Profesjonalne maszyny budowlane wykorzystywane podczas zaawansowanych prac drogowych to gwarancja udanej inwestycji. Zagęszczarki należą do urządzeń, bez których odpowiednie zagęszczenie podłoża jest niemożliwe. Poprzez drgania wywoływane przez wibrator można z ich pomocą ubić w zasadzie każdy rodzaj gruntu i uzyskać idealnie równą powierzchnię. Tak, jak w przypadku każdej maszyny, tak i tu należy pamiętać o pewnych zasadach konserwacji i eksploatacji. Ile oleju do zagęszczarki jest potrzebne dla prawidłowej pracy urządzenia? Dowiedz się, jak sprawdzić poziom płynów i jak je wymienić, przechodząc do dalszej części artykułu.
Wymiana oleju w zagęszczarce
O tym, jak działa zagęszczarka do gruntu oraz czym utwardzić kostkę brukową i jaką zagęszczarkę wybrać napisaliśmy już jakiś czas temu. Teraz chcielibyśmy skupić się na kwestii związanej z wymianą płynów, a konkretnie wymianą i uzupełnieniem oleju. Jaki olej do zagęszczarki będzie najodpowiedniejszy, możesz sprawdzić w specyfikacji każdego urządzenia w rozdziale Dane techniczne lub zapytać specjalisty, który z produktów jest przez niego rekomendowany. Warto pamiętać, że przed uruchomieniem zagęszczarki należy kierować się kilkoma zasadami, które w dalszej perspektywie mogą wydłużyć okres eksploatacji urządzenia.
Zanim przejdziesz do prac, wykonaj 8 czynności weryfikujących stan zagęszczarki, na które zwróciliśmy szczególną uwagę.
- Rewizja i dokładny przegląd maszyny przed jej uruchomieniem. Przed włączeniem silnika należy sprawdzić, czy z urządzenia nie wyciekają płyny – paliwo, olej.
- W ramach bezpieczeństwa należy sprawdzić szczelność przewodów paliwowych.
- Przed uruchomieniem maszyny należy sprawdzić separator wody.
- Rewizja zewnętrznych połączeń śrubowych. W przypadku ich poluzowania należy je bezzwłocznie dokręcić.
- Uzupełnienie poziomu paliwa. Paliwo należy uzupełniać tylko przy wyłączonym silniku.
- Sprawdzanie poziomu oleju. Bez względu na to, ile oleju do zagęszczarki (oleju hydraulicznego, oleju do wibratora centralnego, oleju silnikowego) trzeba będzie dolać, ważne, aby maszyna była ustawiona na równym, płaskim podłożu – dzięki temu użytkownik będzie mógł dokładnie zweryfikować poziom płynu. Podobnie, jak w przypadku uzupełniania paliwa, tak i tu, należy wyłączyć silnik urządzenia.
- Całkowita, cykliczna wymiana płynów zgodnie z zaleceniami producenta.
- Kontrola filtra powietrza.
Wymiana oleju silnikowego – jak wymienić olej w zagęszczarce?
Podczas wymiany oleju w zagęszczarce należy kierować się zasadami, które pozwolą na sprawne opróżnienie misy olejowej w zgodzie ze środowiskiem i z zachowaniem podstawowych reguł związanych z jego ochroną. Dlatego przed przystąpieniem do wymiany płynu warto zabezpieczyć podłoże, na którym ustawione jest urządzenie, trwałą i nieprzepuszczającą folią – pamiętaj, że grunt, na którym stoi zagęszczarka, powinien być równy.
Drugą wartą uwagi wskazówką jest wykonanie całego procesu po pracy maszyny. Choć wymiana oleju w zagęszczarce odbywa się przy wyłączonym napędzie, dobrze jest, aby sam płyn był ciepły i niestężały. Dlatego też przed wymianą oleju warto pozwolić popracować silnikowi przez pewien czas.
Po zabezpieczeniu gruntu, wyłączeniu urządzenia i uzyskaniu przez silnik odpowiedniej temperatury, pozwalającej na dotknięcie dłonią, należy:
- wykręcić wskaźnik poziomu oleju,
- przekręcić przewód spustowy na zawór do wymiany płynu (spuszczony olej należy zutylizować, dlatego dobrze jest zebrać płyn do specjalnie przygotowanego pojemnika),
- wlać nowy olej przez otwór – podczas uzupełniania należy cały czas kontrolować poziom płynu. Ile oleju do zagęszczarki jest potrzebne sprawdzisz za pomocą pręta wskazującego poziom - o czym dokładniej za chwilę,
- odkręcić wąż spustowy,
- zakręcić zawór wymiany płynu,
- wkręcić pręt wskazujący poziom oleju.
