Agregat stacjonarny – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Niepewna sytuacja energetyczna w naszym kraju i obawa przed tym co będzie sprawiły, że coraz więcej Polaków chce zabezpieczyć się przed awariami prądu oraz blackoutem. Agregat prądotwórczy to urządzenie, które doskonale sprawdza się w roli małej awaryjnej elektrowni. Na blogu pisaliśmy już o tym, jaki kupić generator prądu do domu i na budowę. Z tego artykułu dowiesz się jakie zastosowanie mają agregaty stacjonarne oraz czy warto w nie zainwestować. Czytaj dalej!

Agregat stacjonarny – zastosowanie

Agregaty stacjonarne to duże urządzenia, które wykorzystywane są najczęściej w takich sytuacjach jak blackout – mogą stanowić odrębną jednostkę, pełnić rolę autonomicznej elektrowni. Jednak to rzadki przypadek i częściej agregaty stacjonarne stosuje się jako awaryjne źródło energii elektrycznej, które załącza się do sieci w momencie utraty stałego źródła z sieci elektrycznej. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w dużych, wrażliwych instytucjach, takich jak: jednostki medyczne, szpitale, magazyny, chłodnie, placówki oświatowe, szkoły, domy pomocy społecznej, a nawet serwerownie. Coraz częściej na takie agregaty decydują się użytkownicy prywatni, którzy nie chcą pozostać bez zasilania w awaryjnych sytuacjach. W ostatnim czasie popularność takich generatorów prądu wzrosła znacząco – strach przed blackoutem, awariami elektrowni, czy odłączaniem użytkowników prywatnych od sieci na kilka godzin dziennie. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję i przede wszystkim niezależność.

Zastosowanie agregatów przenośnych jest niestety ograniczone. Nawet najbardziej wydajny generator prądu, o dużej mocy nie jest w stanie zapewnić działanie wszystkich sprzętów elektrycznych w domu. W takiej sytuacji najczęściej podłącza się źródło ogrzewania – piec, pompę ciepła, czy piecyk gazowy, a także lodówkę, zamrażarkę, a doraźnie ładuje się baterie laptopów, czy smartfonów. Natomiast odpowiednio dobrany agregat stacjonarny może zapewnić nam nieprzerwany dostęp do energii, nawet w przypadku dłuższych przerw w dostawach prądu. Jednak jest to rozwiązanie znacznie droższe, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Jakie są rodzaje stacjonarnych agregatów prądotwórczych?

Większość agregatów stacjonarnych zasilanych jest silnikiem diesla. Z tego względu, iż silniki wysokoprężne w przypadku długotrwałej pracy są bardziej wydajne, a przede wszystkim ekonomiczne. Oznacza to, że koszty eksploatacji są znacznie niższe, niż przy agregacie z silnikiem benzynowym. Kolejną przewagą agregatów dieslowskich jest fakt, że takie jednostki napędowe mają więcej mocy, dzięki czemu generatory prądu mogą nawet osiągać do 100 kW mocy znamionowej. Stacjonarne generatory prądu zostały stworzone do ciągłej, nieprzerwanej pracy oraz awaryjnej. Zastosowanie silnika diesla, miedzianego uzwojenia i wielu innych elementów pozwoliło na osiągniecie takiego efektu.

Wybierając stacjonarny agregat prądotwórczy należy na samym początku pomyśleć nad lokalizacją urządzenia. Z uwagi na to, że agregat zasilany jest silnikiem spalinowym, to jego miejsce zazwyczaj jest na zewnątrz lub w specjalnym pomieszczeniu podłączonym pod system odprowadzania spalin. Na rynku można spotkać się z trzema najpopularniejszymi agregatami stacjonarnymi, a są to: agregaty otwarte, agregaty zabudowane oraz agregaty w zabudowie kontenerowej.

Pierwszy rodzaj, czyli agregaty otwarte umieszcza się w specjalnych pomieszczeniach, które przystosowane zostały do odciągu spalin. Najczęściej są to garaże, czy wiaty ze względu na odpowiedni dopływ powietrza, który konieczny jest do chłodzenia prądnicy i silnika. Przeciwieństwem takiego sprzętu są agregaty zabudowane. Można je umieścić tak naprawdę wszędzie, ponieważ zabudowane są wszystkie najważniejsze komponenty: silnik, prądnica, układy sterowania, układ wydechowy i inne. Zabudowa wykonana jest z materiałów odpornych na działanie czynnik atmosferycznych – słońca, wiatru, deszczu, śniegu, czy też pyłu. Ostatni typ agregatów, czyli w zabudowie kontenerowej przyłącza się najczęściej do budynków, w której nie ma odpowiedniej infrastruktury pod agregat otwarty. Agregaty kontenerowe mają wiele zalet – ich obudowa jest dźwiękochłonna, więc hałas jest minimalny, są odporne na działanie czynników wewnętrznych i mogą być przystosowane do wymagań budynku i lokalizacji. Wszystkie agregaty stacjonarne mają specyficzną budowę, która odróżnia je od agregatów przenośnych. Podstawową różnicą jest oczywiście inny poziom mocy znamionowej, wielkość i waga, ale też zbiorniki z paliwem. W agregatach stacjonarnych zbiorniki na paliwo są częścią obudowy, trudno na pierwszy rzut oka określić, gdzie są umiejscowione. Natomiast w małych agregatach zbiornik jest od razu widoczny.