Łuparki do drewna opałowego – jaką kupić?

Lato powoli dobiega końca, dni stają się coraz krótsze, a temperatura znacznie się obniża. Jesień i zima depczą nam po piętach, co oznacza jedno – przygotowanie się do sezonu grzewczego. Wrzesień to dobry czas na uporządkowanie ogrodu, działki przed zimą – osłonięcie roślin, wyściółkowanie ich. To także najlepszy miesiąc, aby zakupić węgiel i drewno opałowe. O ile z węglem nie ma problemu, jest od razu gotowy do użytku, tak drewno niekiedy przychodzi w bardzo dużych kawałkach, które trzeba rozłupać na mniejsze. Można to robić siekierą, natomiast przy sporych ilościach jest to męczące i czasochłonne. Z pomocą przychodzi łuparka do drewna, która rozłupie każdy rodzaj drzewa na mniejsze kawałki, które bez problemu zmieszczą się do pieca lub kominka.

Łuparka do drewna – co to jest?

Łuparka do drewna to urządzenie, którym obrabia się drewno przeznaczone na opał. Kłody drewna, zanim trafią do pieca, czy kominka należy rozłupać na mniejsze szczapki. To zadanie, do którego łuparka została stworzona. Urządzenie najczęściej dzieli kłodę na dwie części przy pomocy klina, który uderzając z pewną siłą w drewno, rozszczepia je na kawałki. Takie klocki można poukładać w kotłowni, piwnicy, pod wiatą, czy w każdym innym miejscu, w którym drzewo jeszcze wyschnie i będzie gotowe na sezon grzewczy.

Łuparka do drewna Bamato

Łuparka Bamato do produkcji drewna opałowego i kominkowego HO-16E

Jakie są rodzaje łuparek do drewna?

Najlepsza łuparka do użytku domowego to elektryczna łuparka z silnikiem jednofazowym o napięciu wyjściowym 230 V. To najbardziej uniwersalny silnik, ponieważ w każdym gospodarstwie domowym znajdują się standardowe gniazdka elektryczne. Poza tym taka łupaczka do drewna w zupełności wystarczy do produkcji drewna opałowego dla jednego gospodarstwa. Wydajność i moc silnika będzie wystarczająca na takie domowe ilości.

Natomiast jeżeli potrzebujemy maszyny o większej mocy do rozłupywania bardzo dużych ilości drewna, to wybierzmy łuparkę elektryczną 400 V. Wówczas należy upewnić się, że mamy możliwość podłączenia urządzenia do gniazda trójfazowego. Modele z silnikiem trójfazowym są wydajniejsze, ale przede wszystkim oferują dużo większą siłę rozłupywania – niektóre nawet 30 ton. Takim sprzętem z łatwością można rozłupywać drewno opałowe – miękkie i twarde, a nawet mokre.

Łuparka do domu – jaką kupić, jak wybrać?

Zakup łuparki do drewna to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Podstawowe modele o niskich parametrach mogą kosztować kilkaset złotych. Jednak taki sprzęt nie jest wydajny i zazwyczaj szybko ulega awarii. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że nie był wart zakupu i pozostajemy z wadliwą maszyną, która nie wykonuje swojej pracy. Biorąc to pod uwagę, warto najpierw spróbować określić swoje potrzeby i warunki, a następnie dopasować parametry łuparki.

Jednym z najważniejszych parametrów, które warto określić przed zakupem, jest siła rozłupywania. Wartość ta określa siłę nacisku klina na surowiec. Im wartość jest wyższa, np. 30 ton, to łuparka rozszczepi nawet bardzo twarde drewno. W związku z tym powinniśmy się zastanowić jaki typ drewna przyjdzie nam kawałkować. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będzie to miękkie drewno, jak sosna, brzoza, jodła, czy lipa lub twarde, jak dąb, buk, czy jesion, wówczas lepiej zdecydować się na łuparkę z naciskiem co najmniej 12, 16 lub nawet 30 ton. Wówczas trzeba się liczyć z trochę większym kosztem.

Łuparki do drewna kominkowego i opałowego – Łuparka Zipper, Łuparka Bamato

Dla osób, które posiadają małe domy łatwe do ogrzania, polecamy łuparki do drewna w przedziale między 8, a 12 ton. Wśród nich wyróżniają się łuparki Zipper:

  • ŁUPARKA ZIPPER ZI-HS8TN – to doskonała łuparka o sile nacisku 8 ton do przygotowania krótkiego drewna opałowego – maksymalnie 52 cm. Dzięki temu jest to model odpowiedni do przygotowywania drewna kominkowego – bardzo miękkiego, miękkiego i średnio twardego.
  • ŁUPARKA ZIPPER ZI-HS10TN – ten model rozłupuje drewno z siłą 10 ton, dzięki czemu poradzi sobie z łatwością z sosną, jodłą, czy lipą. Można obrabiać kłody o średnicy do 30 cm oraz długości kłody do 104 cm. Łuparka jest prosta i przede wszystkim bezpieczna w użyciu.
  • ŁUPARKA ZIPPER ZI-HS12TN – to model, który sprawdzi się nie tylko w użytku domowym, ale także profesjonalnym, np. w mniejszych tartakach. Zasilany jest silnikiem trójfazowym, więc łuparkę podpina się do gniazda o napięciu 400 V. Siła rozłupywania to aż 12 ton, dzięki czemu można pracować z miękkim, średnim, czy mokrym drewnem.
  • ŁUPARKA BAMATO HO-16E – to najmocniejszy model w tym zestawieniu – siła rozłupywania to aż 16 ton! Łuparka posiada dwie stopnie prędkości – wolną, do rozłupywania twardszych kłód, i szybszą do miększego drewna.

Profesjonalne łuparki do twardego drewna – łuparki 30 ton

Do rozłupywania mokrego i zmrożonego lub bardzo twardego drewna – dębu, buka wykorzystuje się łuparki do drewna o sile rozłupywania 30 ton. Takiego sprzętu używają firmy zajmujące się produkcją drewna opałowego, tartaki, a nawet gospodarstwa rolnicze. W tej kategorii warte uwagi są dwa modele łuparek:

  • ŁUPARKA BAMATO HO-30EP – to w pełni bezpieczna w użyciu łuparka do drewna Bamato, niemieckiego producenta maszyn do drewna. Urządzenie wyposażone jest w silnik trójfazowy 400 V, ale może także być zasilane wałem odbioru mocy (WOM). Łuparka posiada podnośnik kłód, dzięki czemu nie trzeba samemu podnosić ciężkiego drewna. Łuparka do drewna opałowego i kominkowego sprawdzi się przede wszystkim w użytkowaniu profesjonalnym, ale także prywatnym.
  • ŁUPARKA ZIPPER ZI-HS30EZ – ten model rozłupie każdy typ drewna – miękkie, twarde, czy nawet mokre. Maksymalna długość pniaków, które można rozszczepiać to 110 cm o średnicy 40 cm. Dwie prędkości pracy (obroty szybkie i wolne) pozwalają na dopasowanie do twardości drewna. Łuparka zasilana jest wałem odbioru mocy lub z gniazda o napięciu 400 V.