Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodowy przed zimą?

Czas zimowy charakteryzuje się przestojem prac w ogrodzie. Niskie temperatury i duże opady deszczu i śniegu uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek prac. W związku z tym nasz sprzęt ogrodowy powinniśmy odpowiednio „przezimować”. Dzięki odpowiednim czynnościom nie będziemy mieli problemu z rozruchem na wiosnę, wpłynie to także pozytywnie na jego żywotność. W jaki sposób przechowywać sprzęt do ogrodu? Po co serwisować kosiarkę spalinową, glebogryzarkę, czy rębak do drewna przed zimą? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule ▶ czytaj dalej!

Serwis i konserwacja sprzętu ogrodowego przed zimą

Sprzęt ogrodowy, którego używamy do pielęgnacji roślin ma styczność z ziemią, trawą, roślinnością i innymi materiałami organicznymi. W związku z tym kosiarka, glebogryzarka, czy rębak narażone są na wilgoć, która może prowadzić do korozji części stalowych lub do uszkodzeń części plastikowych. Takie warunki nie są zbyt sprzyjające dla sprzętu – wpływa to na ich trwałość i eksploatację. Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasz sprzęt do ogrodu, wówczas przedłużymy życie naszym maszynom. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować sprzęt do zimy!

  1. Dokładnie oczyść urządzenia z zabrudzeń – najczęściej to przyschnięta trawa w kosiarce lub żywica na pilarce, czy rębaku. Warto także zajrzeć pod obudowę, a nawet ją rozkręcić, gdyż w tych miejscach zazwyczaj zalegają resztki roślin i ziemi. Jeżeli masz trudności z oczyszczeniem, to należy skorzystać ze specjalistycznych preparatów, które pomogą uporać się z ciężkim brudem. Dotyczy to w szczególności sprzętów takich jak: kosiarka, glebogryzarka, rębak do drewna, łuparka do drewna, pilarka łańcuchowa.
  2. Zabezpiecz wszelkie wymagające tego części przed korozją. Dzięki temu zabiegowi przedłużysz żywotność swojego sprzętu. W celu konserwacji odpowiednie będą specjalne preparaty antykorozyjne, różnego rodzaju oleje, smary, a w niektórych przypadkach możemy posłużyć się nawet WD-40.
  3. Sprzęt do ogrodu spalinowy wymaga większego zaangażowania. Przed zimą dobrze sprawdzić stan techniczny, w tym: stan świec zapłonowych i elektrod, czy filtrów powietrza. Należy także pamiętać o wymianie oleju silnikowego oraz opróżnieniu baku z paliwem (paliwo nie powinno leżeć bezczynnie dłużej niż miesiąc).
  4. Sprzęt do ogrodu elektryczny nie jest aż tak wymagający. Takie urządzenia należy dobrze oczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią.
  5. Sprzęt akumulatorowy – postępuj podobnie jak w przypadku sprzętu elektrycznego. Należy pamiętać, aby zdemontować wszelkie baterie, akumulatory i przechowywać je w suchym miejscu. Jeżeli w schowku lub piwnicy jest duża wilgoć, to warto umieścić je w jakimś pojemniku i zabrać do domu.
  6. Przechowuj sprzęt w odpowiednim miejscu.

Gdzie przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodowy zimą?

Garaż, domek na narzędzia, czy pomieszczenie gospodarcze - to najlepsze miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego, ponieważ jest w nich sucho, wilgoć raczej się nie utrzymuje i przede wszystkim nie docierają tutaj opady atmosferyczne. Najważniejsze do zapamiętania: nie zostawiaj sprzętu w miejscu, które jest bezpośrednio narażone na działanie czynników atmosferycznych – słońca, wiatru oraz opadów deszczu i śniegu. Przy tej okazji warto pomyśleć o tym, czy każde nasze urządzenie posiada odpowiednie dla siebie miejsce. Uporządkowanie warsztatu, a w tym miejsca pracy sprzyja większemu bezpieczeństwu. Mamy także mieć pewność, że wszelki sprzęt i narzędzia pozostaną w nienaruszonym stanie. W przypadku sprzętu spalinowego, jak kosiarki, pilarki, dmuchawy do liści, czy rębaki należy pamiętać, aby urządzenia te stały w odpowiedniej pozycji. Do tego celu przysłużą się nam różnego rodzaju szafki narzędziowe, czy także stoły warsztatowe. Dużą zaletą takich rozwiązań jest mobilność. Szafki warsztatowe często posiadają kółka jezdne, dzięki czemu swój sprzęt możesz mieć już w zasięgu ręki. Organizację może także ułatwić ścienny stół roboczy. Zintegrowana tablica z haczykami pozwala na szybkie zawieszenie oraz odstawienie narzędzi. W ofercie posiadamy alternatywy zarówno do mniejszych warsztatów z 10 haczykami, takie jak Holzmann WB142FOLD oraz modele do dużych, profesjonalnych wyposażonych warsztatów. Stół roboczy Holzmann WEWA2130 posiada już aż 30 haczyków, pojemne szuflady oraz duże i małe pojemniki na drobne akcesoria.

Warto rozważyć także wyposażenie w skrzynię ogrodową. Latem można trzymać ją na dworze, a zimą przenieść do garażu. Wykonane są z ocynkowanej blachy stalowej i zapewniają szczelność przed wodą deszczową. Przykładem są skrzynie ogrodowe marki Zipper – ich maksymalna ładowność sięga nawet 80 kg, co pozwala na przechowywanie dużej ilości sprzętu. Dużą zaletą jest fakt, że nadadzą się także do innych celów, takich jak przechowywanie akcesoriów tarasowych - poduszek, koców czy pokrowców na siedzenia. Zamknięcie na kluczyk zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo. Może być to szczególnie przydatne w przypadku posiadania bardzo drogiego sprzętu.

Na Maufer.pl znajdziesz o wiele więcej przydatnych urządzeń oraz akcesoriów do warsztatu, sprawdź całą naszą ofertę w kategorii Sprzęt do ogrodu. U nas wyposażysz zarówno przydomowy warsztat, jak i firmę oraz znajdziesz niezbędne akcesoria eksploatacyjne, takie jak - oleje, łańcuchy.