Minikoparka - kupić czy wynająć?

Odwieczny problem firmy budowlanej - kupić koparkę i mieć swoją na własność czy wynajmować? Ile to kosztuje? Co się bardziej opłaca? Który wariant jest dla Ciebie?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, analizując zarówno zalety i wady każdego rozwiązania. Przygotowaliśmy porównanie kosztów wynajmu oraz leasingów, aby pomóc Ci podjąć najbardziej opłacalną i praktyczną decyzję. Czytaj dalej!

Minikoparka: kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Takie pytanie zadają sobie właściciele firm, kiedy prace budowlane koparką wykonują często i długotrwale. Korzystając z wynajmu, możesz spotkać się z takimi sytuacjami, jak:

  • Maszyna nie jest dostępna od ręki,

  • Wynajmujesz koparkę, a warunki pogodowe nie pozwalają na jej użycie,

  • Są opóźnienia innych robót, co przesuwa termin użycia koparki, a Ty już ją wynająłeś.

Własna maszyna daje niezależność w tych sytuacjach. Stajemy przed wyborem: z jednej strony koszt zakupu koparki to inwestycja, która będzie miała wpływ na budżet firmy na kilka lat. Z drugiej strony, wynajem pozwala na większą elastyczność i uniknięcie początkowych wydatków, ale może wiązać się z wyższymi kosztami w dłuższej perspektywie. W obliczu rosnących kosztów operacyjnych i potrzeby elastycznego zarządzania sprzętem, warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty związane z każdą z tych opcji.

Poniżej przedstawimy zalety i wady obu rozwiązań.

KUPNO KOPARKI

Dostępność na zawołanie - mając własną koparkę masz ją "na już", bez ograniczeń czasowych, żaden projekt czy zlecenie nie przejdzie Ci koło nosa.

Możliwość personalizacji - masz możliwość dostosowania oraz konfiguracji koparki do specyficznych potrzeb Twojej firmy. Możesz dokupić do niej osprzęt (łyżki, młot, wiertnica, chwytak) co zwiększy wydajność, komfort i bezpieczeństwo pracy.

Opłacalność w dłuższej perspektywie - chociaż zakup koparki wymaga dużego początkowego nakładu finansowego, to w dłuższej perspektywie może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli maszyna będzie często używana.

Wysoki koszt początkowy - kupno koparki to koszt, który może obciążyć budżet firmy.

Koszt eksploatacji - a w tym wszelkie naprawy, koszt serwisowania, ubezpieczenia oraz przechowywania to dodatkowe koszty, które spoczywają na właścicielu.

WYNAJEM KOPARKI

Niższy koszt na krótki okres - wynajem eliminuje konieczność inwestycji na początek, opłacalne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy koparki na kilka dni i drobne prace.

Brak kosztów dodatkowych - to wypożyczalnie zajmują się serwisowaniem i naprawą sprzętu.

Jednorazowy oraz krótkoterminowy projekt - możliwość wynajęcia koparki tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Jest to rozwiązanie dla firm z nieregularnymi i sporadycznymi projektami z zastosowaniem koparki gąsienicowej.

Brak dostępności na zawołanie - koparka może nie być dostępna od razu, kiedy jej potrzebujesz, co może sprawić, że nie dotrzymasz terminów lub przepadnie Ci projekt.

Brak personalizacji - jesteś skazany na to co jest w wypożyczalni. Nie tylko nie zawsze wypożyczysz maszynę jaką chcesz, ale także nie zawsze ona będzie wyposażona w taki osprzęt jakiego potrzebujesz.

Kluczem jest wybór rozwiązania, które odpowiada Twoim wymaganiom oraz możliwościom finansowym.

Ile kosztuje wynajem minikoparki? Porównanie cen

Wynajem może być elastycznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla wielu firm budowlanych, ceny wynajmu koparek różnią się w zależności od ich wagi i długości wynajmu.

Koszt wynajmu minikoparki

Model 1 dzień 1 miesiąc
Koparka 2,7 ton 350-400 zł netto 4200-6000 zł netto
Koparka 5 ton 500-600 zł netto 8000-9000 zł netto
Koparka 8 ton 600-1050 zł netto 10000-11500 zł netto

 *Przedstawiony zakres cen został opracowany na podstawie danych z trzech popularnych wypożyczalni. Dane aktualne na 06-2024.

