Piła formatowa to jedna z podstawowych obrabiarek do drewna. Formatówka do drewna, bo tak jest też nazywana, umożliwia cięcie nie tylko drewna litego, ale także płyt drewnopochodnych jak płyty MDF, OSB, PCV, a także paneli ABS. W związku z tym to bardzo przydatne urządzenie w każdej stolarni ze względu na szerokie możliwości cięcia materiałów o zróżnicowanych parametrach.
Co to jest i do czego służy piła formatowa?
Nie bez powodu piła formatowa jest uważana za podstawowe narzędzie stolarskie. Jak nazwa wskazuje, z jej pomocą możemy nadać obrabianemu materiałowi odpowiedni format i kształt. Dość duże gabaryty oraz szeroki stół roboczy z prowadnicami umożliwiają cięcie dużych i długich blatów, tarcicy, czy desek. Dużą zaletą formatówek jest ich wszechstronność, ponieważ można ciąć na wiele sposobów. Bez problemu wykonamy:
- cięcie wzdłużne,
- cięcie poprzeczne
- cięcie pod kątem,
- cięcie ukośne,
- rowkowanie,
- nacinanie wpustów,
- formatowanie.
Co więcej, formatówka sprawdzi się do obróbki drewna o zróżnicowanej twardości, np. sosny, dębu, jesionu a także materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, pilśni, sklejki oraz innych o podobnych właściwościach.
Piła formatowa charakteryzuje się tym, że tarcza jest nieruchoma – obraca się w miejscu, regulować można wysokością, na której się znajduje. Stolarz musi odpowiednio ustawić stół oraz prowadnice, a następnie położyć na stole płytę. Następnie za pomocą prowadnicy przesuwa materiał wzdłuż piły. Dzięki temu możliwa jest automatyczna i seryjna produkcja, pod warunkiem, że odpowiednio ustawimy maszynę i będziemy obrabiać materiał o jednakowych wymiarach. Z obsługą formatówki poradzi sobie każdy, nawet mniej doświadczony stolarz.
Piła formatowa z podcinakiem czy bez?
Popularnym rozwiązaniem, stosowanym coraz częściej przez producentów maszyn stolarskich, jest dołączenie dodatkowej piłki zwanej podcinakiem. Znajduje się on przed główną, większą tarczą. Podcinak jest trochę szerszy niż tarcza główna oraz obraca się w przeciwnym kierunku. Wstępnie nacina szczelinę w elemencie obrabianym, po czym główna piła docina krawędź. Dzięki temu otrzymuje się idealnie przycięty brzeg, niepostrzępiony i bez wystających drzazg. Biorąc to wszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że lepiej kupić piłę formatową z podcinakiem, gdyż precyzja cięcia jest zdecydowanie wyższa.
Piła formatowa – dodatkowe funkcje i wyposażenie
Współczesne piły formatowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które posiadają wiele elementów zwiększających bezpieczeństwo pracy. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim: pokrętła do sterowania wysokością oraz kątem nachylenia tarczy i podcinaka, prowadnice na szynie z miarką, panel sterujący, osłonę tarczy wraz z odciągiem trocin, czy ogranicznik. Wszelkie dodatkowe funkcje podnoszą komfort oraz ułatwiają seryjną pracę.
Do jakich czynności używać piły formatowej?
Formatówka ze względu na dość wysoką cenę oraz duże gabaryty stosowana jest w zakładach stolarskich, które produkują wyroby z drewna na dużą skalę. Piła formatowa umożliwia wykonanie:
- elementów stolarki okiennej, ram, ościeżnic, słupków, czy skrzydeł okiennych,
- drzwi drewnianych lub z płyt wiórowych,
- elementów mebli – przygotowanie płyt do złożenia szaf, komód, szafek, itp.
- zadaszeń, tarasów, wiat garażowych, itp.
Wybierając pilarkę formatową należy zwrócić uwagę na wielkość stołu, średnicę tarczy oraz moc silnika. Urządzenie o zbyt małej mocy może nie poradzić sobie z przycięciem każdego typu materiału – twarde drewno może zostać postrzępione, co jest niepożądane. Natomiast rozmiar stołu powinniśmy dobrać nie tylko pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym piła będzie się znajdować, ale także należy uwzględnić jak duże elementy będziemy obrabiali.
Piła formatowa dla początkujących BAMATO BFKS-2000
Jest to urządzenie stworzone z myślą o mniejszych i średnich warsztatach stolarskich. To piła, która charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz korzystną ceną, w związku z czym będzie idealna na początek. Sprawdzi się do cięcia pełnych arkuszy, a także przycinania krawędzi. Tarcza oraz podcinak mają funkcję regulacji, co umożliwia cięcie pod kątem, a także nacinanie rowków. Maszyna spełni oczekiwania każdego stolarza, czy rzemieślnika.
Holzmann TS 315VF-3200 – najlepsza piła formatowa do stolarni
Piła formatowa Holzmann TS 315VF-3200 to model dedykowany do cięcia płyt meblowych i innych większych arkuszy. Jest to możliwe dzięki sporych rozmiarów stołowi formatowemu (wymiary: 3200 x 270 mm). Natomiast przy użyciu prowadnicy wzdłużnej można ciąć materiał o długości 1240 mm. Silnik o mocy 3,8 kW poradzi sobie z każdym rodzajem materiału: twardym i miękkim drewnem, laminatem, płytami wiórowymi, czy sklejkami.