Jak przygotować się na brak prądu?

Współczesny świat oparty jest na energii elektrycznej. Ciężko wyobrazić sobie sytuację dłuższej awarii oraz niedziałającego sprzętu codziennego użytku w domu. Prąd potrzebny nam jest do funkcjonowania domowych systemów, ogrzewania a także prostych czynności, takich jak przygotowanie posiłku. Jego brak nie tylko może obniżyć komfort życia, ale także spowodować jego zagrożenie. Co roku awarie systemów w elektrowniach oraz gwałtowne zjawiska atmosferyczne spędzają sen z powiek wielu ludziom. Do tego doszła niepewna sytuacja na świecie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich wydarzeń. Lecz to nie oznacza, że nie możemy przygotować się do tego typu zagrożeń. Jak można się zabezpieczyć? Jak wybrać urządzenie do zasilania awaryjnego domu? Czym się kierować przy wyborze generatora prądu? Dylematów jest naprawdę sporo, jednak w dzisiejszym blogu postaramy się bliżej przyjrzeć tej tematyce i podsunąć jak najlepsze rozwiązanie. Czytaj dalej!

Zasilanie awaryjne agregatem prądotwórczym

Polecanym przez nas rozwiązaniem jest zakup awaryjnego wyposażenia, jakim jest agregat prądotwórczy. Możliwości zastosowania agregatów prądotwórczych są naprawdę różnorodne i wszechstronne. W sytuacji dysfunkcji sieci elektrycznych stają się autonomicznym źródłem energii - niewielką elektrownią. Generatory prądu szczególnie sprawdzają się na wsiach, gdzie kłopoty z liniami energetycznymi są bardziej powszechne. W miejscach takich jak firmy, biura, komisariaty policji czy szpitale, także nie można pozwolić sobie na brak prądu. Dzięki agregatom prądotwórczym tego typu instytucje oraz budynki są w stanie pełnić swoje funkcje bez przeszkód. Ciągłość pracy jest ważna ze względu na bezpieczeństwo. W przypadku dysfunkcji prądu alarm może nie zadziałać, a aparatury podtrzymujące życie, wyłączyć się.

Są także sytuacje, gdzie agregat prądotwórczy nie będzie tylko urządzeniem awaryjnym, ale podstawowym źródłem zasilania. W takich miejscach jak: działki, domki letniskowe, schroniska górskie czy place budowy, często nie ma podłączenia do sieci elektrycznej. Wtedy urządzenie staje się odpowiedzialne za oświetlenie, ogrzewanie oraz działanie wszystkich urządzeń. Jednak agregat na budowę czy agregat do domu jednorodzinnego mogą się diametralnie różnić od siebie. Dlatego poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek jak dobrać najlepsze urządzenie do zastosowania.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego?

Najtańsze generatory prądu zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak wybór odpowiedniego sprzętu to nie błahostka. Analizie należy poddać naprawdę wiele czynników. Przed zakupem należy zadać sobie między innymi takie pytania jak: Do czego ma nam służyć agregat prądotwórczy? Jakie funkcje generatora prądu będą dla nas niezbędne, a jakie możemy pominąć?

