Obróbka drewna bez użycia specjalistycznych maszyn stolarskich byłaby bardzo trudna. Kluczową rolę odgrywa tutaj precyzja, a ręczna praca nie zawsze będzie tak skuteczna. Biorąc to pod uwagę, zarówno profesjonalni stolarze, jak i majsterkowicze, potrzebują do pracy wydajnych i niezawodnych maszyn do obróbki drewna. Urządzeniem, które jest bardzo cenione w codziennej obróbce drewna przez fachowców to piła ukosowa.
Piła kapówka – co to jest?
Ukośnica, kapówka, piła ukosowa, piła kapówka – te nazwy wskazują na jeden typ urządzenia, które służy do cięcia elementów drewnianych pod kątem. Kapówka powstała jako wypełnienie luki między dużymi piłami formatowymi a małymi pilarkami i wyrzynarkami. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom ukośnicę pokochali nie tylko profesjonalni stolarze, ale także majsterkowicze, amatorzy oraz ekipy zajmujące się wykończeniem wnętrz.
Ukośnica, jak nazwa wskazuje służy do cięcia poprzecznego. Większość modeli umożliwia cięcie pod kątem w zakresie między 45° a 90°, dzięki czemu można uzyskać nacięcia pod nietypowym kątem. Niebywałą zaletą kapownicy jest przede wszystkim możliwość cięcia materiału o różnych wymiarach i właściwościach materiału obrabianego. Urządzenie cechuje się też dużą precyzją pracy, na co wpływ ma jego konstrukcja. Jednostka tnąca umieszczona została na solidnej podstawie. Niektóre modele wyposażone zostały także w posuw oraz obrotową głowicę. Jedyny ruch, jaki wykonuje osoba operująca ukośnicą, to opuszczenie obracającej się tarczy w dół. W efekcie uzyskuje się idealne cięcie, pozbawione nierówności spowodowanych trzęsącą się ręką. Jedyny błąd, jaki człowiek może popełnić to dobór nieodpowiedniej tarczy, która może postrzępić krawędzie elementu obrabianego.
Ukośnica do drewna – zastosowanie
Piła ukosowa gwarantuje szerokie możliwości cięcia poprzecznego, ukośnego, a także pochylonego. Ponadto jest bardzo prosta w obsłudze i zajmuje niewiele miejsca. W związku z tym urządzenie znajduje swoje zastosowanie w:
- Zakładach meblarskich – do cięcia seryjnego elementów składowych mebli,
- Zakładach stolarki okiennej – do przygotowywania poszczególnych segmentów ram okiennych,
- Zakładach stolarskich – do obróbki każdego rodzaju płyty drewnopodobnej i wszelkiego typu drewna – miękkiego i twardego,
- Firmach remontowych – do cięcia paneli, parkietu i innych elementów podczas montażu u klienta,
- Warsztacie majsterkowicza – do cięcia wszelkiego materiału w zależności od potrzeb,
- Przydomowym garażu – do cięcia drewna na mniejsze kawałki.
Jak widać po powyższych przykładach, ukośnica jest wielozadaniowym urządzeniem. Niektóre modele pozwalają także na cięcie innych materiałów niż drewno jak aluminium, czy płytki. Należy jednak pamiętać, aby zastosować dedykowana tarczę do konkretnego materiału oraz dostosować prędkość obrotową. Zbyt szybkie obroty tarczy mogą uszkodzić materiał.
Piła ukosowa – jaką wybrać?
Zakup ukośnicy należy uzależnić przede wszystkim od naszych potrzeb. Większość modeli dostępnych na rynku pracuje w przedziale między 45° a 90° z podziałką co 1° – taki zakres umożliwia wykonywanie bardzo nietypowych nacięć, co jest pożądane przez profesjonalistów. Ponadto przydatną funkcją jest możliwość posuwu głowicy tnącej do przodu i do tyłu oraz jej obrót. Dzięki temu obrabiany materiał może znajdować się cały czas w tym samym miejscu i nie ma konieczności obracania go, aby wykonać nacięcia w innych miejscach. Ponadto funkcja posuwu pozwala na obróbkę długich materiałów, jak listwy przypodłogowe.
Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oraz akcesoria zwiększające komfort pracy. Może to być laser wyznaczający linię cięcia albo ogranicznik głębokości cięcia, który umożliwia wykonywanie idealnie równych rowków. Ponadto w ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się stoły robocze, na których montuje się piłę ukosową. Praca na stole jest bardziej wydajna i możliwe jest cięcie dużych i długich elementów, które są stabilnie umiejscowione.
Ukośnice dla profesjonalistów – porównanie dwóch pił
Profesjonalne zakłady przemysłowe, obrabiające duże ilości drewna muszą pracować ze sprzętem o najlepszych parametrach, który charakteryzuje się niezawodnością i bezawaryjnością. Każda przerwa w produkcji spowodowana usterką obrabiarki naraża firmę na duże koszty. W związku z powyższym warto postawić na sprawdzone urządzenia od takich producentów jak Bamato czy Holzmann. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd ukośnic dla profesjonalistów.