Cena leasingu na koparkę

Leasing koparki to atrakcyjna opcja finansowania, która pozwala firmom budowlanym na korzystanie ze sprzętu bez konieczności ponoszenia pełnego kosztu zakupu na początku. Opłata miesięczna leasingu zależy od kilku czynników, takich jak cena koparki, okres finansowania, wysokość wpłaty wstępnej, wartości wykupu oraz warunki umowy z leasingodawcą, a w tym rodzaj leasingu. Czynnikiem, wpływającym na koszt finansowania jest też cena ubezpieczenia leasingu, a także wybór firmy leasingowej.

Koszt leasingu na minikoparkę

Model Koszt maszyny Wkład własny Miesięczny koszt leasingu
Koparka 2,7 ton 136 000 zł netto 40 800 zł netto ok. 3300 zł netto
Koparka 5 ton 205 000 zł netto 61 500 zł netto ok. 5100 zł netto
Koparka 8 ton 325 000 zł netto 97 500 zł netto ok. 8000 zł netto

*Kalkulacja na dzień 27.06.2024 jest uśrednioną kwotą przy umowie leasingowej na okres 36 msc, wykupie 1%, wkładzie własnym 30% oraz uwzględnieniem opłat serwisowych do 3000 mth pracy maszyną. Informacja handlowa nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ma charakter jedynie poglądowy i pomocniczy.

Wynajem vs leasing koparki - sprawdź ile możesz zaoszczędzić

Najlepszy obraz uzyskamy przez bezpośrednie porównanie obu opcji. Poniżej szczegółowe zestawienie kosztów wynajmu i leasingu koparki:

Model Miesięczny koszt wynajmu Miesięczny koszt leasingu
Koparka 2,7 ton 4200-6000 zł netto ok. 3300 zł netto
Koparka 5 ton 8000-9000 zł netto ok. 5100 zł netto
Koparka 8 ton 10000-11500 zł netto ok. 8000 zł netto

Miesięczne raty leasingowe są niższe niż koszty wynajmu długoterminowego, co sprawia, że leasing staje się bardziej opłacalny w perspektywie kilku lat. Do maszyny często oferowane są dodatkowe usługi, takie jak serwis czy ubezpieczenie, co dodatkowo obniża koszty operacyjne dla firmy (w naszym poglądowym miesięcznym koszcie leasingu masz uwzględnione opłaty serwisowe). Dzięki elastycznym warunkom umowy, leasing pozwala na lepsze zarządzanie finansami i płynnością firmy, umożliwiając jednocześnie dostęp do niezbędnego sprzętu budowlanego. Stałe wynajmowanie koparki wiąże się z wysokimi kosztami, które w długim okresie mogą przewyższyć cenę zakupu własnej maszyny. Po okresie leasingu i wykupie koparki staje się ona naszą własnością: możemy ją zostawić lub sprzedać i rozpocząć przygodę z leasingiem na nowo.

Gdzie kupić minikoparkę? - minikoparki Sany

Na przykład u nas - kontaktując się z naszymi handlowcami telefonicznie, przez formularz kontaktowy lub odwiedzając nas w naszych oddziałach. Specjalizujemy się w sprzedaży koparek i minikoparek Sany, nasza oferta obejmuje najnowsze modele wyróżniające się wysoką wydajnością i niezawodnością. U nas także wyposażysz się w niezbędny osprzęt do koparek - możemy stworzyć dla Ciebie ofertę idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb, wykonywanych prac, skali i charakteru realizowanych projektów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz również inny, potrzebny sprzęt budowlany dla swojej firmy od wielu renomowanych producentów o wysokim zakresie funkcjonalności.

Sprzedaż minikoparek: gdzie szukać ofert?

I znowu - też u nas! :) Ogłoszenia, które znajdziesz na różnych portalach aukcyjnych to najczęściej oferty używanych maszyn. Nowych koparek szukaj na stronach oficjalnych dealerów, takich tak maufer.pl. W takim przypadku masz bezpośredni dostęp do koparek z legalnej i zaufanej dystrybucji. Decydując się u zakup u nas dostarczamy Ci oryginalny i niezawodny sprzęt. Zapewniamy nie tylko profesjonalne doradztwo przy zakupie, ale także opiekę posprzedażową. Jeśli zepsuje Ci się maszyna, nie będziesz musiał się martwić. Oferujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny w szybkich terminach i z dojazdem do klienta.

Jeśli szukasz koparki Sany zapraszamy do naszych oddziałów w Nowym Sączu, Rzeszowie oraz Lublinie, gdzie możesz zobaczyć i przetestować maszyny na żywo!