Pierwszym krokiem będzie określenie zastosowania. Istotne jest czy nasze urządzenie będzie służyć tylko do zasilania awaryjnego czy do pracy ciągłej. Następnie należy określić napięcie - w tym zakresie wyróżniamy agregaty jedno i trójfazowe. Do domowego zastosowania awaryjnego najbardziej funkcjonalne będą jednofazowe generatory prądotwórcze. Ich napięcie jest charakterystyczne dla prądu, który pochodzi z gniazdek elektrycznych w każdym domu. A więc do podtrzymywania pracy sprzętu RTV i AGD, a w tym oświetlenia, komputera czy telewizora, wystarczy nam generator prądu 230 V. Jednak do zasilania elektronarzędzi, maszyn budowlanych czy rolniczych, odpowiednim wyborem będzie napięcie 400 V, czyli agregat trójfazowy. Jeśli wiemy jaki rodzaj agregatu powinniśmy wybrać, ostatnim krokiem jest obliczenie zapotrzebowania na moc. Wystarczy dodać moc maksymalną wszystkich urządzeń, które zamierzamy zasilać. Jednak trzeba pamiętać, że moc generatora prądu powinna być wyraźnie wyższa od uzyskanej sumy.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonana jest prądnica. Najlepszym materiałem jest miedź. W tańszych agregatach najczęściej stosuje się aluminium, które z biegiem czasu się utlenia. Warto zwrócić uwagę na agregaty prądotwórcze z systemem AVR. Jest to obecnie standard oferowany przez producentów. Jednak i tak należy zwrócić uwagę czy urządzenie go posiada. System AVR jest wart każdych pieniędzy, ponieważ zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo naszego sprzętu. Gwałtowne skoki napięcia, do których może dojść bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Odpowiedni agregat do domu uchroni nas przed spaleniem silników urządzeń. W innym przypadku narażeni bylibyśmy na kosztowne naprawy lub całkowitą wymianę sprzętu, a nawet ryzyko pożaru.

Oprócz wskazanych przez nas wskazówek jest wiele innych ważnych aspektów, których nie sposób wszystkich wymienić. Jednak prócz parametrów i funkcjonalności warto zwrócić uwagę na producenta sprzętu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza, jeśli to ma być agregat na budowę. Produkty wątpliwego pochodzenia mają tendencję do częstych awarii. Często agregaty od cenionych marek będą droższe, jednak jest to inwestycja pewna. Odpowiednio eksploatowany sprzęt będzie mógł być użytkowany przez wiele lat. Podczas wyboru polecamy producentów generatorów prądu takich jak Fogo, Pramac czy Pezal. Bardzo dobrymi opiniami cieszą się także agregaty Kruzer. Producent oferuje dużą dostępność produktów oraz atrakcyjną cenę, która idzie w parze z jakością produktów. Firma posiada duży asortyment różnego rodzaju agregatów. Oto przykłady kilku z nich:

Jednofazowy agregat prądotwórczy Kruzer TH3900E

Benzynowy agregat jednofazowy wyposażony w silnik wysokiej jakości oraz innowacyjny system pracy. Kruzer TH3900E to model z rozruchem elektrycznym, co umożliwia łatwe i bez wysiłkowe uruchomienie. Sprawdzi się jako bezpieczne i stabilne źródło energii elektrycznej w domu, jak i w obiektach przemysłowych.

Mobilny agregat prądu Kruzer KR8990E3

Trójfazowy generator prądu Kruzer z wydajną prądnicą wykonaną 100% z miedzi - to mobilne i ekologiczne energii elektrycznej. Agregat KR8990E3 posiada bogate wyposażenie seryjne, a w tym: wyświetlacz kontrolny LCD, system AVR, wzmocnioną ramę oraz wiele innych funkcjonalności. Dzięki dużej mocy 15 KM/11 kW i dużemu zbiornikowi paliwa (33 L) idealnie się sprawdzi jako agregat na budowę.

Agregat stacjonarny KRUZER KR-K88

Niezależny generator prądu do zamontowania na stałe w jednym miejscu. Idealnie sprawdzi się w razie niespodziewanego zaniku napięcia. Agregat Kruzer KR-K88 to model o mocy znamionowej 64 kW/80 kVA. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają dużą wytrzymałość mechaniczną oraz dźwiękoszczelność. Stacjonarny agregat Kruzer z powodzeniem będzie odpowiednim zabezpieczeniem dla większych budynków, a w tym placówek medycznych, komisariatów policji oraz różnych przedsiębiorstw.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie agregatów prądotwórczych, nasi specjaliści Maufer służą pomocą. Nie tylko wybierzemy odpowiednie urządzenie do Twojego budżetu, ale także do zastosowania. Pomożemy Ci wyliczyć pobór mocy urządzeń domowych, które potrzebujesz zabezpieczyć w razie awarii. Zapewniamy profesjonalną obsługę i dokładamy wszelkich starań, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom naszych klientów.