Miniwozidła w branży budowlanej – zastosowanie

„Budowlanka” to bardzo zróżnicowana branża, która obejmuje takie gałęzie jak – budownictwo drogowe, przemysłowe, prace wyburzeniowe, remontowe i wiele innych czynności. W Polsce rynek budowlany ciągle się rozwija – powstają nowe inwestycje, budują się domy, duże budynki mieszkalne, biurowce, czy budynki handlowo-usługowe. Rozwija się także infrastruktura drogowa – budowane są nowe drogi, ścieżki rowerowe, linie kolejowe, a także modernizowane dotychczas już istniejące drogi. Każda z tych czynności wymaga siły roboczej – pracowników, których praca powinna być wspomagana poprzez specjalistyczne maszyny budowlane.

Mini wozidło do prac budowlanych

Jednym ze specjalistycznych sprzętów, które sprawdzi się na każdym placu budowy jest miniwozidło, mini wywrotka budowlana. Te urządzenia charakteryzują się dużą wszechstronnością. Stworzone zostały do transportu ciężkich materiałów i surowców. Taczka spalinowa (bo tak też nazywane jest mini wozidło) wykorzystywana jest przede wszystkim w branży budowlanej, ale także w branży leśnej, rolniczej, ogrodniczej (szczególnie w przypadku architektury krajobrazu), czy brukarskiej.

Podstawowe rozróżnienie wozideł to podział ze względu na typ podwozia. W tym przypadku mamy miniwozidło gąsienicowe oraz miniwozidło kołowe. Każdy z tych typów sprawdzi się na nieco innym podłożu. Modele gąsienicowe poradzą sobie w szczególności na grząskim terenie z dużą ilością wzniesień, natomiast modele kołowe bez problemu poruszają się na terenach skalistych, także na wzniesieniach, w lasach i na karczowiskach.

Natomiast w przypadku branży budowlanej, wygodniej jest zastosować podział wozideł ze względu na udźwig, ładowność. Jest to najważniejszy parametr, który określa, jak ciężki ładunek można przewieźć za jednym razem. I tak w tej kategorii rozróżniamy:

  • Miniwozidła i wywrotki 300 kg – do tej kategorii należą przede wszystkim wywrotki kołowe z napędem na 4 koła, a także z podwoziem gąsienicowym, np.:
    1. MINIWYWROTKA WOZIDŁO LUMAG MD300R
    2. WOZIDŁO BAMATO MTR-300R 4X4
    3. WOZIDŁO Z PŁUGIEM ZIPPER ZI-MD300
  • Miniwozidła i wywrotki 500 kg – zakres ten obejmuje wozidła gąsienicowe z funkcją samodzielnego załadowywania kruszyw oraz bez tej funkcji, np.:
    1. MINIWYWROTKA WOZIDŁO LUMAG MD500HPROS
    2. WOZIDŁO BAMATO MTR-500
  • Miniwozidła i wywrotki 800 kg – są to miniwozidła samozaładowcze lub klasyczne wozidła gąsienicowe, np.:
    1. MINIWYWROTKA WOZIDŁO LUMAG MD800HPRO
    2. WOZIDŁO BAMATO MTR-800PRO
WOZIDŁO Z PŁUGIEM ZIPPER ZI-MD300

Wozidło gąsienicowe z pługiem austriackiej marki Zipper ZI-MD300

Mini wozidło budowlane – do czego używać?

Wszystkie wozidła z udźwigiem do 1 tony charakteryzują się bardzo zwartą i kompaktową budową. Dzięki temu mogą pracować w każdym miejscu – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ma to duże znaczenie w przypadku prowadzenia prac rozbiórkowych wewnątrz mieszkań, czy budynków. Po skuciu ścian lub wylewek pozostaje sporo gruzu. Wówczas takie odpady ładuje się od razu na wozidło i w szybki sposób można pozbyć się śmieci bez konieczności wynoszenia w małych pojemnikach.

Warto także wspomnieć, że wozidła gąsienicowe mogą pracować także w budynkach wielokondygnacyjnych. Dla podwozia gąsienicowego schody, nawet te strome, nie stanowią przeszkody. Natomiast, gdy wyjeżdżamy lub zjeżdżamy z sypkim ładunkiem, należy pamiętać, aby nie zasypywać skrzyni do pełna, ponieważ istnieje ryzyko, że część materiału po prostu się wysypie.

Miniwozidła i wywrotki do prac budowlanych sprawdzą się w przypadku:

  • Prac rozbiórkowych i wyburzeniowych wewnątrz budynków – do systematycznego wywożenia gruzu i innych odpadów jak skute płytki, wylewki, ściany, ściany z regipsu, parkiet, panele, czy nawet rozwalone meble.
  • Prac budowlanych prowadzonych w trudnym terenie – np. przy wykopach, budowie dróg i chodników, itp.
  • Budowaniu podjazdów.
  • Przewożenia materiałów sypkich jak: żwir, piasek, tłuczeń, kamień, cement, wapno, czy tynk maszynowy.
  • Wywozu materiałów z terenu budowy.
  • Budowy ogrodzeń – do przewozu elementów takich jak deska betonowa, podmurówka betonowa, słupki, itp.
  • Brukowaniu chodników, ścieżek i podjazdów.
  • Prac remontowych – do transportu płytek, gresu, materiałów budowlanych, jak klej do płytek

Mini wozidło samozaładowcze – co to jest i do czego służy?

Jak nazwa wskazuje – wozidło gąsienicowe samozaładowcze posiada specjalny mechanizm zwany łopatą załadowczą, dzięki któremu można załadować na skrzynię materiał sypki. W związku z tym takie modele wykorzystywane są przede wszystkim przy pracach ziemnych. Jeden pracownik może zająć się wywożeniem wykopanej ziemi – przy pomocy dźwigni steruje mechanizmem załadowczym, w wyniku czego przesypywana jest ziemia do skrzyni. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości, ziemia jest wywożona w inne miejsce, przeważnie w znaczącej odległości od miejsca pracy.

Przykładem takie wozidła samozaładowczego jest LUMAG VH500PRODA. Miniwywrotka jest w stanie udźwignąć do 500 kg ładunków. Wąska konstrukcja umożliwia pracę wewnątrz budynków - urządzenie bez problemu zmieści się w przejściach, a nawet wjedzie na schody. Możliwość samodzielnego załadunku przez wozidło sprawia, że to idealne urządzenie przy pracach rozbiórkowych, a także do transportu wszelkich materiałów sypkich.

Gdzie jeszcze można wykorzystać wozidło samozaładowcze? Z pewnością będzie przydatne podczas prac drogowych, w szczególności związanych z budową chodników, dróg dojazdowych do domów jednorodzinnych. Miniwywrotka z łopatą załadowczą sprawdzi się także podczas niwelacji terenu, podczas których także wykopuje się lub w niektórych przypadkach – nadsypuje ziemię dla uzyskania równej powierzchni.