Struganie i heblowanie drewna – przegląd najlepszych strugarko-grubościówek

Stolarstwo to dziedzina charakteryzująca się stopniowością – zanim wyroby z drewna trafią do konsumentów, drewno przechodzi przez różne stadia obróbki. Ze względu na swoje właściwości, materiał ten wymaga użycia specjalistycznych obrabiarek do drewna. Po wstępnej obróbce, jaką jest przygotowanie desek, blatów i płyt przygotowane elementy należy wygładzić – tak, aby powierzchnia nie była postrzępiona, z wystającymi drzazgami. Wygładzać drewno można na dwa sposoby – ręcznie lub przy pomocy urządzenia zwanego strugarką. Jednak ręczna praca jest bardzo żmudna, dlatego nawet indywidualni użytkownicy, majsterkowicze, małe stolarnie, nie wspominając o dużych zakładach stolarskich wykorzystują do tego celu strugarko-grubościówki.

Strugarko-grubościówki – rodzaje

Strugarki, heblarki, wyrówniarki – wszystkie te określenia wskazują na konkretny typ maszyn, który służy do wyrównywania powierzchni desek z drewna litego. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest łączenie funkcji strugarki, wyrówniarki i grubościówki w jednym urządzeniu. To przede wszystkim wygodne rozwiązanie, gdyż nie potrzebujemy kilku osobnych maszyn, które zajmują więcej miejsca. Ponadto cena takich urządzeń jest korzystna, dzięki czemu nawet hobbyści mogą sobie pozwolić na zakup strugarko-grubościówki.

Strugarko-grubościówki dzielimy ze względu na wielkość stołu roboczego. Każdy rodzaj oferuje trochę inny zakres obróbki drewna:

  • Strugarko-grubościówki o szerokości podstawy 250 – 260 mm – to najmniejsze modele, na których przygotujemy deski o maksymalnej szerokości około 25 cm. Takie modele są wystarczające dla amatorów i majsterkowiczów.
  • Strugarko-grubościówki o szerokości podstawy 300 – 320 mm – zakres strugania jest trochę większy, gdyż przygotujemy deski o szerokości około 30 cm. Sprawdzą się w mniejszych stolarniach, w których obrabia się tarcicę o różnej szerokości.
  • Strugarko-grubościówki o szerokości podstawy 400 – 420 mm – modele z takim stołem roboczym umożliwiają struganie desek o szerokości około 40 cm. To najbardziej profesjonalne strugarki, najczęściej wykorzystywane w większych zakładach stolarskich, do seryjnej obróbki.
Praca na strugarko-grubościówce

strugarko-grubościówki - jaką kupić?

Jak w przypadku większości maszyn, wybór odpowiedniej strugarko-grubościówki należy dopasować do własnych potrzeb. Natomiast są pewne parametry, na które warto zwrócić uwagę.

  • Silnik – im mocniejszy, tym urządzenie będzie bardziej wydajne. Silniki o małej mocy raczej nie poradzą sobie z bardzo twardym drewnem. W związku z tym warto określić czy będziemy obrabiać tylko miękkie, czy także twarde drewno.
  • Waga – im cięższa tym stabilność maszyny jest lepsza. Lekka maszyna może chwiać się w przypadku obróbki długiej i ciężkiej tarcicy.
  • Wymiary stołu roboczego – wybierzmy taki model, który będzie dla nas wystarczający. Strugarko-grubościówka ze zbyt dużym stołem roboczym może nam utrudnić pracę, szczególnie jeśli jeszcze nie jesteśmy dobrze wprawieni w obsłudze.
  • Prędkość posuwu – parametr ten wskazuje na prędkość pracy. Najczęściej jest to w granicach 5 – 7 m/min i jest to wystarczające dla majsterkowiczów oraz mniejszych stolarni.

Strugarko-grubościówka dla majsterkowicza – Holzmann HOB 260ECO

Holzmann HOB 260ECO to najlepsza, a zarazem najbardziej popularna strugarko-grubościówka o szerokości podstawy do 26 cm. Niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieści się w każdym garażu, pracowni, czy stolarni. Solidny żeliwny stół zapewnia płaską powierzchnię do obróbki zarówno miękkiego, jak i twardego drewna.

Strugarko-grubościówka Holzmann HOB 260ECO sprawdzi się przede wszystkim w warsztacie majsterkowicza, czy indywidualnego wykonawcy-stolarza. Urządzenie umożliwia wykonanie następujących czynności:

  • Obróbka tarcicy – struganie, heblowanie i wyrównywanie powierzchni.
  • Struganie parapetów drewnianych.
  • Wykonywanie elementów takich jak: listwy wykończeniowe, krokwi, czy kantówki o wymiarach 10 x 10 cm.
  • Przygotowanie deseczek do budowy drewnianych płotów, ogrodzeń, bramek.
  • Produkcja wiat i altan.
  • Drobne prace stolarskie.
  • Wykonywanie stołów i ławek ogrodowych.

Strugarko-grubościówka dla indywidualnych wykonawców i małych stolarni – Holzmann HOB 305PRO

Strugarko-grubościówka Holzmann HOB 305PRO jest urządzeniem o większej powierzchni roboczej niż model HOB 260ECO. Szerokość obrabianego elementu może wynosić maksymalnie 305 mm, natomiast wysokość maksymalnie 220 mm. Model ten polecany jest dla fachowców indywidualnych oraz małych i średnich stolarni, którzy podejmują się różnorodnych zleceń stolarskich. Heblarka wyposażona jest w wał 4-nożowy, który precyzyjnie wyrównuje powierzchnię kantówek i desek.

Strugarko-wyrówniarka HOB 305PRO polecana jest do takich stolarskich prac jak:

  • Produkcji schodów z drewna litego.
  • Wykonywania parapetów.
  • Strugania krokwi i kantówek o wymiarach 12 x 12 cm.
  • Przygotowywania materiału do produkcji altanek, wiat, czy konstrukcji dachów.
  • Wykonywania elementów architektury ogrodowej – stołów, ławek, krzeseł, donic, a także drabinek do kwiatów pnących.

Strugarko-grubościówka dla profesjonalistów – Holzmann HOB 410PRO

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to strugarko-wyrówniarka HOB 410PRO od austriackiego producenta Holzmann. Model ten dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom, ponieważ szerokość strugania jest największa – wynosi 410 mm. Możliwe jest podłączenie odciągu trocin, co efektywnie wciąga wszelkie strugi oraz trociny bezpośrednio do worka. Ponadto struganie na tym urządzeniu odbywa się szybko i sprawnie, co pozwala na wykonywanie dużej ilości elementów w krótkim czasie.

Profesjonalni stolarze z pewnością wykorzystają możliwości strugarko-grubościówki Holzmann HOB 410PRO między innymi do takich prac jak:

  • Przygotowania elementów drewnianych do konstrukcji dachowych – krokwi, wiatrownic, wiązarów i pozostałych fragmentów więźby dachowej.
  • Wykonywania schodów z drewna litego.
  • Strugania kantówek, listew wykończeniowych i innych drobniejszych elementów stolarskich.
  • Produkcji ogrodzeń drewnianych, wiat, altan, czy mebli ogrodowych – stołów i ławek.
  • Przygotowania elementów drewnianych, belek i podpór, które wykorzystuje się podczas budowy domów.