Piło-łuparki do produkcji drewna opałowego – jaka najlepsza?

Jak produkować drewno opałowe na dużą skalę? Sposobów jest kilka. Można wykorzystać siekierę i rozłupywać pieńki ręczne, jednak w przypadku masowej produkcji jest to działanie mało efektywne. Do masowej produkcji drewna opałowego i drewna kominkowego wykorzystuje się piło-łuparkę do drewna, inaczej kombajn do drewna. Jaka piło łuparka będzie najlepsza? Co powinna posiadać pilarko-łuparka? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Łuparki i piło-łuparki – czym się różnią?

Łuparki i piło-łuparki – wiele osób uważa te dwa pojęcia za tożsame. Jednak określają one zupełnie inny typ maszyny. Łuparki do drewna to przede wszystkim urządzenia o mniejszej konstrukcji i nieco innych możliwościach obróbki drewna. Łuparka tylko rozłupuje drewno na kawałki. Kłodę ustawia się pionowo na urządzeniu, po czym uruchamiany jest klin, który z dużą siłą nacisku spada na pieniek i rozszczepuje na mniejsze części. Taki sprzęt wykorzystują zazwyczaj właściciele domów jednorodzinnych, którzy sami chcą przygotować drewno na opał lub do kominka. Łuparki pionowe o sile rozłupywania między 8 a 30 ton są wystarczające do użytku prywatnego. Niekiedy na zakup łuparki 30 ton decydują się także mniejsze firmy zajmujące się sprzedażą materiałów opałów. W ten sposób mogą przygotować drewno opałowe w odpowiadających ilościach lub na życzenie klienta.

Piło łuparki to maszyny leśne, wykorzystywane do masowej produkcji drewna opałowego. Można je zobaczyć w tartakach, a nawet w pobliżu lasów. To duży sprzęt, który może być w połowie lub w całości zautomatyzowany. Piło łuparka półautomatyczna wymaga od operatora ręcznego cięcia i rozłupywania pieńków, natomiast piło łuparka automatyczna wymaga kontroli pracy maszyny i jej sterowania przy pomocy panelu lub joysticka. Inna nazwa piło łuparki to kombajn do drewna, ponieważ najpopularniejszy typ napędu takiej maszyny to WOM, czyli zasilanie z wału odbioru mocy ciągnika.

Piło łuparka do drewna – zasada działania

Piło łuparka to tak naprawdę połączenie dwóch urządzeń – piły łańcuchowej oraz łuparki. Urządzenie to w odróżnieniu od łuparek pionowych obrabia drewno w pozycji poziomej, leżącej. Każda piło-łuparka posiada podajnik, na którym kładzie się materiał. Drewno musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Należy pozbyć się wszelkich gałęzi, gałązek i liści, tak aby została czysta, okrągła kłoda. Dopiero taki surowiec można zacząć obrabiać w piło-łuparce.

Każda piło-łuparka do drewna wyposażona jest w podajnik rolkowy, na którym układa się kłodę drewna. Surowiec transportowany jest automatycznie w kierunku piły i klina rozszczepiającego. Na początku pilarka łańcuchowa przecina drewno na mniejszą część, po czym kawałek ten popychane jest w kierunku klina. Klin rozłupuje drewno na szczapki, które następnie są transportowane na podajniku taśmowym. Pod miejsce zrzutu można ułożyć przyczepę samochodową, wozidło, miniwozidło, kontener, czy duży pojemnik.

Kombajn do produkcji drewna opałowego – jaką piło łuparkę kupić?

Wśród piło łuparek dostępnych na rynku warto wyróżnić dwóch producentów: piło łuparki Tajfun oraz piło łuparki Lumag. To urządzenia o dużej wydajności pracy i przemyślanych parametrach. Maszyny charakteryzują się odpowiednią prędkośią obrotową pilarki, która dokładnie tnie drewno, nie zwalniając przy tym tempa pracy całego urządzenia. Ponadto pilarko łuparki dostępne w sklepie internetowym Maufer.pl łatwo się transportuje, np. przy pomocy ciągnika można dowieźć maszynę na miejsce ścinki drzew i produkować drewno opałowe na miejscu.

Mobilna piło łuparka Lumag SSA400G

Piło łuparka do drewna Lumag to propozycja dla mniejszych firm i tartaków. Urządzenie to tak zwany półautomat. Oznacza to, że pilarką operuje pracownik – przycina kłodę na mniejsze kawałki, które dopiero są rozczepiane przez klin na 4 szczapki. Pilarko łuparka posiada także podajnik taśmowy o długości 3 m, który transportuje drewno w jedno miejsce, np. na miniwozidło, lub bezpośrednio do skrzyni. Piło łuparka Lumag SSA400G umożliwia produkcję drewna opałowego w granicach 5 – 8 m³ na godzinę (w zależności od jakości i twardości surowca).

Piło łuparka Tajfun do masowej produkcji drewna opałowego

W sklepie internetowym Maufer.pl możesz kupić 2 modele piło-łuparek Tajfunpiło łuparka Tajfun RCA 400 JOY oraz piło łuparka Tajfun RCA 480 JOY. Urządzenia te różnią się od siebie przede wszystkim siłą rozłupywania oraz zakresem cięcia. Model Tajun RCA 490 JOY rozłupuje drewno o maksymalnej średnicy 48 cm z siłą 25 ton! Pilarko łuparki Tajfun zasilane są z ciągnika poprzez WOM, dzięki czemu zużycie paliwa ograniczone jest do minimum. Sterowanie maszynami odbywa się przy pomocy joysticka, co jest nie tylko bardzo wygodne, ale także łatwe (nie są wymagane żadne kursy i uprawnienia). Piło łuparki Tajfun to propozycja dla dużych tartaków i przedsiębiorstw, które zajmują się obróbką drewna od momentu jego ścięcia. Maszyny Tajfun są odpowiednie do masowej produkcji drewna opałowego.