Jak sprawdzić, ile wlać oleju do silnika zagęszczarki?
Kontrolę poziomu oleju silnikowego, o czym zdołaliśmy już wspomnieć, należy wykonywać tylko wtedy, gdy zagęszczarka spalinowa stoi na równym podłożu. Ile oleju do zagęszczarki będzie potrzebne? Sprawdzanie poziomu oleju w maszynach budowlanych jest bliźniaczo podobne do tego, w jaki sposób sprawdza się olej w samochodzie.
Poziom płynu można zweryfikować poprzez wykręcenie wskaźnika – gdzie on się znajduje, sprawdzisz w instrukcji obsługi urządzenia. Po wysunięciu pręta należy go wytrzeć suchą i czystą szmatką, a wytarty wskaźnik ponownie włożyć. Po wyjęciu bagnecika linia wyznaczająca ilość oleju powinna znajdować się między górną a dolną kreską umieszczoną na pręcie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, olej należy wlewać przez otwór do momentu, aż jego poziom zrówna się z górną kreską na wskaźniku. Następnie należy ponownie wkręcić wskaźnik i dokręć go bez użycia narzędzi.
Ile oleju do wibratora zagęszczarki? Sprawdzanie poziomu oleju wibratora
Poziom oleju wibratora powinno się sprawdzać, gdy urządzenie wystygnie – w przeciwnym razie gorący olej może tryskać i doprowadzić do poważnych obrażeń. Przed zdjęciem zakrętki warto oczyścić okolice wlewu z zalegającego brudu. Ile oleju do zagęszczarki powinno znajdować się w wibratorze centralnym, można określić za pomocą gwintu, znajdującego się w otworze, przez który uzupełniany jest płyn – poziom oleju powinien być równy z jego początkiem. W przypadku niskiego poziomu płynu należy uzupełnić jego stan zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Po uzupełnieniu oleju w wibratorze zamknij otwór i dokręć go kluczem.
Ile oleju do zagęszczarki? Uzupełnianie oleju hydraulicznego
Zawsze podczas sprawdzania poziomu oleju należy zadbać o to, aby zagęszczarka do gruntu była wyłączona i stała na równej powierzchni. Urządzenie powinno być wystudzone na tyle, aby można było dotknąć je dłonią. Ile oleju do zagęszczarki trzeba dolać w przypadku płynu hydraulicznego? Wykonaj kilka czynności zgodnych z poniższą instrukcją.
- Dyszel zagęszczarki należy ustawić w pozycji pionowej i go zablokować.
- Uchwyt sterujący, znajdujący się na dyszlu, przygotuj w pozycji jazdy do przodu.
- Usuń zanieczyszczenia znajdujące się w miejscu wlewu i wokół niego.
- Poziom oleju powinien zbiegać się z górną krawędzią koła przekładni zębatej.
- Otwórz otwór wlewu – powinien znajdować się on na dyszlu zaraz obok uchwytu sterującego (w razie wątpliwości sprawdź w instrukcji urządzenia umiejscowienie otworu do napełnienia).
- Jeśli poziom oleju jest niski, uzupełnij płyn, wlewając go do poziomu zgodnego z wcześniejszymi zaleceniami.
- Zakręć korek wlewu.
Niezawodna zagęszczarka do kostki, która spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź propozycje w Maufer!
Sklep Maufer to szeroka oferta, w której znajdziesz profesjonalny sprzęt, akcesoria i maszyny przeznaczone zarówno dla przedsiębiorców, jak i majsterkowiczów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wysokiej jakości produktów wyposażyliśmy już wielu wykonawców oraz podmioty inwestycyjne realizujące prace budowlano-drogowe. Zagęszczarka do piasku i kostki brukowej w doskonałych cenach? Tylko w Maufer możesz dobrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb. Masz wątpliwości? Skontaktuj się z naszym specjalistą, który pomoże wybrać produkty zgodne z Twoimi oczekiwaniami.