Niezastąpione w budowlance, przydatne w rolnictwie, ułatwiające transport w branży leśnej – to tylko namiastka zastosowań wozideł i miniwozideł budowlanych. Maszyny te z roku na rok zyskują coraz większą popularność, w szczególności mniejsze odpowiedniki dużych, kilkutonowych maszyn. Nic dziwnego, gdyż te maleństwa potrafią przewozić kilkuset kilogramowe ładunki.
Co to jest wozidło budowlane? Krótka charakterystyka
Wozidło budowlane to specjalistyczna maszyna budowlana, która służy do przewozu ciężkich i sypkich materiałów. Na samym początku wozidła były maszynami, które swoimi gabarytami przypominały duże, samochody ciężarowe. Stosowało się je tylko na ogromnych budowach. Koparka, czy koparko-ładowarka podczas wykopów nadmiar ziemi wsypywała do wozidła, które potem wywoziło ogromne hałdy poza teren budowy.
Postęp technologii oraz chęć budowy domów jednorodzinnych przez coraz większą grupę ludzi sprawiły, że zaczęto konstruować maszyny budowlane w rozmiarach mini. Tak powstały popularne dzisiaj minikoparki oraz miniwozidła. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż urządzenia te są zdecydowanie tańsze w eksploatacji i mieszczą się na niewielkich działkach.
Wozidła oraz miniwozidła wykorzystuje się do transportu ciężkich materiałów, najczęściej w obrębie jednej budowy, czy gospodarstwa. Niebywałą zaletą tych maszyn jest fakt, że nie straszne im żadne warunki – jeżdżą po grząskich, błotnistych terenach, bez problemu radzą sobie na piasku, kamieniach i żwirku. Nie straszne im także wzniesienia, górki, pagórki, czy jazda po skałach.
Rodzaje wozideł budowlanych
Na rynku pojawia się coraz więcej wozideł i miniwozideł. Firmy dotychczas produkujące sprzęt budowlany, do oferty zaczynają wprowadzać właśnie takie maszyny. Nic dziwnego, gdyż popyt na nie cały czas rośnie. Ze względu na szeroki zakres zastosowania wozidła możemy podzielić ze względu na typ podwozia, ładowność oraz typ napędu.
Jak wybrać wozidło?
Ale jak wybrać wozidło odpowiednie do naszych potrzeb? Należy przede wszystkim zastanowić się w jakim terenie urządzenie ma pracować. To chyba najważniejszy czynnik, gdyż od warunków terenowych będzie zależało, czy wybierzemy wozidło gąsienicowe, czy kołowe. Istotne jest także określenie jak ciężkie ładunki będziemy przewozić. Warto także zastanowić się jakiego rodzaju silnik sprawdzi się w przypadku naszej działalności – spalinowy, czy elektryczny?
Podział wozideł ze względu na typ podwozia:
- Wozidła kołowe – ten typ sprawdzi się przede wszystkim na terenach trudnych – skalistych, z dużą ilością wzniesień, a także w lasach, czy na karczowiskach. Wykorzystywane są także w pracach ogrodniczych, związanych z architekturą zieleni. Pokonywanie tego typu przeszkód nie stanowi problemu, gdyż takie urządzenia wyposażone są w napęd na 4 koła. Miniwozidło kołowe często jest także nazywane taczką spalinową. Nie bez powodu, gdyż za jego pomocą można szybko przewieźć ładunki bez ryzyka zniszczenia podłoża – głównie trawnika. Wywrotka kołowa coraz częściej wykorzystywana jest także w rolnictwie – do wywożenia odchodów zwierząt, kompostu czy transportu paszy do obory oraz w domostwach – do prac porządkowych – wywiezienia skoszonej trawy, chwastów, gałęzi i sadzonek, czy do przewozu węgla i drewna opałowego.
- Wozidła gąsienicowe – miniwozidła z podwoziem gąsienicowym będą odpowiednie do pracy w terenie piaszczystym, grząskim i wszędzie tam gdzie jest dużo błota. Wywrotka na gąsienicach bez problemu pokona także wzniesienia. Dzięki temu wykorzystywana jest przede wszystkim podczas prowadzenia prac budowlanych – wykopów, przygotowywania gruntu pod fundamenty, czy po prostu do przewożenia materiałów budowlanych, jak cement, piasek, kostkę brukową czy cegły.
