Jaką drabinę aluminiową kupić? Poradnik zakupowy

Drabina to niezastąpiony element wyposażenia do różnych prac na wysokości. Sprawdzi się zarówno do odświeżania ścian w domu, prac ogrodowych, jak i mycia okien. Jest to także nieocenione wsparcie dla profesjonalistów podczas wszelkich remontów oraz realizacji dużych projektów. Jednak do każdego zadania należy dobrać odpowiednią drabinę. Dobrze dobrany model zapewni nie tylko wygodę i ułatwi pracę, ale także zminimalizuje ryzyko wypadków i urazów. W dzisiejszym blogu podpowiadamy, co jest ważne podczas zakupu drabiny. Znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak: Z jakiego materiału drabinę wybrać? Jaką wysokość drabiny wybrać? Przeczytaj i wybierz drabinę aluminiową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb!

Drabina aluminiowa czy stalowa?

Dawniej najbardziej popularnym rodzajem drabiny była drabina drewniana. Dzisiaj zdecydowanie rzadziej możemy ją spotkać, nawet na użytek prywatny. Posiada wiele zalet, jednak największą popularność na rynku zdobywa aluminium. Ten materiał jest coraz częściej stosowany ze względu na jego właściwości. Jego zaletą jest przyjazność dla środowiska oraz możliwość wielokrotnego recyklingu. Drabiny aluminiowe są popularne i bardzo chętnie stosowane w domach i miejscach pracy. Ich dużą zaletą jest lekkość, a w związku z tym poręczność i łatwość w transporcie. Będzie to także praktyczny wybór, jeśli często przenosisz drabinę z miejsca na miejsce. Jednocześnie drabina aluminiowa jest bardzo wytrzymała i nie odkształca się. Wykazuje także dużą odporność na korozję i zmienne warunki pogodowe, takie jak deszcz czy grad.

Konstrukcje stalowe zdecydowanie są cięższe, co ogranicza ich możliwości, np. stosowania na wielopoziomowych budynkach. Ich zaletą jest jednak wytrzymałość na znacznie większe obciążenia w porównaniu do aluminium. Jest to istotne podczas profesjonalnych zastosowań, gdzie wymagana jest duża stabilność. Drabiny stalowe należy zabezpieczać przed korozją, ponieważ konserwacja może przysporzyć dodatkowych wydatków. Najczęściej są to duże konstrukcje zamontowane na stałe do budynków. Drabiny ewakuacyjne często wykonane są z ocynkowanej stali, co zapewnia ochronę przed korozją na wiele lat. 

Jakie parametry drabiny wziąć pod uwagę?

Najczęściej pierwszy parametr, który brany jest pod uwagę to wysokość robocza. Informuje nas o tym, jaki zasięg roboczy oferuje drabina aluminiowa. Oblicza się ją, biorąc pod uwagę wysokość ostatniego szczebla/stopnia, na którym możemy stanąć oraz zasięg ramion przeciętnego człowieka. Niebezpieczne jest sięganie za wysoko lub za nisko poza dostępny obszar drabiny. Dlatego wybór sprzętu o odpowiedniej wysokości jest kluczowy, aby bezpiecznie i wygodnie pracować na wymaganej wysokości. Kolejnym parametrem, którym musisz się kierować przy zakupie, jest nośność. Upewnij się, że wybrany model jest w stanie udźwignąć pracowników oraz niezbędny sprzęt. Oprócz tych dwóch właściwości ważna jest także konstrukcja. Istnieje wiele różnych rodzajów drabin: drabiny jednostronne, dwustronne, przystawne, składane czy wielofunkcyjne. Wybierz taką, która odpowiada Twoim potrzebom oraz zapewnia odpowiednie zabezpieczenia. 

