Serwis maszyn budowlanych – jaki olej do silnika benzynowego, a jaki olej do silnika diesla?

Każdy sprzęt budowlany, ogrodowy, czy rolniczy, którego jednostką napędową są silniki spalinowe, wymagają regularnych przeglądów, serwisu oraz wymiany części eksploatacyjnych. Taki sprzęt powinniśmy traktować dokładnie tak samo, jak samochody osobowe. Przecież cyklicznie wymieniamy olej, płyny eksploatacyjne, filtry powietrza, oleju, paliwa, jeździmy na przegląd. Maszyny budowlane, takie jak zagęszczarki do gruntu, ubijaki do ziemi, minikoparki, miniwozidła, czy wibratory do betonu powinny być regularnie sprawdzane. Co jest najważniejsze i kiedy serwisować maszyny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Eksploatacja maszyn budowlanych – najważniejsze zasady

Sprzęt budowlany, podobnie jak samochody, przy odpowiedniej eksploatacji są w stanie służyć ludziom bezawaryjnie przez długie lata. Dbanie o odpowiednią kondycję naszego urządzenia, niezależnie czy jest to zagęszczarka, skoczek wibracyjny, przecinarka jezdna, czy młot wyburzeniowy, pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z remontami silników lub zakupem nowego urządzenia.

5 zasad poprawnej eksploatacji:

  1. Dokonywanie oględzin urządzenia przed każdym użyciem – należy sprawdzić czy nie ma żadnych widocznych wycieków płynów eksploatacyjnych, oleju, czy paliwa.
  2. Uzupełnianie paliwa – nigdy nie uzupełniać paliwa na włączonym silniku!
  3. Sprawdzanie napięcia paska klinowego.
  4. Kontrolowanie poziom oleju – ważne, aby silnik był wyłączony i znajdował się na równej powierzchni. Zbyt niski poziom oleju może spowodować zatarcie silnika.
  5. Cykliczna wymiana płynów i części eksploatacyjnych zgodnie z harmonogramem dostarczonym przez producenta.
  6. Regularny przegląd maszyny – przynajmniej raz na rok warto wybrać się z maszyną do autoryzowanego serwisu, aby sprawdzić stan techniczny. Bardzo często da się wykryć drobne usterki i zapobiec poważniejszym awariom.

Jaki olej do zagęszczarki, jaki olej do miniwozidła, a jaki olej do skoczka wibracyjnego?

Stosowanie oleju o odpowiedniej lepkości jest bardzo istotne dla prawidłowej pracy silnika. Olej w silnikach ma przede wszystkim funkcję ochronną – zapobiega zatarciu się ruchomych części (tłoków, wału korbowego, itp.) Olej powinien także chronić silnik przed korozją i zanieczyszczeniami (wysoka zawartość środków myjących), a także być odporny na ujemne temperatury.

Należy zaznaczyć, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytania: jaki olej do zagęszczarki, a jaki do miniwozidła. Trudno wrzucić wszystkie maszyny budowlane do jednego worka i stosować jeden, uniwersalny typ oleju. Zważając na to, że rodzajów miniwozideł, czy zagęszczarek jest mnóstwo, to trudno znaleźć uniwersalny olej do wszystkich tych urządzeń. Natomiast można zalecić konkretny olej do odpowiedniego typu oraz producenta silnika. Najpopularniejsze silniki stosowane w sprzęcie budowlanym to przede wszystkim silniki benzynowe Loncin i Honda, a także diesla: Hatz i Yanmar.

  • Jaki olej do silnika Loncin? Rekomendowany przez producenta olej do silnika Loncin to olej półsyntetyczny o klasie lepkości 15W40 lub olej 10W30.
  • Jaki olej do silnika Honda? Producent zaleca stosowanie oleju 10W30, ewentualnie jego odpowiednika – oleju 5W30.
  • Jaki olej do silnika Hatz? Najlepszy będzie olej półsyntetyczny o klasie SAE 10W40, który stosuje się najczęściej w silnikach wysokoprężnych.
  • Jaki olej do silnika Yanmar? Zaleca się stosowanie oleju o klasie lepkości wg SAE 10W30, który ma zwiększoną odporność na utlenianie oraz gwarantuje bezawaryjną pracę silnika.

