Podstawy zagęszczania – jak działa zagęszczarka do gruntu?

Przygotowanie gruntu pod budowę sieci komunikacyjnych lub budynków bez zagęszczarek do ziemi zapewne byłoby ciężką i mozolną pracą. Jak bowiem utwardzić ziemię, aby była spoista i wytrzymała kilkunastotonowy ciężar konstrukcji bądź samochodów? Powstanie zagęszczarek znacznie przyspieszyło prace budowlane i drogowe.

Zagęszczanie gruntu – podstawy

Najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem prac budowlanych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu musimy dokonać zagęszczenia gruntu, czyli zwiększyć gęstość objętościową podłoża, co pozwoli nam w efekcie zwiększyć nośność w zagęszczanym miejscu. Zwiększy to wytrzymałość gruntu na ścinanie, zmniejszy przepuszczalność wody, a także zredukuje porowatość. Pominięcie tej czynności może prowadzić do poważnych skutków. Luźny grunt usypywany na siebie lub odkopywany w procesie przygotowania będzie z czasem osiadał. Konsekwencją tego może być deformacja budowli oraz ich zapadanie się, co może doprowadzić do katastrof budowlanych – dróg, mostów czy budynków mieszkalnych.

Do czego służy zagęszczarka?

Zagęszczarki klasyfikuje się do maszyn budowlanych, których zadaniem jest utwardzenie ziemi, gruntów, czy innych podłoży. Ziemia utwardzana jest poprzez nacisk wibrującej płyty na podłoże, co powoduje pozbycie się nadmiernego powietrza, które gromadzi się między drobinami ziemi. W efekcie pusta przestrzeń zostaje wypełniona i ściśnięta poprzez cząsteczki danego kruszywa. Na tak przygotowanym gruncie można wykonywać dalsze prace budowlane.

Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson DPU655 z czujnikiem zagęszczania

Zagęszczarka Wacker Neuson DPU 6555 z czujnikiem zagęszczania

Jak działa zagęszczarka gruntu?

Najprostszym sposobem na przygotowanie gruntu jest mechaniczne zagęszczanie podłoża. W tym celu możemy użyć jednej z wielu maszyn do zagęszczania z asortymentu sklepu internetowego Maufer.pl. Zagęszczarki dzielimy na zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe. Te pierwsze to lekkie maszyny w wadze od 50 do 130 kg. Najczęściej wykorzystywane są do pracy na małych powierzchniach. Natomiast większe maszyny dwukierunkowe – zwane tez rewersyjnymi mieszczą się w przedziale od ok. 160 kg do 800 kg. Sprawdzają się na dużych i rozległych terenach.

Wszystkie te maszyny łączy jedna rzecz – wibracje. To one powodują usunięcie pustej przestrzeni pomiędzy cząsteczkami kruszywa – piasku, tłucznia, żwiru i wielu innych materiałów. Wibracje wywoływane są dzięki pracy silnika. W zagęszczarkach stosuje się silniki spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Energia wytworzona w silniku przenoszona jest na układ wibracyjny, który zamontowany jest nad płytą denną. Płyta, która pracuje bezpośrednio na podłożu, dokonuje bezpośrednich, szybkich uderzeń, co w efekcie utwardza grunt.

Kontrola zagęszczanego gruntu – najlepsze metody

Stopień zagęszczenia określają odpowiednie normy, zaś sam proces badania można przeprowadzić z użyciem specjalistycznych przyrządów lub kontrolując wskaźnik zagęszczenia. Na rynku dostępne są zagęszczarki z czujnikiem zagęszczania, dzięki czemu nie potrzebujemy już innych narzędzi do kontroli pracy.

Istnieją trzy skuteczne metody pomiaru zagęszczania gruntu:

  1. badanie lekką płytką dynamiczną,
  2. metoda wciskanego cylindra,
  3. sonda dynamiczna DPL,
  4. czujnik zagęszczania zamontowany w zagęszczarce.

Wszystkie te sposoby są równie skuteczne. Różnica polega na sposobie dokonywania pomiaru – najłatwiejszym jest korzystanie z czujnika zagęszczania. Pozostałe trzy metody wymagają wprawy i umiejętności odczytywania oraz interpretowania wyników. Nie każdy umie sobie z tym poradzić, dlatego warto pomyśleć o zagęszczarce z czujnikiem, która pozwala na kontrolę już w trakcie utwardzania gruntu.

Podczas zagęszczania gruntu należy także pamiętać o poprawnej technice. Aby odpowiednio zagęścić grunt, należy warstwami – maksymalnie 20 cm, w zależności od rodzaju gruntu – stopniowo wibrować materiał. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zagęszczanie rozpoczynamy od krawędzi, zbliżając się do osi.

Zagęszczarka rewersyjna Husqvarna LG 504 z czujnikiem zagęszczania

Zagęszczarka dwukierunkowa HUSQVARNA LG 504 z czujnikiem zagęszczania

Zagęszczarki z czujnikiem zagęszczania

Na rynku istnieją zagęszczarki, które posiadają czujnik zagęszczania. Takie rozwiązania oferują między innymi Husqvarna Construction oraz Wacker Neuson. Czujnik pomaga operatorowi ocenić stopień zagęszczenia podłoża. Czytelny wyświetlacz (najczęściej kilka diod LED) wskazuje, czy grunt jest odpowiednio utwardzony, czy jescze nie. Jest to bardzo przydatna opcja, gdyż każdy, nawet niedoświadczony pracownik będzie mógł swoją pracę wykonywać efektywnie.

Dobór odpowiednich maszyn to temat naszej drugiej części bloga. Tam zwrócimy uwagę jak dobrać maszyny, do czego użyjemy ubijaka LT 6005, a kiedy skorzystamy z zagęszczarki rewersyjnej w klasie 500 kg. Postaramy się też pokrótce przybliżyć jak bezpiecznie korzystać z maszyn i jakich serwisów wymagają w codziennym użytkowaniu, tak aby maszyny mogły nam służyć bezawaryjnie przez wiele lat.