Drabina pionowa to bardzo specyficzny produkt. Konieczność jej zakupu regulowana jest przez polskie prawo. Montuje się ją wtedy, gdy budynek posiada co najmniej dwie lub więcej kondygnacji. Ma ona umożliwić ewakuację w przypadku zagrożenia, a także pozwolić na stały dostęp na dach budynku, w celu wykonywania przeglądów technicznych urządzeń, które się tam znajdują.
Kiedy należy kupić drabinę pionową?
Jak już wcześniej wspomniano – konieczność montażu drabiny pionowej reguluje polskie prawo budowlane, a dokładniej rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm.). Krótko mówiąc: drabina pionowa musi być zamontowana do budynku na stałe przy pomocy kotew, jeżeli budynek ma co najmniej dwie (lub więcej) kondygnacje nadziemne.
Drabinę pionową warto uwzględnić już na etapie projektu. Jednak jeżeli tam się nie znajdzie to nic straconego – nasi specjaliści znajdą rozwiązanie, aby drabina pionowa była zamontowana bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi normami. Jednak w przypadku ukończonych już budynków można napotkać na wiele nieprzewidywalnych problemów z kotwieniem. Niekiedy nie wystarczą standardowe sposoby i trzeba wywiercić głębszą dziurę. Nie jest to niemożliwe ale znacznie wydłuża czas realizacji oraz może powodować wzrost kosztów. Należy także pamiętać, że do momentu, gdy drabina pionowa nie znajdzie się na budynku, to mogą wystąpić problemy z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie obiektu.
Drabiny pionowe - rodzaje
Warto wspomnieć także, że drabiny pionowe nie tylko wykorzystywane są do montażu na wysokich budynkach. Drabina pionowa może być także odpowiednim sposobem na stały dostęp do dużych i wysokich maszyn znajdujących się w zakładach produkcyjnych. Konieczne jest odpowiednie dojście, aby możliwe było usunięcie awarii, wykonanie prac konserwacyjnych, czy w niektórych przypadkach – obsługa maszyny. Ważny jest także materiał, z którego drabina jest wykonana. Zazwyczaj wykorzystuje się aluminium, stal ocynkowaną lub stal nierdzewną. W większości przypadków aluminium będzie wystarczające, jedynie niektóre elementy powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Stal nierdzewną należy wybrać, jeżeli w danym miejscu mogą wystąpić szkodliwe substancje chemiczne, czy biologiczne, które mogłyby uszkodzić pozostałe surowce.
Drabiny pionowe można podzielić według czterech głównych kategorii:
- Drabiny inspekcyjne – umożliwiają wykonanie prac konserwacyjnych i porządkowych.
- Drabiny mocowane do maszyn i urządzeń – ułatwiają dostęp do urządzeń znajdujących się na dużej wysokości. prace inspekcyjne i konserwacyjne
- Drabiny ewakuacyjne – spełniają funkcję ewakuacyjną. W przypadku zagrożenia życia możliwa jest bezpieczna ewakuacja osób przebywających w danym budynku.
- Drabiny szybowe – służą do wykonywania prac konserwacyjnych i porządkowych. Dostęp powinny mieć tylko osoby uprawnione.
Jakie normy powinny spełniać drabiny pionowe?
Drabiny pionowe, jako produkt techniczny muszą spełniać normy wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.:
Norma DIN 18799-1
Drabiny pionowe według tej normy to drabiny mocowane do budynków w celu przeprowadzania prac związanych z konserwacją i porządkami. W przypadku drabin z tej kategorii, użytkowników dzielimy na: osoby bez doświadczenia – grupa A (max. długość ciągu drabiny 6 m) i osoby z doświadczeniem – grupa B+C (max. długość ciągu drabiny 10 m).
Norma EN ISO 14122-4
To drabiny mocowane do maszyn i urządzeń. Zapewniają dostęp do wysokich partii maszyn, umożliwiając ich konserwację i systematyczne przeglądy. Stosując zasady ogólne, drabiny inspekcyjne z tej grupy w zależności od długości dzielimy na jednociągowe i wielociągowe. Norma mówi także o szeregu zasad, jakie drabina pionowa musi spełnić – między innymi o tym, że drabina powyżej 3 m wysokości powinna mieć pałąki ochronne, które zabezpieczają przed upadkiem z dużej wysokości.
Norma DIN 14094-1
Norma ta odnosi się do ochrony przeciwpożarowej. Drabiny pionowe według tej normy to drabiny zapewniające drogę ewakuacji z budynku. Taka drabina musi umożliwiać szybką oraz bezpieczną ucieczkę z budynku, dlatego też najczęściej występuje z koszem ochronnym. Podobnie jak w przypadku normy DIN 18799-1 dzieli się użytkowników na grupy: A (użytkownicy nieuprawnieni i bez doświadczenia) oraz B+C (doświadczeni użytkownicy).
Norma EN 14396
Drabiny pionowe według tej normy to drabiny szybowe. Drabiny te wykorzystuje się przy pracach konserwacyjnych, inspekcyjnych i innych, w zbiornikach, oczyszczalniach ścieków, szybach doprowadzających wodę, itp. Ta grupa drabin nie wymaga zastosowania kosza ochronnego. W trakcie pracy na drabinach szybowych konieczne jest stosowanie wyposażenia zapobiegającego upadkowi z wysokości.
Krause – specjalista od drabin pionowych
Krause to niemiecki producent drabin i rusztowań aluminiowych i nie tylko, który na Polskim rynku działa już od kilkunastu lat. Dzięki temu firma może produkować produkty zgodne nie tylko z europejskimi normami, ale także polskim prawem budowlanym i przepisami BHP. W świetle tego Krause wyspecjalizowało się także w projektowaniu i produkcji drabin ewakuacyjnych i inspekcyjnych. Projekt zawsze rozpoczyna się od oględzin i zapoznania się z konstrukcją i specyfiką budynku. Następnie konstruktorzy przygotowują projekt zgodny z normami. Po akceptacji, kolejnym krokiem jest produkcja drabiny pionowej. Gdy konstrukcja będzie gotowa, przychodzi czas na montaż – powinien zająć się tym wykwalifikowany zespół.
Niebywałą zaletą drabin Krause jest fakt, że powstają w systemie modułowym. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie do 30% czasu na montażu gotowej konstrukcji do budynku. Po zamontowaniu drabiny pionowej na budynku, należy uzyskać odbiór od kompetentnej osoby, posiadającej uprawnienia. Dopiero wówczas, gdy drabina jest już na swoim miejscu, można starać się o uzyskanie pozwoleń na użytkowanie budynku.
Użytkowanie drabiny pionowej - ogólne zasady
Zakup drabiny pionowej nie kończy się na jej montażu do budynku. Drabiny pionowe należą do grupy produktów technicznych, gdyż ich użytkowanie może grozić upadkiem z dużej wysokości. W związku z tym wykwalifikowana osoba musi dokonać przeglądu stanu technicznego drabiny co najmniej jeden raz w roku. To bardzo ważne, aby drabina pionowa była w dobrym stanie, gdyż w przypadku ewakuacji, niesprawna konstrukcja może doprowadzić do jeszcze większej tragedii.
Warto też pamiętać, że dostęp do drabiny inspekcyjnej powinny posiadać tylko osoby uprawnione. Wejście na dach, czy po prostu na wysokość powyżej 1 metra według przepisów BHP możliwa jest tylko pod warunkiem, że konkretna osoba posiada aktualne badania lekarskie. W związku z tym wejście powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wejściem osób nieuprawnionych.