Laser krzyżowy czy niwelator laserowy?

W budownictwie jedną z kluczowych kwestii jest precyzja. Niezależnie od tego, czy budowane są drogi, mosty, wznoszone domy, budynki mieszkalne, przemysłowe, czy remontowane wnętrza, do każdej z tych czynności wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Podstawowe narzędzia to przede wszystkim poziomica oraz taśma pomiarowa, natomiast te zaawansowane to laser krzyżowy oraz niwelator laserowy. Dwa ostatnie urządzenia pomagają wytyczać linie poziome i pionowe, dzięki czemu wiele czynności, jak układanie glazury, czy murowanie może być wykonywane z dużą precyzją. Laser i niwelator, choć bywają ze sobą utożsamiane, są to dwa odmienne urządzenia. Kiedy używać lasera krzyżowego, a kiedy niwelatora laserowego? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Niwelator laserowy i laser krzyżowy – podstawowe różnice

Wiele osób mylnie nazywa laser krzyżowy niwelatorem i na odwrót – niwelator laserowy, laserem, należy uświadomić sobie, że są to inne produkty. Co prawda, obydwa urządzenia wykorzystują wiązkę lasera, przez co wkładane są to jednej grupy. Natomiast każde z nich przeznaczone jest do innych czynności, co wynika z ich budowy, parametrów technicznych oraz funkcjonalności. Laser krzyżowy ma prostszą budowę – wiązka lasera emitowana jest na płaszczyznach pionowej lub poziomej, co pomaga w wytyczaniu linii, prostych lub skośnych. Niwelator laserowy, nazywany także laserem obrotowym/rotacyjnym, jest bardziej skomplikowany w budowie. Wynika to z tego, że wiązka lasera obraca się w jednej lub dwóch osiach – X i Y. Przy pomocy niwelatora nie wytyczymy wielu linii jednocześnie. Kolejna różnica to zasięg pracy lasera – w przypadku laserów krzyżowych to około 30 m (do 100 m z detektorem). Natomiast niwelatory laserowe pracują na znacznie większych odległościach – około 500 m, przy czym bardziej zaawansowane modele oferują nawet 1000 m zasięgu.

Zastosowanie lasera krzyżowego

Jak wspomniano wcześniej, laser krzyżowy emituje wiązkę na płaszczyznach – pionowej, poziomej lub skośnej. Można wyświetlać tylko jedną linię, a także dwie lub trzy jednocześnie – wówczas linie krzyżują się pod kątem prostym, wyznaczając punkt styku. Najbardziej funkcjonalne są lasery krzyżowe 360°lasery Nivel System CL2D, CL3D i CL4D, ponieważ emitują wiązkę dookoła urządzenia. Ze względu na ograniczony zasięg emitowanej wiązki, lasery krzyżowe użytkuje się raczej wewnątrz budynków i pomieszczeń. W związku z tym urządzenia te sprawdzą się do takich czynności jak:

 • Układanie płytek, glazury na podłodze i ścianach według wytyczonych linii.
 • Malowanie ścian.
 • Montaż drzwi i okien.
 • Wyznaczanie linii pod montaż instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnych.
 • Montaż mebli, obrazów, elementów dekoracyjnych wiszących na ścianach.
 • Wykonywanie ścian z regipsu, podwieszanie sufitów.

Niwelator laserowy – do czego używać?

Niwelator rotacyjny został stworzony z myślą o pracy w terenie na dużych odległościach. Obracająca się głowica lasera tworzy ciągłą linię wokół osi urządzenia. Niwelator posiada także kompensator, który odpowiada za wypoziomowanie się urządzenia. Dzięki temu mamy pewność, że linia jest wyznaczona prostopadle do powierzchni, na której znajduje się sprzęt. Dzięki możliwości pracy na dużych odległościach niwelator laserowy wykorzystuje się w przypadku czynności takich jak:

 • Wyznaczanie spadków (dodatkowa funkcja, która znajduje się między innymi w niwelatorach Nivel System NL520/540, NL600/610).
 • Układanie rurociągów.
 • Prace ziemne i drogowe – budowa dróg, parkingów, chodników.
 • Układanie kostki brukowej.
 • Montaż ogrodzeń.
 • Niwelacja terenu.
 • Prace ogólnobudowlane.
 • Wyznaczanie poziomu i wysokości wylewki.

Czy laser krzyżowy to niwelator laserowy?

Na początku postawiono tezę, że niwelator laserowy i laser krzyżowy to odmienne urządzenia i nie należy ich ze sobą utożsamiać. Natomiast przy spełnieniu pewnych warunków laser krzyżowy może pełnić także funkcję niwelatora. Ze względu na dość niewielki zasięg laserów krzyżowych, raczej nie używa się ich do prac wykonywanych na zewnątrz. Nawet przy użyciu czujnika lasera, zasięg ten wyniesie maksymalnie około 100 metrów. Ponadto, aby pomiary były skuteczne, taki laser powinien posiadać kompensator, dzięki któremu urządzenie wypoziomuje się na nierównym terenie. Laser krzyżowy można nazwać niwelatorem laserowym pod warunkiem, że jest to model z wiązkami laserowymi 360 oraz ma możliwość współpracy z czujnikiem, który wykryje wiązkę lasera. Jeżeli w ten sposób chcemy niwelować teren, warto także zaopatrzyć się w łatę niwelacyjną.

Podsumowując, laser krzyżowy zdaje się bardziej wielofunkcyjny – urządzenie przede wszystkim sprawdzi się do wszelkich prac wewnątrz budynków. Można go także wykorzystać do niwelacji terenu, jednak wtedy musimy liczyć się z bardzo ograniczonym zasięgiem pracy. Prace na zewnątrz, jak niwelacja terenu lepiej wykonywać z wykorzystaniem niwelatora laserowego. Zasięg niektórych modeli to nawet 1000 m, dzięki czemu wszelkie pomiary będą przebiegały sprawnie.