Piła ukosowa BAMATO KP-305 – profesjonalizm w każdym calu
Kapownica Bamato KP-305 gwarantuje precyzyjną obróbkę elementów drewnopochodnych i drewnianych. Posiada wszystko, co powinna mieć specjalistyczna obrabiarka do drewna – laser wskazujący linię cięcia, dwie prowadnice wydłużające zakres cięcia, precyzyjne podziałki do ustawienia parametrów cięcia oraz przechylaną głowicę w lewą i prawą stronę. W zestawie znajduje się tarcza o średnicy 305 mm, która wykonana została ze spiekanych węglików. Przeznaczona jest do cięcia materiałów drewnianych. Głowica piły obraca się w dwie strony w zakresie +/- 47°, dzięki czemu piła sprawdzi się szczególnie do obróbki desek podłogowych, kantówek i laminatów. Niemiecka jakość wykonania w połączeniu z bardzo dobrą ceną sprawiają, że to najlepszy wybór.
Ukośnica HOLZMANN KAP 305JL
KAP 305JL to piła kapówka prosto od austriackiego producenta obrabiarek do drewna i metalu Holzmann. To, co wyróżnia ją na tle konkurencji to szeroki zakres ruchów – głowica obraca się w zakresie -45°/+45°, odchyla się, a także przechyla na boki. Dzięki temu można ustawić bardzo nietypowe parametry cięcia (miarka dzielona co 1°). Dla zwiększenia możliwości ukośnicy wyposażono ją w dwie prowadnice, które umożliwiają obróbkę dłuższych elementów. Urządzenie płynnie sunie szynach, co wpływa nie tylko na jakość cięcia, ale także na komfort użytkowania.
Piła ukosowa dla hobbystów – dobra jakość w niskiej cenie
Największą popularnością wśród majsterkowiczów cieszy się ukośnica marki Holzmann KAP 305ECO. To ekonomiczna wersja profesjonalnego modelu KAP 305JL. Zastosowany laser wyznaczający linię cięcia zdecydowanie ułatwia pracę. Dzięki temu każda, nawet niewprawiona osoba bez problemu utnie listwę pod wybranym kątem. Ponadto zastosowane systemy bezpieczeństwa jak osłona tarczy i solidna aluminiowa podstawa gwarantują bezpieczną pracę.
Ukośnice w zestawie ze stołem roboczym – profesjonalna obróbka drewna
Praca z ukośnicą, kapówka może być jeszcze bardziej skuteczna i komfortowa dla operatora. Producenci tych urządzeń stworzyli dedykowane stoły robocze, które są idealną podstawą pod kapówki. Montaż na takim stojaku umożliwia cięcie dłuższych elementów, bez konieczności ciągłego obracania ich względem tarczy.
Zestaw od Bamato – Piła ukosowa KP-305 + stół roboczy KST-2760
Bamato to niemiecki producent maszyn stolarskich oraz budowlanych. Urządzenia tej marki charakteryzują się bardzo przemyślaną konstrukcją, najlepszymi podzespołami oraz dużą wydajnością pracy. Ponadto są bardzo przystępne cenowo – większość produktów można kupić w dużo niższej cenie, niż proponuje konkurencja. Warto dodać, że jakość produktów jest taka sama, a nawet lepsza.
Nie inaczej jest w przypadku ukośnicy Bamato KP-305. To urządzenie, którego możliwość w pełni wykorzysta profesjonalny stolarz, jak i amator-majsterkowicz. Pilarka posiada laser, który wyznacza linię cięcia. Dzięki temu praca przebiega bardzo sprawnie. Ponadto dedykowany stół roboczy Bamato KST-2760 zwiększa możliwości cięcia – przede wszystkim łatwiej tnie się długie elementy. Niebywałą zaletą stołu KST-2760 jest także fakt, że posiada dwa kółka transportowe. Po złożeniu nóżek, można samodzielnie transportować stół z przymocowaną do niego ukośnicą. Wszystko to sprawia, że zestaw ten jest idealny do pracy w każdym miejscu – w warsztacie, stolarni, a także na miejscu montażu u klienta.
Zestaw Holzmann – Ukośnica HOLZMANN KAP 305JL + Stół roboczy HOLZMANN USK 2760
Podobny zestaw można znaleźć w ofercie austriackiej marki Holzmann. Znana już wśród fachowców ukośnica HOLZMANN KAP 305JL, to wydajne urządzenie idealne do cięcia ukosowego, poprzecznego i pochylonego. Z łatwością można ciąć w każdym rodzaju drewna, a także w materiałach drewnopochodnych, jak płyty MDF, OSB, sklejki, czy płyty trocinowe. Umieszczenie kapownicy na stole roboczym HOLZMANN USK 2760 zdecydowanie zwiększa zasięg pracy. Stół posiada 4 gniazda wyjściowe o napięciu 230 V. Dzięki temu można podłączyć dodatkowe urządzenia, które pomogą w obróbce, jak szlifierki kątowe, czy wiertarki pionowe. Dodatkowy schowek w stole pozwala na przechowanie najważniejszych narzędzi – śrubokrętów, dłut tokarskich, wierteł, innych narzędzi ręcznych, czy gwoździ i śrub.