Jesień w ogrodzie - jakie prace porządkowe wykonać?

Jesień to idealny czas na generalne porządki i przygotowanie swojego ogrodu do zimy. Końcem lata większość roślin kończy swój czas wegetacji i zaczyna obumierać. W efekcie czego obsychają pędy, spadają liście, czy pojedyncze gałązki. Ogród należy odpowiednio posprzątać i wykonać pewne czynności, aby przetrwał zimę i rozkwitł ponownie na wiosnę. Jakie jesienne porządki w ogrodzie wykonać? I przede wszystkim – jakie narzędzia będą potrzebne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego!

9 rzeczy, które powinieneś zrobić w swoim ogrodzie przed zimą

Piękny ogród to rzecz, która cieszy nasze oko, ale także przynosi inne korzyści. Drzewa owocowe, czy warzywniak dają nam także pożywienie. Jednak nic samo nie przychodzi. O roślinność trzeba odpowiednio zadbać. W innym wypadku rozrosną się chwasty, które potem trudno wyplenić. Tak samo jak na wiosnę i w trakcie lata, także po okresie wegetacji, na jesień należy wykonać kilka niezbędnych czynności, które przygotują rośliny do ujemnych temperatur. Nie wszystkie czynności wydają się być oczywiste, dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych czynności do wykonania jesienią w ogrodzie. Sprawdź, czy o czymś nie zapomniałeś!

  1. Zacznij od zbioru jesiennych owoców i warzyw, takich jak jabłka, gruszki, śliwki, czy warzyw korzeniowych – marchewek, pietruszki, dyni, buraków, orzechów. Jeżeli na ziemi znajdują się zgnite owoce, to pozbieraj się i wyrzuć do kompostownika lub do kosza na odpadki bio.
  2. Następnie pozbądź się przyschniętych części roślin – wyrwij systemy korzeniowe roślin jednorocznych. W ten sposób przygotujesz glebę do procesu spulchniania.
  3. Wyrzuć wszystkie rośliny jednoroczne i byliny, tj. pelargonie, surfinie, czy lobelie.
  4. Obetnij suche gałęzie i gałązki. Jeżeli posiadasz żywopłot, to także go przytnij do odpowiedniego kształtu.
  5. Posprzątaj opadnięte liście oraz przycięte gałęzie. Gałęzie możesz rozdrobnić w rębaku do gałęzi, dzięki czemu otrzymasz zrębki, którymi możesz wyściółkować wrażliwe rośliny.
  6. Skoś trawnik, a następnie warto wykonać proces wertykulacji trawnika. Wpłynie to pozytywnie na jego kondycję, gdyż rozluźni się struktura gleby i zmniejszy ryzyko pojawienia się bakterii i grzybów.
  7. Zabezpiecz rośliny przed utratą wilgoci oraz mrozem. Najlepiej wyściółkować podłoże wykorzystując do tego zrębki, korę, czy trociny. Krzewy i pnącza możesz obsypać ziemią, tak aby utworzyły się kopczyki o wysokości około 40cm. Szczególnie wrażliwe drzewa, a także młode drzewka osłoń agrowłókniną lub workiem jutowym.
  8. Posadź nowe rośliny, np. nowe drzewka i krzewy owocowe, krzewy liściaste z odkrytym korzeniem, rośliny cebulkowych, czy iglaki.
  9. Gratulacje wykonałeś już wszystkie punkty! Teraz możesz odpocząć i czekać z niecierpliwością na wiosnę ;)

Wybierz odpowiedni sprzęt do ogrodu

Wykonanie powyższych czynności nie będzie możliwe bez odpowiednich narzędzi ogrodowych. Każdy ogrodnik na pewno w swojej skrzynce powinien posiadać grabie, sekator, czy motykę. Jednak świat idzie do przodu, a wraz z nim udogodnienia. Obecnie na rynku można znaleźć szereg sprzętu, który sprawi, że niektórych czynności nie będziemy musieli wykonywać ręcznie. Dzięki temu prace ogrodowe, a w szczególności porządki staną się czymś przyjemnym.

Jaki sprzęt warto wykorzystać do jesiennych porządków w ogrodzie? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w pilarkę łańcuchową, która umożliwi nie tylko przycięcie gałęzi, ale także przygotowanie drewna na opał. Ciekawe piły łańcuchowe można znaleźć w ofercie takich firm jak Stihl, czy Cedrus. Najpopularniejszą pilarką do domu jest Stihl MS 180. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest mała przecinarka akumulatorowa Stihl GTA 26, która jest idealna do przycinania małych gałęzi. Niewielka waga i rozmiary ułatwiają pracę na wysokości, gdy stoimy np. na drabinie.

Kolejne przydatne urządzenie to rębak, rozdrabniacz do gałęzi. Rozdrabniacz, jak z resztą nazwa wskazuje, służy do rozdrabniania cienkich fragmentów drewna – gałęzi, zdrewniałych pędów, czy nawet korzeni. Szczególnie sprawdzi się u posiadaczy bardzo zadrzewionych i zakrzewionych ogrodów. Takie przemielone odpady nazywa się zrębkami i jest to świetny materiał pod ściółkę, na kompost, czy też po wysuszeniu – na rozpałkę. Do mniejszych działek i ogrodów polecamy rozdrabniacz elektryczny do gałęzi ZIPPER ZI-HAEK4000. Do dużych ogrodów i sadów sprawdzą się duże spalinowe rębaki do drewna, jak model LUMAG RAMBO-HC10PRO lub rębak ogrodowy CEDRUS RB04PRO-E.

Jeżeli jesteś posiadaczem pięknego ogrodu z dużą ilością drzew, które na zimę zrzucają liście, to pomocnym urządzeniem będzie dmuchawa do liści lub odkurzacz do liści. Na duże i rozległe tereny warto zainwestować w dmuchawę spalinową, np. CEDRUS DM03 2W1 lub STIHL BG 86. Ciekawą alternatywą jest odkurzacz spalinowy z funkcją dmuchawy oraz rozdrabniania liści, jak odkurzacz elektryczny STIHL SHE 81 lub odkurzacz spalinowy STIHL SH 86.

Przed zimą warto zadbać też o chodniki i podjazdy. Do uprzątnięcia tego typu zanieczyszczeń sprawdzi się zamiatarka, dzięki której szybko i łatwo pozbędziesz się kurzu i piachu ze szczelin. W szczególności warto rozważyć zamiatarki spalinowe, które są wielofunkcyjnymi urządzeniami, gdyż można je także wykorzystać jako odśnieżarki, czy nawet pług. Pod uwagę warto wziąć odśnieżarkę zamiatarkę CEDRUS ZM06E 4W1 lub zamiatarkę spalinową LUMAG KM1000 3W1. Następnie warto usunąć trwalsze zabrudzenia przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Do tego celu polecamy myjkę ciśnieniową STIHL RE 130 PLUS oraz myjkę CEDRUS MC110.

Jak widać na rynku istnieje masa rozwiązań, które mogą ułatwić nam jesienne porządki w ogrodzie. Jeżeli wciąż nie wiesz, jakie urządzenie ogrodowe warto zakupić, to skontaktuj się z nami. Razem wybierzemy odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twojego ogrodu, a przede wszystkim do Twojego budżetu.