Kupując olej do naszego sprzętu, powinniśmy oczywiście znać jego typ i klasę lepkości. Natomiast na oleju nie warto oszczędzać. Lepiej zapłacić trochę więcej za olej renomowanych producentów jak Castrol, Mobil, czy Shell. Wówczas mamy pewność, że silnik, a także układ smarowania będzie w dalszym ciągu pracował bezawaryjnie.

Kiedy wymienić olej w silniku spalinowym?

Silniki w nowych sprzętach budowlanych potrzebują odpowiedniego czasu na rozruch i dotarcie. Po zakupie nowej zagęszczarki, czy innego sprzętu z nowym silnikiem, należy zalać silnik odpowiednim olejem. Następnie uruchamiamy sprzęt i swobodnie nim pracujemy. Po przepracowaniu pierwszych kilkunastu/kilkudziesięciu godzin (w zależności od zaleceń producenta) należy pierwszy raz wymienić olej. To bardzo ważna czynność, ponieważ praca nowego silnika powoduje gromadzenie się opiłków metalu w oleju. Jeżeli procedura wymiany oleju zostanie pominięta, to istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia silnika. W trakcie regularnego użytkowania najlepiej wymieniać olej okresowo, zazwyczaj waha się to między 100, a 250 mth w zależności od typu silnika i zaleceń producenta. Wacker Neuson w przypadku swoich ubijaków BS 50-4 AS, w których jednostką napędową jest silnik Honda, zaleca aby zmienić olej oraz filtr po przepracowaniu pierwszych 50 motogodzin oraz regularnie zmieniać olej co 300 mth lub co 3 miesiące. Silniki diesla nie wymagają tak częstych wymian. Dla przykładu w zagęszczarce Wacker Neuson DPU5545 HEHAP z silnikiem Hatza, pierwszą wymianę oleju i filtra oleju należy przeprowadzić po 25 motogodzinach od pierwszego uruchomienia. W trakcie ciągłego użytkowania olej należy wymieniać co 250 mth lub 6 miesięcy, a filtr paliwa co 500 mth.

Kiedy i gdzie wykonać serwis maszyny budowlanej?

Regularny serwis koparek, zagęszczarek, walców, czy wszelkich innych sprzętów budowlanych pozwala znacznie przedłużyć ich żywot. Istnieją pewne czynności, które wprawieni fachowcy potrafią wykonać sami, np. wymienić olej. Natomiast wymiana innych części i płynów eksploatacyjnych wymaga znajomości budowy silnika i maszyny. Warto przekazać sprzęt w ręce fachowców, aby mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane, jak należy. Gdzie serwisować maszyny i sprzęt budowlany? Najważniejsze, aby naprawiać i serwisować nasz sprzęt w autoryzowanych punktach konkretnych marek. Wówczas mamy pewność, że taki serwis pracuje na oryginalnych częściach, a serwisant zna dobrze specyfikę danej maszyny. Jak znaleźć taki punkt, który wykona wszelkie prace naprawcze na odpowiednim poziomie? Na początek warto sprawdzić, czy sklep, w którym dokonaliśmy zakupu, posiada taki serwis. Nawet kupując w sklepach internetowych, warto na to zwrócić uwagę, ponieważ lżejszy sprzęt, jak zagęszczarki, mini wozidła, wibratory do betonu, przecinarki, czy skoczki wibracyjne można łatwo wysłać kurierem na serwis. W ten sposób działa sklep ze sprzętem budowlanym Maufer. Oprócz sprzedaży sprzętu budowlanego zajmujemy się także jego serwisem. Wykonujemy przede wszystkim:

  • serwis maszyn Wacker Neuson – minikoparek, wozideł, zagęszczarek, wibratorów do betonu, walców drogowych, czy ubijaków do ziemi;
  • okresowe przeglądy techniczne maszyn budowlanych i mniejszego sprzętu budowlanego;
  • wymianę płynów i części eksploatacyjnych – oleju, płynu przekładniowego, filtrów powietrza oleju, przewodów paliwowych, czy świec zapłonowych;
  • serwis sprzętu ogrodowego Stihl – pilarek łańcuchowych, kosiarek, kos spalinowych, itp.
  • remonty silników: Loncin, Honda, Hatz, Perkins, czy Rato;
  • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzętu Stihl, Bamato, Husqvarna Construction, Wacker Neuson.

*Wpis ma charakter ogólnoinformacyjny. Serwis każdej maszyny należy przeprowadzać zgodnie z jej instrukcją obsługi.