Jaki agregat prądotwórczy do domu, a jaki na budowę? Na co zwrócić uwagę?

Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić życie bez elektryczności? Zastanawialiście się, co by było, gdyby na całym świecie zabrakło prądu? Świat stanąłby w miejscu, a egzystencja byłaby bardzo trudna – bowiem każda dziedzina naszego życia uzależniona jest od dostępu do prądu. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć się przed utratą dostępu do energii z sieci elektrycznej – mianowicie, agregaty prądotwórcze. Jaki agregat kupić do domu, a jaki agregat kupić na budowę? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jaki agregat prądotwórczy kupić, na co zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć ogromny wybór agregatów prądotwórczych – modeli jest na pęczki. Jak odnaleźć się w tak dużej ofercie i kupić agregat, który sprosta naszym wymaganiom? Przede wszystkim zwróć uwagę na poszczególne parametry i na ich podstawie wybierz najlepszy generator.

Na co zwrócić uwagę?

  • Silnik – najważniejszy element każdego agregatu, napędzający jego działanie. W tym przypadku rozróżniamy agregaty z silnikiem benzynowym oraz agregaty z silnikiem diesel. Wydawałoby się, że rodzaj silnika nie ma znaczenia, jednak jest inaczej. Każdy typ ma swoje wady i zalety. I tak silnik benzynowy jest łatwy w rozruchu, cichy, lżejszy i przede wszystkim tańszy. Natomiast diesel jest bardziej ekonomiczny (niższy poziom spalania oleju napędowego), wytrzymały i mniej awaryjny, ale za to bardzo głośny.
  • Napięcie – agregaty mogą wytwarzać napięcie jednofazowe 230 V, czyli dokładnie taki prąd, jaki płynie w gniazdkach oraz napięcie trójfazowe 400 V, czyli tak zwana „siła”. To, jakie napięcie, wybierzemy powinno być uzależnione od tego, jakie urządzenia (z jakim napięciem wyjściowym) będziemy chcieli zasilać z agregatu.
  • Moc agregatu – zależna od sumarycznej mocy urządzeń, które będziemy zasilać agregatem. Przyjmuje się, że całkowita moc agregatu prądotwórczego powinna być sumą mocy wszystkich urządzeń powiększoną o 30%.
  • Stabilizacja napięcia AVR – AVR to stosunkowo nowa funkcjonalność, która odpowiada za regulację napięcia wyjściowego. Jest to przydatne, z tego względu, że przy podłączeniu kilku sprzętów naraz napięcie wyjściowe jest wyższe, stabilizuje się dopiero po chwili. AVR nie doprowadza do przeciążeń, które mogłyby spowodować zepsucie się urządzeń podłączonych do agregatu.
  • Czas pracy – składają się na to dwie rzeczy: pojemność baku oraz spalanie. Im większy bak i małe spalanie, tym agregat będzie pracował nawet kilka do kilkunastu godzin na jednym baku. Mniejszy bak wymaga częstszego uzupełniania, co w przypadku ciągłej pracy może być uciążliwe.
  • Rozruch – może być ręczny lub elektryczny. Najwygodniejszy będzie agregat z rozruchem elektrycznym, a w szczególności jeżeli jednostką napędową jest silnik diesla. Rozruch ręczny to nic innego jak odpalenie silnika przy pomocy linki rozruchowej. Rozruch ręczny bardzo dobrze sprawdza się przy silnikach benzynowych, silnik diesla może być trudniej odpalić w ten sposób przy niższych temperaturach otoczenia.

Agregat prądotwórczy do domu – awaryjna mini elektrownia pod ręką

Awaria prądu, brak w dostępie do energii elektrycznej zdarzają się coraz częściej. Niestety często jest to spowodowane czynnikami niezależnymi od człowieka. Przyczyn może być wiele – wyładowania atmosferyczne, czy silny wiatr mogą uszkodzić linię elektryczną. Przerwy w dostawie prądu w takich przypadkach mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Na takie okoliczności warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, do którego podłączymy najważniejsze urządzenia, jak lodówkę, zamrażarkę, czy telefon.