Podział wozideł ze względu na napęd:
- Wozidła spalinowe – charakteryzują się mocnym silnikiem, dzięki któremu możliwa jest wielogodzinna praca. W ostatnim czasie bardzo popularnym, a zarazem niezawodnym jest silnik Loncin, który jest porównywany do silników benzynowych Hondy. Transporter spalinowy najczęściej wykorzystywany jest na budowach, w branży leśnej, a także do użytku prywatnego. Zapewnia szybki transport wszelkich materiałów budowlanych, a także drewna opałowego i kostki brukowej.
- Wozidła elektryczne – odpowiednie do pracy w szczególnie wrażliwych miejscach. Przede wszystkim sprawdzą się w rolnictwie – można nimi wjechać do obory, w której przebywają zwierzęta, gdyż takie wozidło nie wydziela szkodliwych spalin. Dzięki temu można wywieźć odchody zwierząt, przywieźć paszę, czy siano. Transportery elektryczne można także wykorzystać do prac związanych z utrzymaniem zieleni w miejskich parkach, gdzie urządzenia spalinowe nie mogą być stosowane ze względu na zbyt duży hałas. Miniwozidła elektryczne dzięki stosunkowo niewielkim gabarytom mogą swobodnie przejeżdżać nawet przez wąskie przejścia i futryny.
Podział wozideł ze względu na ładowność:
- Wozidła z udźwigiem do 300 kg – to najmniejsze modele, które świetnie sprawdzą się jako zamiennik klasycznej taczki. Będą odpowiednie na małych budowach, w domostwach, w przemyśle, czy w rolnictwie do przewozu wszelkiego ładunku do 300 kg. Ze względu na najmniejsze gabaryty – sprawdzą w ciasnych przestrzeniach.
- Wozidła z udźwigiem do 500 kg – najbardziej popularne i uniwersalne modele. Można na nich przewozić worki z cementem, piasek, cegły, pustaki, bloczki komórkowe, drewno opałowe, ziemię, kamienie, czy sadzonki. Miniwywrotki spalinowe posiadają siłowniki hydrauliczne, dzięki czemu kiprowanie tak ciężkiego ładunku nie wymaga użycia siły.
- Wozidła z udźwigiem do 850 kg – to największe modele w klasie miniwozideł. Wywrotki z takim udźwigiem posiadają skrzynię, w której boczne ścianki składają się, co zdecydowanie ułatwia załadunek i rozładunek dużych i ciężkich materiałów.
Zastosowanie wozidła budowlanego
Wozidło, wywrotka, transporter spalinowy, taczka spalinowa – te słowa wskazują na jeden typ urządzenia. Wiele synonimów (z naciskiem na wybraną cechę użytkową) wskazuje na to, że wozidła mają szeroki zakres zastosowania. To przede wszystkim urządzenia służące do transportu ciężkich ładunków. Dzięki temu wiele gałęzi przemysłu może wykorzystać możliwości tych urządzeń. To przede wszystkim:
- Rolnictwo – miniwywrotki pomogą w transporcie paszy dla zwierząt, nawozu, czy podczas porządków w oborze. Dzięki temu nie trzeba ręcznie wywozić ciężkich substancji.
- Budownictwo – wozidła umożliwiają transport wszelkich materiałów budowlanych w obrębie placu budowy, a także wywożenia ziemi powstałej podczas prowadzenia wykopów. Szczególnie przydatne w trudnym terenie z wąskimi przesmykami.
- Przemysł drzewny – transporter spalinowy przyda się w przypadku wyrobu drewna opałowego. Drewno, które jest cięte na mniejsze zręby przy pomocy łuparki, od razu może spadać do wozidła i być przewożone w miejsce skupu.
- Brukarstwo – dzięki miniwywrotce można przewozić kostkę brukową, piasek i wszelkie niezbędne narzędzia przydatne podczas układania bruku.
- Przemysł ogrodniczy – idealne będą miniwozidła, które są lekkie i mają niski nacisk na podłoże, dzięki czemu trawnik nie będzie zniszczony. W wozidle można szybko przewieźć duże ilości ziemi, nawozu, a także sadzonek kwiatów, drzew, czy traw ozdobnych.
Wozidła dla rolnictwa
W tej branży wozidła są szczególnie przydatne podczas zbioru owoców, czy warzyw, przy opiece nad zwierzętami – do przywiezienia paszy do obory, wywiezienia odchodów ze stajni, przewożenia dużych ilości nawozu do pola. Taczka spalinowa sprawdzi się także przy koszeniu trawy – do transportu skoszonych roślin na kompostownik, bądź do obory.
