Wiertła koronowe do betonu – kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć

Budowanie konstrukcji domów, budynków mieszkalnych, czy wielkopowierzchniowych obiektów musi być solidne i precyzyjne. W związku z tym zaczęto stawiać konstrukcje z betonu zbrojonego, inaczej zwanego żelbetem. To bardzo twardy materiał, który po zastygnięciu staje się wysoce odporny na działanie opadów atmosferycznych, ogień, a także wszelkie obciążenia. Późniejsze prace w płytach betonowych, jak wiercenie otworów pod wentylację, kanalizację czy sieci wodociągowe nie należą do najłatwiejszych, ze względu na dużą twardość żelbetu.

WIERTŁA KORONOWE - CZYM SĄ?

Na szczęście ludzkość wymyśliła sposób na obróbkę żelbetu. Narzędzia zaczęto wzmacniać diamentamipowstały tarcze, wiertła, czy segmenty szlifierskie z wykorzystaniem tego surowca. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż profile diamentowe z łatwością radziły sobie z betonem zbrojonym, pozostając w praktycznie nienaruszonym stanie.

Najpopularniejszym zastosowaniem diamentów w budownictwie są wiertła koronowe. Wykorzystuje się je do „zadań specjalnych”. Ich parametry sprawiają, że są niezastąpione. Wiertło koronowe można podzielić na dwa zasadnicze elementy: rurę oraz segmenty (zęby). To właśnie segmenty mają pierwszy kontakt z materiałem, dzięki czemu powstaje otwór. Niestety nic nie jest niezniszczalne, nawet segmenty diamentowe. Długi kontakt z bardzo twardym żelbetem może spowodować ich stępienie, a nawet oderwanie się pojedynczych segmentów. Na szczęście nic straconego, gdyż wiertła koronowe można regenerować. Niewielkim kosztem można nadać wiertłom drugie życie – o czym w dalszej części.

wiertło koronowe do betonu

Zastosowanie wierteł koronowych do betonu

Jak sama nazwa wskazuje, głównym środowiskiem pracy wierteł diamentowych koronowych są wszelkiego rodzaju konstrukcje oraz obiekty wykonane z betonu lub żelbetu (betonu zbrojonego). Wykorzystuje się je również w pracach przebiciowych we wszystkich materiałach budowlanych: cegła, pustak, czy bloczek komórkowy.

  • Elektrycy - wykorzystujący je przy pracach związanych z rozprowadzaniem czy naprawianiem instalacji elektrycznych.
  • Hydraulicy - używający ich do zadań związanych z instalacjami wodnymi, kanalizacyjnymi, jak i ogrzewaniem.
  • Instalatorzy klimatyzacji - którym wiertła koronowe przydają się zwłaszcza podczas prac związanych z montażem urządzeń, jak i rozprowadzaniem niezbędnych przewodów.
  • Firmy budowlane – specjalizujące się w wykonywaniu otworów w dużych ilościach, o dużych średnicach.
  • Betoniarnie – stosują je do wykonywania otworów w kręgach betonowych i innych produktach, które wykonują.

Rodzaje diamentowych wierteł koronowych

  1. Najczęściej stosowane wiertła koronowe składają się z rury oraz segmentu o rozproszonej strukturze diamentu. Są one idealnym wyborem kiedy wiercimy w twardych materiałach oraz betonie i betonie zbrojonym.
  2. Wiertła koronowe z układanym diamentem składają się z tej samej rury ale zamontowane w nich są segmenty z układanym diamentem. Układany diament sprawia, że wiertło wierci szybciej, lepiej radzi sobie w mocno zbrojonym betonie oraz bardzo twardych materiałach takich jak granit czy marmur.

Regeneracja wierteł koronowych – drugie, trzecie a nawet piąte życie wiertła

Wszystko co dobre kiedyś się kończy! Tak samo jest z segmentami w wiertłach koronowych. Zamiast wyrzucać zużyte wiertło możesz wysłać do nas rurę, a my wstawimy nowe segmenty. Zabieg ten można wykonywać kilkukrotnie co znacznie obniża koszty wykonywania otworów.

Regeneracji nie musi podlegać cała korona, zdarza się, że w nowym wiertle wyleci jeden czy kilka zębów – możliwe jest wstawienie brakujących i dalsze użytkowanie wiertła.

CHCESZ WYCENIĆ REGENERACJĘ WIERTŁA?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM SPECJALISTĄ MACIEJEM

☎ +48 538 331 137