Cena agregatu do domu wcale nie musi być wysoka. Jednak powinniśmy się przygotować koszt rzędu kilku tysięcy złotych. W związku z tym, że generator do domu nie będzie przeznaczony do długiej, wielogodzinnej pracy przez kilka dni w tygodniu, tylko w sytuacjach awaryjnych, agregat nie musi mieć największej dostępnej na rynku mocy.

Jaki agregat do domu kupić? W tym przypadku potrzebujemy agregatu, który będzie uniwersalny, tani w eksploatacji oraz mało awaryjny. Najlepszym wyborem będzie przede wszystkim generator jednofazowy, ponieważ większość sprzętu RTV i AGD znajdującego się w domach zasilane jest napięciem 230 V. Natomiast, jeżeli będziemy chcieli zasilać urządzenia na siłę, wówczas można pomyśleć o modelu, który posiada gniazda wyjściowe zarówno o napięciu 230 V i 400 V. Kolejna ważna rzecz, czyli silnik. W zupełności wystarczy nam silnik benzynowy z rozruchem ręcznym. Zapewnia wydajność na tym samym poziomie, co diesel, ale jest dużo tańszy, a przede wszystkim mniej hałaśliwy. Agregat do domu powinien być wyposażony w funkcję stabilizacji napięcia AVR, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia sprzętu jest minimalne.

Polecane agregaty do domu:

  • Agregat prądotwórczy ZIPPER ZI-STE2000IV – cichy i lekki agregat o mocy 2 kW. Zamknięty w szczelnej i poręcznej obudowie w formie walizki, co ułatwia przenoszenie i przechowywanie. Wyposażony w 2 gniazda 230 V, a także w port USB. Model jest idealny w przypadku awaryjnych sytuacji.
  • Agregat prądotwórczy FOGO F 3001 R – jednofazowy agregat benzynowy z dwoma gniazdami wyjściowymi. Posiada zabezpieczenie przeciążeniowe i stabilizację napięcia AVR, dzięki czemu można zasilić urządzenia wrażliwe na skoki napięcia, jak lodówkę, czy komputer.

Jaki agregat na budowę będzie najlepszy?

Wybór agregatu prądotwórczego do ciągłej, przynajmniej kilkugodzinnej pracy stanowi wyzwanie. Trudno będzie znaleźć agregat uniwersalny w niskiej cenie. Agregaty o dużej mocy z kilkoma gniazdami wyjściowymi potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Taka cena będzie zaporowa dla wielu firm, szczególnie tych mniejszych. W takim razie co powinien mieć agregat na budowę? Warto zainwestować w generator z rozruchem elektrycznym. W przypadku częstego włączania i wyłączania jest to lepsze i wygodniejsze rozwiązanie, nie tylko dla nas, ale także dla żywotności silnika. Typ jednostki napędowej zależy już tylko od naszych preferencji i budżetu. Jednak lepszym wyborem będzie agregat na olej napędowy, ponieważ diesel jest wydajniejszy przy wielogodzinnej, ciągłej pracy. Kolejny parametr, czyli napięcie lepsze jednofazowe czy trójfazowe. Biorąc pod uwagę to, że większość maszyn i sprzętu budowlanego, jak wibratory do betonu potrzebują wysokiego napięcia do pracy, tak więc agregat prądotwórczy na budowę powinien być trójfazowy. Natomiast jeżeli chcemy zasilać narzędzia o napięciu 230 V i 400 V to najlepszym wyborem będzie generator z gniazdami wyjściowymi jedno i trójfazowymi.

Polecane agregaty na budowę:

  • Agregat prądotwórczy WACKER NEUSON GV 5003 A – uniwersalny agregat benzynowy, który posiada 2 gniazda wyjściowe jedno i trójfazowe, dzięki czemu możemy jednocześnie podłączyć urządzenie wysokiego napięcia, jak i takie o klasycznym napięciu 230 V. Agregat wyposażony jest w silnik Hondy, co umożliwia wielogodzinną pracę.
  • Agregat prądotwórczy FOGO FH 6000 R – agregat benzynowy w bardzo dobrej cenie. Wyposażony w stabilizację napięcia AVR, co zapobiega skokom napięcia. Dwa gniazda 230 V i 400 V umożliwiają podłączenie urządzeń o różnym napięciu.