Pielęgnacja trawnika – jaki robot koszący wybrać?

Piękny i zielony trawnik to przede wszystkim ozdoba naszego ogrodu, która cieszy nasze oczy, a także naszych bliskich – rodziny, znajomych, sąsiadów. Aby trawnik wyglądał jak z tapety Windowsa, trzeba w jego pielęgnację włożyć bardzo dużo wysiłku. Należy regularnie kosić trawę, ale też ją nawozić, piaskować, odchwaszczać, mulczować, czy napowietrzać. Wszystkie te czynności są pracochłonne i powinny być wykonywane regularnie. Najbardziej czasochłonne wśród tych zajęć jest koszenie trawy. W sezonie trzeba to robić raz w tygodniu, a nawet częściej. Tutaj z pomocą przychodzi robot koszący, który całą pracę wykona za nas. Jaką kosiarkę automatyczną kupić? Na co zwrócić uwagę? Ile kosztuje robot koszący? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Robot koszący – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie kosiarki automatycznej to nie tylko wygoda, ale także duża oszczędność czasu. Mówiąc w dużym uproszczeniu – takiego robota programujemy sobie według naszych potrzeb (może pracować 2 razy w tygodniu, a nawet codziennie o różnych porach dnia), po czym cieszymy się wolną chwilą, gdyż kosiarka pielęgnuje trawnik za nas.

Warto wiedzieć, że kosiarka automatyczna działa w nieco inny sposób niż klasyczna kosiarka. Podstawowa różnica to oczywiście wielkość urządzeń, oraz wielkość pojemnika na świeżo skoszoną trawę. Robot koszący takiego pojemnika nie posiada, bowiem regularnie pielęgnuje trawnik, kosząc i mulczując go jednocześnie. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że regularnie ścina kilka, kilkanaście milimetrów trawy. Te niewielkie kawałki pozostawiane są na trawniku, jako naturalny nawóz – to doskonałe źródło mikroelementów, które użyźniają nasz trawnik, dzięki czemu wygląda jeszcze piękniej i jest bardziej zielony.

Zakup robota koszącego dla większości osób to dość duża inwestycja. Jeżeli wahasz się, czy kupić kosiarkę automatyczną, czy kosiarkę spalinową, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze – jak duża jest powierzchnia koszenia? A po drugie – jak dużo czasu zajmuje Ci koszenie trawy? Jeżeli szala przechyli się na korzyść robota koszącego, wówczas powinieneś wziąć pod uwagę kilka parametrów, według których łatwiej będzie Ci określić swoje potrzeby, a co za tym idzie – wybrać najlepszego robota do koszenia trawy.

  • Czas pracy – jeden z najważniejszych parametrów, który wskazuje na to, jak długo kosiarka może pracować na pełnej baterii. Warto też zwrócić uwagę jak długo ładują się akumulatory. Może się okazać, że robot skosi tylko połowę działki, a po naładowaniu (zazwyczaj kilka godzin) dopiero dokończy, wówczas będzie trwało to prawie cały dzień.
  • Czujniki – przydatna funkcja, zwłaszcza do wykrywania przeszkód na trasie, których teoretycznie nie powinno tam być, np. zwierzęta, biegające dzieci, większe śmieci i inne przeszkody. Gdy kosiarka napotka przeszkodę, pojedzie inną trasą, niż zwykle.
  • Pokonywanie wzniesień – robot do koszenia trawy najlepiej będzie radził sobie na stosunkowo prostej powierzchni. Natomiast kosiarki automatycznie niektórych producentów jak Stihl, mają funkcję pokonywania wzniesień o nachyleniu nawet 45%. Jeżeli Twoja działka jest pochyła, to lepiej zainwestować w robota z taką funkcją.
  • Aplikacja – większość kosiarek automatycznych programuje się w aplikacji na smartfona. Należy odpowiedzieć na kilka pytań i na podstawie odpowiedzi, przygotowany zostanie plan koszenia. Tak jest w przypadku robotów koszących Stihl iMOW – możesz nawet uruchomić robota, przebywając w innym miejscu, np. w pracy.
  • Powierzchnia trawnika – każdy robot koszący ma swoje ograniczenia. Przed zakupem oszacuj wielkość trawnika, a następnie sprawdź, jaki robot poradzi sobie z takim zadaniem. Pamiętaj, że nie zawsze jest sens, aby mieć najbardziej wydajny i najdroższy model na rynku. Szkoda marnować potencjał takiego robota, gdyż może się to przełożyć na częstsze awarie.

Zalety kosiarek automatycznych

Najważniejszą korzyścią z zakupu kosiarki automatycznej do koszenia trawy jest przede wszystkim oszczędność Twojego czasu. Podczas, gdy Ty wypoczywasz, jesteś w pracy lub na wakacjach, trawnik jest regularnie koszony. Ponadto robot koszący pracuje bardzo cicho (w porównaniu do kosiarki spalinowej), więc nie musisz martwić się nadwrażliwymi i skarżącymi się non stop na hałas sąsiadami. Jak już wspomniano, kosiarka automatyczna nie tylko kosi, ale także mulczuje, czyli rozdrabnia skoszoną trawę i zostawia jej szczątki na trawniku. Nie dość, że powierzchnia trawy jest na bieżąco nawożona, to nie musisz się martwić co zrobić ze skoszoną trawą. Nie zawsze jest możliwość odpowiedniej utylizacji takich odpadów, szczególnie w większych miastach.

Jaki robot koszący do 1000 m2?

Najpopularniejsze modele kosiarek automatycznych to takie, które przeznaczone są do koszenia trawnika do 1000 m2. W związku z tym prezentujemy najlepsze modele dopasowane do pielęgnacji takiej powierzchni. W zestawieniu znaleźć można przede wszystkim robot koszący Stihl, czy kosiarkę automatyczną Wiper.

Kosiarka automatyczna STIHL IMOW RMI 422

Robot koszący Stihl RMI 422 to najmniejszy model w asortymencie niemieckiego producenta. Przeznaczony jest do koszenia trawnika o powierzchni do 800 m2. To, co wyróżnia ten model wśród innych to przede wszystkim możliwość ustawienia 15 różnych wysokości koszenia (od 20 do 60 mm). Robot pracuje z prędkością na poziomie 4450 obr./min.

ROBOT KOSZĄCY STIHL IMOW RMI 422 P

Bardzo popularny model wśród kosiarek automatycznych Stihl, czyli RMI 422 P. Sprawdzi się do koszenia i pielęgnacji trawnika na powierzchni do 1500 m2. Stihl RMI 422 P poradzi sobie także na terenach pochyłych o maksymalnym nachyleniu 40%. W zestawie znajduje się akumulator litowo-jonowy, stacja ładująca oraz specjalny przymiar do wytyczenia granic koszonego trawnika.

KOSIARKA AUTOMATYCZNA WIPER IKE S

Kompaktowy robot koszący WIPER IKE S przeznaczony został do koszenia trawnika o maksymalnej powierzchni 1000 m2. Kosiarka wyposażona została w system GPS oraz Bluetooth, dzięki czemu możemy sterować urządzeniem z poziomu aplikacji. Kosiarka wyposażona jest także w system zabezpieczeń, które chronią przed kradzieżą – zabezpieczenie kodem PIN.