Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych – jakiego sprzętu użyć?

Koniec zimy i wczesna wiosna to najlepszy czas, żeby pomyśleć o pierwszych pracach ogrodowych. Sezonowe cięcie jest niezwykle ważnym elementem, jednocześnie nie należy do najprostszych zadań. Przed przystąpieniem do prac należy poznać podstawowe zasady pielęgnacyjne drzew i krzewów. Kiedy wykonać pierwsze cięcia? Jak dbać o drzewa owoce, a jak o żywopłoty? Jakich narzędzi należy użyć, aby nie uszkodzić roślin? Na najważniejsze pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy przycinać krzewy i drzewa?

Niektóre drzewa i krzewy owocowe powinny być przycinane co roku, by rosły zdrowo. Odpowiedni moment na pierwsze cięcia to przełom lutego i marca. Jest to czas pełnego uśpienia roślin.

Przedsezonowe prace powinny zacząć się od przeglądu. Warto dokładnie obejrzeć jak przezimowały rośliny i co jest do zrobienia. Jednak trzeba zwrócić uwagę, czy aby na pewno nie występuje ryzyko zbyt dużych mrozów. Najlepiej jakby temperatury były dodatnie. Pochmurny, ale ciepły, suchy dzień, będzie idealny, ponieważ roślinom nie będą groziły gwałtowne skoki temperatury.

Następną czynnością w wiosennych porządkach powinno być usunięcie z drzew i krzewów zimowych osłon. Nie należy zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ przetrzymanie roślin może przynieść więcej szkód, niż korzyści! Większość drzew i krzewów należy przyciąć, aby miały ładniejszy pokrój oraz żeby słońce docierało do wszystkich gałęzi. Główne cięcia, jakie powinieneś wykonać to cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych (jabłonie, śliwy) i krzewów jagodowych (agrest, porzeczki). Celem jest umożliwienie równomiernego dostępu światła w głąb korony oraz prawidłowego przesychania liści po opadach. Dzięki temu nasze szanse na pięknie kwitnące drzewo oraz obfite plony są wyraźnie większe. Ważne są także cięcia sanitarne, polegające na usunięciu pędów, które mogą wywoływać uszkodzenie kory oraz zagrozić zdrowemu rozwojowi. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na uschnięte, przemarznięte i chore fragmenty. Wystrzegać się też trzeba gałęzi, które rosną do środka korony. Z cięciem bardziej wrażliwych gatunków należy poczekać nawet do wiosny.

Pamiętaj też, że odpowiednie przycięcie żywopłotu jest równie ważne. Szczególnie jeśli został posadzony w poprzednim roku i jest to jego pierwsze cięcie. Jest to niezwykle istotne, żeby boczne pędy prowadzić tak, aby utrzymały planowany kształt. Szczytowe przyrosty należy skrócić.

Sprzęt do pielęgnacji drzew

Narzędzia to kluczowy aspekt w kwestii przycinania drzew i krzewów. Wybór właściwego urządzenia nie tylko znacznie ułatwi nam pracę i odciąży nas pod względem włożonego wysiłku. Może także sprawić, że będzie ona bezpieczniejsza, a rezultaty znacznie lepsze.

Ręczny sekator – Wystarczy do cięcia pędów drobnych gałązek oraz młodych drzewek owocowych. Jeśli chodzi o bardziej wymagające prace, np. przycinanie konarów, ręczne urządzenie nie będzie wystarczające.

Nożyce do żywopłotu – Jest to alternatywa dla ręcznych sekatorów. Ciekawą propozycją są nożyce akumulatorowe Stihl HSA 26 z dwoma końcówkami w zestawie. Nadadzą się zarówno do wyrównywania trawnika, jak i pielęgnacji krzewów ozdobnych o małych liściach. Pomocne mogą się okazać także nożyce na wysięgniku, które ułatwią precyzyjne cięcie nawet bardzo długich oraz szerokich żywopłotów wprost z ziemi.

