wykonania prac.

Nie zostań w tyle i bądź z nami na bieżąco z każdą nowością!