Niezbędnik brukarza – jak wybrać podstawowe narzędzia brukarskie?

Każdy brukarz wie, jak istotna jest precyzja podczas układania kostki brukowej. Nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim użytkowych. Układanie kostki „byle jak”, bez użycia odpowiedniego sprzętu budowlanego i narzędzi brukarskich, wpływa na wytrzymałość takiego podjazdu, drogi, czy chodnika. Jakich narzędzi używać do układania kostki brukowej? Jaki młotek brukarski wybrać? Czy potrzebna jest zagęszczarka do układania kostki? Na najważniejsze pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Podstawowe narzędzia brukarskie – co kupić do układania kostki?

Każda osoba, która zajmuje się zawodowo brukarstwem, wie, jak ważne jest używanie profesjonalnych narzędzi brukarskich. Nie tylko dlatego, że jakość pracy będzie lepsza, ale także samo wykonanie pracy – brukowanie będzie dużo łatwiejsze i lżejsze. W takim razie, w jakie narzędzie brukarskie warto zainwestować?

  1. Zagęszczarka do kostki brukowej – bez tego urządzenia nie da się dobrze przygotować gruntu. Jaką zagęszczarkę do kostki wybrać? Szerzej piszemy o tym w innym artykule ▶ CZYM UTWARDZAĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ? JAKĄ ZAGĘSZCZARKĘ WYBRAĆ?
  2. Niwelator laserowy (najlepiej rotacyjny) lub laser krzyżowy – te urządzenia pomiarowe sprawdzą się w dwóch sytuacjach. Przede wszystkim do niwelacji terenu i wyrównania przed budową podjazdów z kostki, a także do wytyczania linii prostych, wg, których układa się kostkę, krawężniki, czy inny kamień ozdobny. Jak mierzyć spadki i jakiego urządzenia pomiarowego użyć? Przeczytaj w artykule ▶ NIWELACJA TERENU – W JAKI SPOSÓB MIERZYĆ SPADKI?
  3. Młotek brukarski – to podstawowe i niezbędne narzędzie do precyzyjnego układania kostki brukowej. Ich stosunkowo niska cena (w granicach między 150 a 300 zł, w zależności od rodzaju) sprawia, że profesjonalni brukarze mają zawsze kilka różnych młotków – z długim i krótki trzonkiem, czy o innym kształcie gumy.
  4. Chwytak do kostki i krawężników – chwytak do kostki przydaje się wtedy, gdy układamy ciężki elementy, jak krawężniki, płyty ażurowe, czy koryta ściekowe. Chwytak pomaga nie tylko przenieść ciężkie elementy, ale także precyzyjnie je ułożyć.
  5. Wózek brukarski – ułatwiają rozładunek kostki prosto z palety oraz jej transport w obrębie budowy. Dostępnych jest kilka rodzajów, do różnego rodzaju kostki – od małej po większe płyty, czy krawężniki.
  6. Miniwozidło budowlane – bardzo uniwersalny sprzęt, który zastępuje taczki budowlane. Miniwywrotka przy układaniu kostki sprawdzi się do przewożenia materiałów – piasku, tłucznia, czy samej kostki brukowej. Dzięki temu urządzeniu całkiem bez wysiłku można transportować wszelkie materiały w obrębie budowy.
  7. Przecinarka do kostki – konieczna praktycznie przy każdym zleceniu. Przy jej pomocy dotniesz kostkę do żądanego wymiaru. Najlepiej sprawdzi się przecinarka spalinowa, gdyż jest najbardziej wydajna i przede wszystkim mobilna.

Młotek brukarski – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów młotków brukarskich. Oferują je też różni producenci. W sklepie z narzędziami brukarskimi Maufer możesz kupić między innymi: młotek brukarski Mimal, młotek brukarski Jazon, czy młotek brukarski Probst.

Jak wybrać młotek brukarski? Dużo zależy od naszych preferencji, ale przede wszystkim od typu kostki brukowej. Do krawężników stosuje się inny młotek niż do małej kostki. I tak możemy wyróżnić:

  • Młotek brukarski gumowy – posiada gumę po obu stronach obucha, wykorzystywany najczęściej do obsadzania kostki, obrzeży, czy krawężników.
  • Młotek brukarski gumowo-nylonowy – z jednej strony obucha jest końcówka gumowa, a z drugiej końcówka nylonowa. Taki młotek jest bardziej uniwersalny, gdyż końcówką gumową możemy dobijać zwykłą kostkę, a końcówką nylonową dobijać bardzo twarde materiały.
  • Młotek brukarski nylonowy – przeznaczony do bardzo twardych materiałów.
  • Młotek brukarski elastomerowy – używany do płyt ceramicznych.

Młotki brukarskie dostępne w ofercie sklepu Maufer charakteryzują się największą jakością wykonania, co przekłada się na komfortowe użytkowanie. Trzonek jest ergonomiczny i nie przenosi drgań do dłoni – to wyznacznik dobrego młotka brukarskiego.

Profesjonalne narzędzia brukarskie – cena

Często pada pytanie – ile kosztują narzędzia brukarskie? Ile trzeba zapłacić za dobrej jakości młotek brukarski, chwytak, imak, czy zagęszczarkę do kostki? Nic dziwnego, gdyż na narzędzia mamy przeznaczony określony budżet i chcąc wydać pieniądze jak najlepiej, szukamy różnych rozwiązań. Podstawowe narzędzia brukarskie, takie jak młotki do układania kostki można kupić już od około 100 zł. Podstawowe chwytaki, np. do płyt ażurowych, czy do krawężników kupisz już za kilkaset złotych, a chwytaki próżniowe za kilka tysięcy złotych.

Poszukujesz narzędzi brukarskich i sprzętu budowlanego do własnej firmy? A może masz braki w skrzynce narzędziowej? Skontaktuj się z nami, a pomożemy rozwiązać Ci każdy problem.