Grube gałęzie należy podcinać od dołu, dopiero później od góry. Dlatego narzędzia muszą być bardzo ostre, aby nie miażdżyły i nie szarpały pędów. Kiedy gałąź się wyłamie, może zniszczyć korę na dużej powierzchni, dlatego tak istotne jest wybranie odpowiednio wydajnego narzędzia.

Piła łańcuchowa - Jest to najbardziej popularne urządzenie do pielęgnacji w ogrodzie i nie tylko. Producenci oferują wiele modeli, które można dostosować do osobistych preferencji oraz do rodzaju wykonywanych prac. Nie wiesz, jaką wybrać? Szerzej piszemy o tym w innym artykule ▶ PILARKA ŁAŃCUCHOWA DO DOMU I OGRODU – JAKĄ WYBRAĆ?

Podkrzesywarka - Niezwykłe urządzenie 2 w 1 – niewielka pilarka na wysięgniku, która zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas pielęgnacji drzew owocowych oraz żywopłotów. Sprawdzi się dla nas idealnie, jeśli posiadamy wiele drzew i problematyczne jest dla nas dotarcie do wysokich koron. Dzięki specjalnej konstrukcji z łatwością sięga wysokich partii oraz najwyżej usytuowanych gałęzi. Praca z podkrzesywarką przebiega szybko i płynnie. Wygodny uchwyt pozwala na bezpieczne operowanie urządzeniem w różnych pozycjach. Innowacyjny hak dociera do pojedynczych gałęzi na wysokość nawet 5 metrów. W ofercie naszego sklepu internetowego Maufer.pl posiadamy zarówno podkrzesywarki akumulatorowe, jak i podkrzesywarki elektryczne.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o dezynfekcji narzędzi po przycięciu każdego drzewka lub krzewu. Unikniemy w ten sposób przenoszenia szkodliwych patogenów.

Co lepsze - podkrzesywarka czy pilarka łańcuchowa?

Zarówno podkrzesywarka, jak i pilarka łańcuchowa może się sprawdzić do przycinania drzew. Różnica będzie znacząca, jeśli chodzi o komfort wykonywanej pracy. Jeśli zdecydujemy się na przycinanie żywopłotów oraz wysokich drzew pilarką, niezbędna będzie drabina. Praca na wysokości i w pochyleniu może być bardzo męcząca. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z ciężką pilarką spalinową. Znacznym ułatwieniem będzie dla nas wykorzystanie poręcznej przecinarki akumulatorowej Stihl GTA 26. Niewielki ciężar (tylko 1,45 kg!) oraz kompaktowe rozmiary mogą skutecznie nam ułatwić pracę na wysokości. Może się okazać, że sami nie będziemy mogli dosięgnąć do niektórych miejsc. A nawet jeżeli jest to w naszym zasięgu – nie wykonamy pracy precyzyjnie oraz wydajnie.

To właśnie podkrzesywarka może zapewnić Ci niemal bezwysiłkową pracę wprost z ziemi! Dostępna w niektórych modelach obrotowa tuleja mocująca, umożliwia zmianę długości roboczej w zakresie 270-390 cm. Dzięki temu idealnie dopasujesz urządzenie pod rodzaj oraz wysokość drzew.

Podkrzesywarka elektryczna będzie idealnym rozwiązaniem w pobliżu domu oraz blisko zasilania. W naszym asortymencie posiadamy także podkrzesywarki akumulatorowe, które będą niezastąpionym pomocnikiem w sadach oraz przy daleko rozsadzonych drzewach. Należy również pamiętać, że urządzenia akumulatorowe są ekologiczne. Nie emitują żadnych spalin, a korzystanie z nich jest bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska.

Praca z wysokimi drzewami oraz krzewami może przysporzyć wiele trudności oraz być wyczerpująca. Jeśli nie myślimy o zakupie profesjonalnego sprzętu, często jedyną możliwością jest poproszenie o pomoc specjalistę, który fachowo zajmie się tym zadaniem.