Jaką piło-łuparkę wybrać? Parametry, rodzaje, cena

Wybór odpowiedniej maszyny do drewna może być trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych modeli na rynku i ich funkcji. W tym praktycznym przewodniku przedstawimy Ci kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas kupna piło-łuparki. Jakie zalety posiada elektryczna piło-łuparka do drewna? Jaką piło-łuparkę na WOM wybrać? 

Piło-łuparka - kombajn do produkcji drewna opałowego

Piło-łuparka, kombajn do drewna jest profesjonalną maszyną leśną, która najczęściej łączy w sobie cechy 3 maszyn - łuparki, mechanicznej piły oraz podajnika. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców i profesjonalistów zajmujących się przemysłowym przetwarzaniem drewna. Szczególną popularność zdobywa w kontekście produkcji opału. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne piły-łuparki są w stanie spełnić oczekiwania każdej firmy zajmującej się obróbką drewna. Branża leśna zapewnia wiele wyzwań, jednak inwestując w odpowiednie urządzenie, możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu i energii. A także wykonać pracę, do której potrzeba byłoby kilku pracowników. Wybór odpowiedniej piło-łuparki jest kluczowy. Zależy przede wszystkim od ilości drewna, które ma być poddane obróbce, a także jego grubości. Bardzo istotny jest również rodzaj napędu. On decyduje, w jakich sytuacjach Twoja maszyna najlepiej się sprawdzi.

Jaka piło-łuparka elektryczna?

Zastosowanie silnika elektrycznego sprawia, że piło-łuparka jest niezwykle cicha oraz wolna od spalin, przyjazna dla środowiska. Zastosowanie silnika elektryczne sprawia, że możliwa jest komfortowa praca w pobliżu domu lub sadzie. Taki sprzęt najczęściej wyposażony jest w silnik zasilany napięciem 400 V. Przed zakupem musimy się upewnić czy w pobliżu mamy wygodne dojście do gniazda „na siłę”. Jest to świetna propozycja w miejscach, gdzie na stałe umieszczamy maszynę, takich jak zakłady przemysłowe czy tartaki. Jednak będzie to spore utrudnienie, jeśli chcemy pracować maszyną w terenie. To piło-łuparki spalinowe uznawane są za bardziej mobilne urządzenia. 

Nowość od Optimat - w pełni automatyczna piło-łuparka elektryczna

Piło-łuparka Optimat Titanium CLS30-E 500 wyposażona w mocny silnik elektryczny o mocy 15 kW. Posiada dużą siłę rozłupywania - 30 ton, co pozwala na obróbkę kłód nawet o średnicy i długości do 500 mm. Sterowanie możliwe jest za pomocą joysticku. Piło-łuparka elektryczna umożliwia cięcie drewna na żądaną długość, a następnie rozłupanie na dwie części. Obrobione drewno jest transportowane w wybrane miejsce za pomocą podajnika. Posuw oraz cięcie sterowane są hydraulicznie.

Piło-łuparka do ciągnika - jaką wybrać?

Piło-łuparka na WOM to jedna z najwygodniejszych opcji. Szczególnie popularne są wśród rolników oraz leśników. Posiadając ciągnik, traktor możemy wykorzystać go do efektywnego przetwarzania drewna. Za jego pomocą możemy transportować maszynę, a następnie ją zasilać. Piło-łuparki WOM najczęściej montowane są na tylnym zaczepie za pomocą specjalnych uchwytów. Zasilanie odbywa się poprzez przekazanie energii silnika do mechanizmu tnącego maszyny. Przy wyborze należy zwrócić uwagę, aby piło-łuparka pasowała do naszego traktora. Przykładowo do zasilania piło-łuparki Lumag SSA500ZH-PRO potrzebujemy ciągnika o minimalnej mocy 20 KM.

Piło-łuparka na WOM od Lumag

W ofercie Lumag znajdziemy kilka wartych uwagi maszyn tego typu. Będzie to idealny wybór dla rolników, leśników i osób zajmujących się przemysłowym przetwarzaniem drewna. Solidna konstrukcja, wysoka wydajność i łatwość obsługi to cechy, które wyróżniają piły-łuparki Lumag na rynku. Przed zakupem zapoznaj się z konkretnymi modelami, aby wybrać odpowiednią piło-łuparkę, która spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

PIŁO-ŁUPARKA LUMAG SSA500Z WOM

Nadaje się do pracy niemal z każdym rodzajem drewna, maksymalna średnica obrabianej kłody to 500 mm. Piło-łuparka Lumag pracuje z prędkością 13,75 m/s oraz siłą rozłupywania 20 ton. Napęd do maszyny przekazywany jest z ciągnika za pomocą WOM o minimalnej mocy ok. 20 KM.

PIŁO-ŁUPARKA LUMAG SSA500ZH-PRO

Tnie kłody napędzaną hydraulicznie piłą łańcuchową z prowadnicą o długości 550 mm. Wydajność piło-łuparki na WOM sięga około 5-8 metrów w zależności od rodzaju drewna. Maksymalna średnica i długość obrabianej kłody to 500 mm. Napęd z ciągnika wynosi max. 540 obr./min. Maszyna umieszczona jest na podwoziu kołowym z zaczepem kulowym. 

PIŁO-ŁUPARKA LUMAG SSA500ZH-PROS

W porównaniu do wyżej wymienionego modelu - SSA500ZH-PRO, kombajn SSA500ZH-PROS ma dodatkowe właściwości. Dla uzyskania najlepszych wyników cięcia wyposażona została w piłę łańcuchową Stihl. Jej ogromną zaletą jest także dźwignia sterowania krzyżowego. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie różnych funkcji hydraulicznych za pomocą 1 dźwigni. Natomiast o prawidłowy dopływ oleju do łańcucha dba zautomatyzowana pompa olejowa.