Aluminiowa drabina Faraone LADY5

Składana, bardzo lekka drabina aluminiowa na mocnym profilu. Przeznaczona do profesjonalnych prac montażowych, serwisowych i konserwacyjnych. Sprawdzi się również także do prac domowych i zastosowania prywatnego. Drabina LADY posiada łatwe otwieranie i zamykanie platformy roboczej. Materiał i antypoślizgowe elementy zapewniają stabilne oparcie w czasie pracy.

Podest roboczy Faraone PLS5 4.18 m

Bezpieczny podest teleskopowy do zastosowania w zakładach przemysłowych, a w tym w halach produkcyjnych i magazynach. Platforma robocza ma wymiary 52 x 62 cm i została wyposażona w bortnice oraz barierki zabezpieczające o wysokości 110 cm. Dużą zaletą jest skokowa regulacja wysokości, która zapewnia użytkownikowi uniwersalne i elastyczne zastosowanie.

Teleskopowa drabina ze stabilizatorem SUPER TELES od Faraone

Profesjonalna drabina do prac budowlanych. Świetnie posłuży montażystom oraz serwisantom. Cechuje się dużą lekkością oraz mocnym profilem, dzięki czemu nigdy nie zawiedzie użytkownika. Możliwa jest łatwa zmiana wysokości, dzięki teleskopowemu systemowi. Natomiast ergonomiczny uchwyt umożliwia blokowanie górnych i dolnych części drabiny. Drabina SUPER TELES jest bardzo wytrzymała i stabilna.

Zastosowanie drabin

Drabiny aluminiowe mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się zarówno w domu, ogrodzie, jak i w profesjonalnych środowiskach. Oto kilka przykładów popularnych zastosowań drabin aluminiowych:

Prace domowe - drabiny aluminiowe są niezastąpione w domowych i przydomowych zadaniach. Mogą być wykorzystywane do malowania ścian, sięgania do wysokich półek lub szafek, czy wieszania firanek - do wykonywania innych codziennych zadań. Regularnie mogą posłużyć do czyszczenia okien i wymiany żarówek.

Prace ogrodnicze, sadownicze - zarówno w prywatnych, niewielkich ogródkach, jak i większych sadach jest to sprzęt, który często może się przydać. Często wieloma narzędziami ogrodniczymi nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkich prac. Przy pomocy odpowiedniej drabiny aluminiowej jesteśmy w stanie wszędzie dosięgnąć piłą łańcuchową. Prócz tego może posłużyć do zbierania owoców czy montażu ozdobnych elementów, np. różnego rodzaju lampek.

Prace budowlane, remontowe - drabiny są nieodłącznym elementem w branży budowlanej. Używane są do prac na elewacjach, montażu okien, budowania dachów. A także do wszelkich prac związanych z malowaniem, gipsowaniem i wielu innych zadań wymagających dostępu do trudno dostępnych miejsc.

Prace instalacyjne, montażowe - elektrycy oraz inni pracownicy zajmujący się instalacjami często pracują na wysokości. W pracy korzystają z drabin do wszelkich montaży i napraw. Najczęściej wykonywane prace to prace przy oświetleniu, wszelkich kablach elektrycznych (telewizyjnych, telekomunikacyjnych). Korzystają z nich także serwisanci klimatyzacji, którzy potrzebują dostępu do instalacji.

Prace naprawcze, konserwatorskie - drabiny aluminiowe sprawdzają się w pracach konserwatorskich, takich jak czyszczenie i konserwacja elewacji, zabytkowych elementów architektonicznych czy sztukaterii. Są także nieodzownym narzędziem dla służb ratunkowych w celu dostępu do wysoko położonych miejsc, szybkich napraw. Posłużą także do ewakuacji osób czy gaszenia pożarów.

Prace przemysłowe - w przemyśle drabiny są stosowane do naprawy i konserwacji maszyn. Umożliwiają dostęp do wysoko położonych części urządzeń czy instalacji. 

Należy pamiętać, że przy wykonywaniu prac na wysokości zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Najlepiej stosować drabinę zgodnie z jej przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta.