Trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez energii elektrycznej. Bez tego w dalszym ciągu żylibyśmy bez oświetlenia, ograniczeni tylko do światła dziennego. To elektryczność napędza wszystkie nasze urządzenia – komputery, telefony, sprzęt domowego użytku jak lodówka, piekarnik, czy sprzęt budowlany i wiele innych. Natomiast są miejsca na świecie, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. To przede wszystkim tereny zalesione, parki narodowe i miejsca będące pod ochroną lub oddalone od centrów miast obszary.
Ludzkość tak bardzo uzależniła od dostępu do prądu, że wymyślono sposób na wytworzenie energii elektrycznej w każdym zakątku naszej planety. Powstanie generatorów prądotwórczych otworzyło nowe ścieżki i możliwości dla wielu branż i dziedzin życia. W związku z tym zaczęliśmy eksplorować nowe tereny – budować na nich domy, małe domki, a także otwierać działalności mobilne, jak food trucki, gdyż w łatwy sposób można było zapewnić sobie dostęp do prądu.
Generator prądotwórczy – co to jest i jak działa?
Słowo agregat wywodzi się z łaciny - oznaczało zebranie, skupienie, połączenie kilku jednostek. Nie inaczej jest w przypadku współczesnego agregatu – bowiem urządzenia te to połączenie kilku jedniostek, które razem pełnią nową funkcję. W przypadku generatora prądotwórczego to połączenie silnika, zapewniającego stały napęd i działanie maszyny oraz prądnicy, która energię kinetyczną silnika przekształca w energię elektryczną. Wszystkie części i podzespoły zostały obudowane konstrukcją ramową – silnik i inne elementy są widoczne, co ułatwia serwis.
Sposób działania agregatu rozpoczyna się od uzupełnienia zbiornika z paliwem i olejem. Dopiero wtedy możemy uruchomić urządzenie. Silnik zużywając paliwo, wytwarza ruch – energię kinetyczną. Dzięki temu napędzany jest wirnik prądnicy, który generuje siłę elektromotoryczną. W tym momencie w obwodzie stojana wytwarzana jest energia elektryczna, która jest przekształcana na napięcie 230 V lub 400 V (w zależności czy agregat jest jedno, czy trójfazowy). Coraz częściej stosuje się stabilizator napięcia AVR – szczególnie w modelach o dużej mocy. Funkcja odpowiada za regulację napięcia wyjściowego, nie doprowadzając do nadmiernych przeciążeń, które mogłyby doprowadzić do awarii podłączonych urządzeń.
Agregat inwertorowy – idealny na wypad za miasto
Istnieje jeszcze inny typ generatorów prądu – małe i kompaktowe agregaty, zamknięte w poręcznej walizce. Ten typ nazywany jest agregatem inwertorowym i jest idealny do użytku na kempingu, biwaku, na działce, domkach letniskowych, a nawet w biurze. Takie modele charakteryzują się przede wszystkim bardzo cichą pracą – walizkowa obudowa jest wygłuszona. Dzięki temu hałas nie jest uciążliwy dla ludzi i otoczenia.
Modele inwertorowe zostały stworzone do zasilenia wrażliwych na skoki napięcia urządzeń, w szczególności elektroniki – komputera, laptopa, czy elektronarzędzi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu falownika oraz konwertera, które zapewniają odpowiednią częstotliwość oraz stabilne napięcie wyjściowe. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy się obawiać, że sprzęt podłączony do generatora ulegnie uszkodzeniu.
Przenośne źródło energii – porónanie agregatów
Agregaty inwertorowe dzięki swojej poręcznej budowie i specyfikacji są idealnym towarzyszem wyjazdów pod namiot, na kemping, na działkę, czy do domku letniskowego. Taki generator jest bardzo cichy, więc bez skrępowania możemy używać go także w lesie. Dzięki temu możemy zasilić najpotrzebniejsze urządzenia, a nawet naładować akumulator samochodowy w przypadku niespodziewanej awarii.
Wybraliśmy trzy modele agregatów prądotwórczych, które są idealne na wyjazdy w miejsca, gdzie nie ma stałego dostępu do elektryczności. Poniżej krótka charakterystyka wybranych przez nas generatorów.
AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY FOGO F 2001 IS
To urządzenie, które zostało wyprodukowane w Polsce przez polską firmę Fogo. Wykonane zostało w technologii inwertorowej. Oznacza to, że z powodzeniem zasili wrażliwe na skoki napięcia sprzęty elektroniczne. Jednostką napędową jest benzynowy silnik Rato R-80, który jest bardzo ekonomiczny – agregat Fogo F 2001 IS może pracować na jednym zbiorniku nieustannie przez 4 godziny. Ponadto jest bezpieczny dla niewprawionych użytkowników – posiada sygnalizację przeciążenia, kontrolkę poziomu zbyt niskiego oleju oraz zabezpieczenie przeciążeniowe. Funkcje te pozwalają odpowiednio zareagować w razie problemów.
Agregat prądotwórczy Fogo posiada jedno gniazdo wyjściowe o napięciu 230 V. Jest to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu.
AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY ZIPPER ZI-STE2000IV
ZIPPER ZI-STE2000IV to generator ze średniej półki cenowej. Wyposażony został w silnik benzynowy o mocy 2 kW oraz pojemności zbiornika paliwa 3,5 litra. Na jednym baku urządzenie może pracować bez przerwy przez około 4 godziny. Ponadto posiada 4 gniazda wyjściowe – dwa standardowe o napięciu 230 V oraz dwa gniazda USB, do których można bezpośrednio podłączyć smartfon, czy tablet.
Odpowiadając na pytanie – jaki agregat najlepszy do pracy w terenie – śmiało można odpowiedzieć, że ZIPPER ZI-STE2000IV. Można jednocześnie podłączyć do niego aż 4 urządzenia (w tym dwa poprzez USB). Dzięki temu można pracować zdalnie w każdym zakątku świata.
AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY WACKER NEUSON MG2I
Najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Agregat Wacker Neuson MG2I waży około 20 kg, co czyni go bardzo mobilnym. Dzięki temu to idealny agregat do kampera, na biwak, czy pod namiot – szczególnie wtedy, gdy często zmieniamy miejsce. Silnik Loncin, który gwarantuje nieprzerwaną pracę w trybie ECO, jest najbardziej ekonomiczny ze wszystkich trzech propozycji. Generator na jednym baku może pracować ponad 4 godziny bez przerwy. Ponadto nie wymaga konserwacji – należy pilnować poziomu oleju, a okres eksploatacji będzie bardzo długi.