Wiertnica glebowa do ziemi - jaką wybrać?

Prace w ogrodzie lub na działce sprawiają wiele satysfakcji, jednak zabierają sporo czasu i bywają uciążliwe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z większą powierzchnią. Kolejnym praktycznym urządzeniem, które może nam ułatwić czasochłonne prace ogrodowe, jest wiertnica glebowa do ziemi. Oferuje dużą wszechstronność w prostej budowie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o tym urządzeniu! Odpowiadamy na takie pytania, jak: Do jakich zadań sprawdzi się wiertnica glebowa? Świder spalinowy czy ręczny? Jaki dołownik do ziemi kupić?

Do czego przyda nam się wiertnica glebowa?

Wiertnice glebowe przeznaczone są do wykonywania otworów w glebie. Szczególnie dobrze sprawdzają się do pracy z twardą oraz gliniastą ziemią. Nie straszne im różne przeszkody, takie jak kamienie czy korzenie. Wiertnice do ziemi zapewniają błyskawiczne efekty oraz znaczące odciążenie w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak kopanie łopatą. Znane są także pod nazwą: świder, dołownik lub otwornica. Kojarzone są głównie z pracą w ogrodzie i wsparciu przy takich pracach jak: przesadzanie drzew oraz roślin czy wznoszenie ogrodzenia. Zastosowanie tych urządzeń jest znacznie szersze. Wiertnice do ziemi są nieocenionym wsparciem także podczas innych prac ziemnych oraz ogólnobudowlanych. Za pomocą świdrów glebowych możliwe jest wykonywanie otworów o różnym celu i przeznaczeniu. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj wiertnicy się zdecydujemy, dlatego ważne żeby poznać je wszystkie.

Jaki świder do ziemi wybrać? Wiertnice spalinowe, elektryczne oraz ręczne

Wiertnice glebowe, podobnie jak inny specjalistyczny sprzęt budowlany, różnią się między sobą ze względu na rodzaj zasilania. Wiertnice glebowe można podzielić na:

  • Świdry ręczne - sprawdzą się przy okazjonalnych, niewielkich pracach do wywiercenia niewielkiej ilości otworów (ok. 10), gdyż nie posiadają silnika. Cechują się nieskomplikowaną konstrukcją, brakiem kosztów użytkowania oraz dużą trwałością. Jednak żeby spełniały swoje zadania, gleba nie może być zbita. Do pracy potrzebna jest tylko siła ludzkich rąk. Najczęściej wymiana wiertła nie jest możliwa. Popularnym urządzeniem z tej kategorii jest ręczna wiertnica do studni, która nadaje się do pracy przy miękkim podłożu.
  • Wiertnice spalinowe - przeznaczone są w zasadzie do każdego typu gruntu - o różnej twardości. Ich budowa jest najbardziej skomplikowana. Jednak nie wymaga niemal żadnych nakładów siły fizycznej od operatora. Umożliwia wiercenie naprawdę sporych otworów o średnicy między 10, a 30 cm, to wszystko dzięki dużej dostępności opcjonalnych wierteł. Świdry spalinowe są wygodne oraz mobilne, jednak trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu paliwa, oleju oraz serwisowaniu silnika.
  • Dołowniki elektryczne - działają podobnie jak świdry spalinowe, jednak wymagają stałego dostępu do prądu. Dużym utrudnieniem podczas pracy może być zbyt krótki lub plączący się kabel. Najczęściej stosowane w najbliższej odległości od budynków.
  • Wiertnice akumulatorowe - nie wymagają używania długich przewodów, jak w przypadku wiertnic elektrycznych. Dużą zaletą jest brak wytwarzanych emisji spalin. Im wyższe napięcie znamionowe ogniw, tym dołownik będzie cechował się większą mocą.
  • Wiertnice ciągnikowe - profesjonalny i drogi sprzęt do stosowania wraz z ciągnikiem (napęd WOM). W głównej mierze przeznaczony jest do dużych powierzchni, takich jak: lasy, przemysłowe sady, szkółki leśne lub place budowy. W tej kategorii możemy spotkać także wiertnice do studni głębinowych, które montowane mogą być na ciężarówkach czy pojazdach z gąsienicami, np. koparkami.

Co jest ważne przy wyborze dołownika, wiertnicy glebowej?

Na rynku można spotkać wiele modeli wiertnic do ziemi. Ich budowa może się różnić w zależności od wybranego modelu oraz rodzaju. Jednak bez względu na jaki typ się zdecydujemy, jej najważniejszym elementem są wiertła. W związku z tym w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę jakie świdry glebowe oferuje producent do naszej wiertnicy glebowej. W sklepach ze sprzętem budowlanym często można dostać gotowe zestawy - dołownik glebowy + wiertła. Możliwy jest zakup także samego urządzenia i samodzielny dobór pożądanej średnicy. Ważna jest także ilość skrętów - im ich więcej, tym głębszy otwór można wykonać. Należy dopasować odpowiedni świder do naszych potrzeb, rodzaju wykonywanego zlecenia oraz głębokości dziur. W przypadku sadzenia roślinności nie są potrzebne duże i głębokie otwory. Jednak do wykonania otworów pod słupki ogrodzeniowe potrzebne będzie wiertło o dużej ilości skrętów i średnicy.

Nie bez znaczenia jest także ergonomiczność urządzenia. Wiertnice do ziemi często wyposażone są w wygodne rączki, które minimalizują wibracje. Jest to ważne podczas pracy z bardzo twardym podłożem. Świder stalowy oraz duża moc urządzenia sprawiają, że wiertnica glebowa jest ciężka, co może utrudniać prowadzenie. Im większa długość uchwytu, tym mniej siły trzeba będzie użyć. Optymalna waga wiertnicy glebowej to ciężar do 10 kg.

Polecane wiertnice glebowe

W ofercie naszego sklepu internetowego maufer.pl posiadamy wiertnice do ziemi od sprawdzonych producentów w różnych kategoriach cenowych. Poniższy ranking wiertnic została wybrany na podstawie doświadczenia naszych sprzedawców oraz opinii zadowolonych klientów.

Świder glebowy Stihl BT 131

Profesjonalna wiertnica glebowa renomowanego producenta Stihl. Jej wyróżnikiem jest hamulec Stihl QuickStop, który zatrzymuje się, gdy dojdzie do kontaktu z udem operatora. To zapewnia duże bezpieczeństwo oraz bezproblematyczne wyjęcie wiertła podczas awaryjnych sytuacji. Wiertnica do ziemi Stihl BT 131 sprzedawana jest bez wiertła. Dostępne są dedykowane wiertła ślimakowe od 40 do 350 mm, a także wiertło strzemiączkowe.

Wiertnica glebowa Lumag EB 520G + 3 wiertła

Poręczny dołownik do ziemi w zestawie z 3 wiertłami niemieckiej firmy Lumag. Zastosowanie świdrów o różnych średnicach (do wyboru 100, 150 i 200 mm) daje możliwości dopasowania urządzenia do rodzaju wykonywanych prac oraz własnych potrzeb. Wiertnica glebowa Lumag EB 520G świetnie się sprawdza do wykonywania prostych otworów w gruncie, zarówno w ogrodzie, jak i na budowie. Wyprofilowana rękojeść oraz lekka konstrukcja zapewnia stabilną i sprawną pracę.