Beton wykorzystywany jest w budownictwie na masową skalę ze względu na swoje właściwości. To przede wszystkim wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie oraz warunki atmosferyczne, a także jednolita struktura. Ponadto to materiał bardzo plastyczny – przyjmuje każdy kształt, wystarczy wlać go do odpowiedniej formy. Beton jest w stanie wytrzymać duże obciążenie, nawet do 2600 kg/m3. W ostatnich latach można zauważyć także dużą popularność betonu nie tylko jako podstawa konstrukcji, czy wylewek, ale także w funkcji dekoracyjnej i ozdobnej.
Zacieranie betonu – co to jest i dlaczego należy to robić?
Można powiedzieć, że beton swoją wytrzymałość i gładkość zawdzięcza przede wszystkim poprawnemu procesowi obróbki. Na ten proces składa się kilka etapów:
- wibrowanie,
- wygładzanie,
- zacieranie.
Ostatnim etapem obróbki betonu jest zacieranie. Proces ten ma wpływ przede wszystkim na strukturę i gładkość powierzchni. Czynność tą wykonuje się, gdy beton jeszcze nie zastygł, ale też nie na świeżo wylanej masie. Zacieranie pomaga pozbyć się nierówności oraz porowatości – efekt widoczny jest od razu. Ponadto ma to pozytywny wpływ na proces schnięcia, ponieważ dzieje się to równomiernie oraz trwałość, gdyż zapobiegamy w ten sposób pękaniu wylewek, czy płyty betonowej.
Metody zacierania betonu – jak zacierać beton?
Zacieranie betonu powinno wykonywać się zawsze, niezależnie od tego, czy powierzchnia wylewki jest mała, czy bardzo duża. Istnieją dwie metody na wygładzenie powierzchni betonu:
- Zacieranie ręczne – do tej metody stosuje się packi styropianowe. To bardzo czasochłonna męcząca metoda, ponieważ zakres działania pacy jest niewielki. Należy wykonywać okrężne ruchy, niekiedy po kilka ruchów w jednym miejscu. Zacieranie ręczne jest mało efektywne, dlatego coraz rzadziej wygładza się beton w ten sposób. Metoda sprawdzi się na bardzo niewielkich powierzchniach, gdzie nie zmieści się zacieraczka.
- Zacieranie mechaniczne – ta metoda wymaga zastosowania urządzenia – zacieraczki do betonu. Wyglądem oraz sposobem prowadzenia przypominają szlifierki lub zagęszczarki. Z betonem styczność mają łopatki lub dysk, który obraca się dzięki silnikowi. Pracownik ma za zadanie prowadzić zacieraczkę, stopniowo przesuwając się dalej. To metoda, która jest najbardziej skuteczna i gwarantuje najlepsze efekty.
Zacieraczki do betonu – rodzaje
Zacieraczki do betonu to urządzenia, które napędzane są silnikiem – zazwyczaj jest to silnik elektryczny lub spalinowy, benzynowy. Wszystkie zacieraczki posiadają szerokie kosze, pod którymi są talerze lub łopatki. To te elementy obracają się, mają kontakt z podłożem. Ruch obracający powoduje wygładzenie powierzchni. Kosz ochronny zapobiega zbliżaniu się do ścian – obracające się elementy mogłyby uszkodzić jej strukturę. Rozróżniamy dwa rodzaje zacieraczek:
- Zacieraczka ręczna– jak nazwa wskazuje, urządzenie to prowadzi się ręcznie. Ruch przypomina prowadzenie wózka dziecięcego. W tej kategorii znaleźć można zacieraczki elektryczne podłączane przewodem do gniazda o napięciu 230V/400V. Stosuje się je najczęściej na małych i średnich powierzchniach, np. domach jednorodzinnych, czy budynkach mieszkalnych. Przykłady zacieraczek ręcznych:
- Zacieraczka samojezdna – to urządzenie, którego nie trzeba prowadzić. Operator siada na wygodnym fotelu i jeździ po betonowej powierzchni, wygładzając ją. Zacieraczki samojezdne nazywane są także zacieraczkami dwutalerzowymi, gdyż posiadają dwa kosze z dwoma talerzami, łopatkami. Zakres działanie jest duży, dlatego ten model wykorzystywany jest do zacierania bardzo dużych i rozległych powierzchni. Przykłady zacieraczek samojezdnych:
Zacieraczka talerzowa czy łopatkowa – jaką wybrać?
Zacieraczki Kreber, Husqvarna oraz Enar posiadają systemy mocowań, do których można zamontować zarówno talerz/dysk, jak i łopatki. Każdy typ narzędzie używa się trochę w innych celach. I tak dysk oraz łopatki pływające stosowane są wtedy, gdy beton nie jest jeszcze do końca zastygnięty. Sprawdzić to można w łatwy sposób. Jeżeli odcisk buta osiądzie na głębokości 2 – 4 mm, wówczas jest to sygnał do wstępnego wygładzania powierzchni. Uszczelniamy wtedy wylewkę i pozbywamy się pyłu, który mógł osiąść. W kolejnym kroku wykorzystuje się łopatki stalowe lub z tworzywa sztucznego – w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Łopatki stalowe są uniwersalne i zazwyczaj zaciera się nimi wylewki, na których będą układane podłogi. Natomiast łopatki z tworzywa sztucznego stosuje się na powierzchni, która nie będzie pokryta już gresem, czy panelami, a zabezpieczona na przykład żywicą, czy impregnatem.
Rozmiary zacieraczek do betonu
Istotnym parametrem zacieraczek do betonu jest także średnica kosza. Im większa, tym większy obszar jest obrabiany. Najczęstsze wymiary to:
- 600 mm – to najmniejsze zacieraczki, zwane także krawędziarkami. Sprawdzą się do małych pomieszczeń oraz do budynków o nietypowych kształtach ścian. Bez problemu dotrą do wszelkich zakamarków.
- 900 mm – średniej wielkości zacieraczki przeznaczone do pracy na średnich i średnio dużych powierzchniach, np. duże domy jednorodzinne, budynki przemysłowe z dużą ilością pomieszczeń, obok słupów, itp.
- 1200 mm – to największa dostępna średnica dedykowana do pracy w dużych budynkach.
- Zacieraczki dwutalerzowe – największa powierzchnia robocza, dzięki wyposażeniu w dwa talerze/łopatki. Przeznaczone do zacierania posadzek na magazynach, halach, zakładach przemysłowych, itp.