Wozidło rolnicze powinno być przyjazne dla środowiska oraz zwierząt. W związku z tym najlepsze będą modele z silnikiem elektrycznym:
- MINIWYWROTKA WOZIDŁO LUMAG MD500EPRO – to model, który jest cichy i przyjazny dla środowiska. Można nim pracować w zamkniętych pomieszczeniach, jak obory, w których znajdują się zwierzęta. To wozidło z podwoziem kołowym, dzięki czemu przejazd przez stopnie, czy pagórki nie będzie stanowił problemu.
- MINIWYWROTKA WOZIDŁO LUMAG MD450E – wozidło rolnicze na gąsienicach z bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Pojemna bateria pozwala na 5 godzin ciągłej pracy. Szerokość wywrotki to zaledwie 75 cm, co umożliwia przejazd przez ciasne drzwi i pomiędzy przeszkodami.
Wozidła budowlane
W branży budowlanej sprawdzi się każdy typ wozidła – zarówno na gąsienicach, jak i z podwoziem kołowym. Przed zakupem należy jedynie rozważyć, jak ciężkie ładunki chcemy przewozić, a także w jakim terenie wywrotka będzie się poruszać.
Jednak najbardziej wydajne będą wozidła z silnikiem spalinowym. Zagwarantują one dłuższą pracę – po spaleniu całego baku, wystarczy go uzupełnić świeżym paliwem i pracować dalej.
- WOZIDŁO BAMATO MTR-350 4X4 – to wozidło kołowe z napędem na 4 koła. Przejedzie przez każdy teren – nie straszne mu wzniesienia, schody, a nawet skały. Regulacja prędkości oraz kierunku jazdy ułatwia bezawaryjna skrzynia biegów (4 biegi do przodu i 1 wsteczny).
- WOZIDŁO BAMATO MTR-800PRO – wozidło, które może przewieźć załadunek o całkowitej masie niemal 1 tony. Przydatny na większych budowach, a także podczas prowadzenia wszelkich prac ziemnych. Szybko przewiezie duże ilości ziemi, dzięki czemu można swobodnie pracować.
Poprawna eksploatacja wozideł
Maszyny budowlane, takie jak wozidło są w stanie pracować przez długie lata. Jednak aby tak się stało należy o nie odpowiednio zadbać. W przypadku zakupu nowego wozidła budowlanego kluczowe jest pierwsze uruchomienie oraz odpowiednie uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Należy wlewać tylko paliwo dobrej jakości i olej o odpowiedniej gęstości, według zaleceń producenta.
Gdy zaczniemy już pracę z wozidłem to bardzo ważna jest także pierwsza wymiana oleju. Po około 5 godzinach ciągłej pracy należy wyłączyć maszynę i przystąpić do pierwszej wymiany oleju. To bardzo ważna czynność, jej pominięcie grozi zatarciem się silnika. Koszty naprawy będą ogromne, a radość z nowego sprzętu zostanie zastąpiona przez złość.
Przegląd w autoryzowanym serwisie Maszyn Budowlanych maufer
Wozidła i miniwozidła warto także serwisować w autoryzowanych punktach. Raz do roku zalecany jest szczegółowy przegląd, który można wykonać w naszym Serwisie Maszyn Budowlanych. Nasz zespół specjalistów sprawdzi maszynę pod każdym kątem i przygotuje ją na nowy sezon. Wykonujemy przeglądy maszyn z każdego zakątka Polski. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami a zlecimy kuriera po odbiór maszyny. Po serwisie i ewentualnych naprawach urządzenie ponownie zostaje wysłane kurierem. Cały proces przebiega bardzo sprawnie – my zlecamy kuriera, serwisujemy maszynę, a następnie odsyłamy ją do Ciebie. Nie musisz już tracić czasu na załatwienie transportu i zawożenie maszyny do najbliższego punktu.
Miniwozidła i transportery spalinowe to maszyny budowlane, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przewożenia ciężkich ładunków na niewielkiej powierzchni, jak działki budowlane, gospodarstwa rolnicze, ogrody, czy składy budowlane. Warto zainteresować się wozidłami marki wywodzącej się z Bawarii, czyli miniwywrotkami Bamato, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i niską ceną. Komponenty zastosowane w wywrotkach Bamato pochodzą od czołowych producentów, jak silniki Loncin, czy skrzynie biegów wprost z Japonii. Wywrotki Bamato charakteryzują się niemiecką dbałością o szczegóły. Cena także jest przyjazna – nie tylko dla firm, ale także dla osób prywatnych chcących zastąpić klasyczną taczkę, taczką spalinową.