Zaleca się, aby zaraz po okresie zimowym ogród przeszedł odnowę i proces pielęgnacyjny, który pozwoli odzyskać utracony blask. Miejsce przeznaczone do relaksu i rekreacji powinno zachwycać i przyciągać swoją estetyką. Dlatego postanowiliśmy przedstawić praktyczne porady, które pozwolą cieszyć się pierwszymi promieniami wiosennego słońca przed domem. Jak wygląda pielęgnacja trawnika po zimie? Czym są aeracja czy wertykulacja i dlaczego te zabiegi są niezbędne dla poprawy kondycji Twojej przydomowej przestrzeni? Przejdź do dalszej części artykułu i zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.
Przygotowanie trawnika po zimie krok po kroku – jakich narzędzi potrzebujesz i jakie zabiegi powinieneś przeprowadzić?
Pielęgnacja trawnika po zimie jest niezbędna dla odnowy zielonej przydomowej przestrzeni. Pierwszą czynnością już na wczesnym etapie wiosny jest oczyszczenie ogrodu z tego, co zostało po roztopach. Grabienie wszelkich zalegających gałęzi, liści, a także obumarłych roślin powinno odbyć się już na przełomie marca i kwietnia, kiedy to trawa przygotowuje się do okresu wegetacji. Do tej czynności przydadzą się tradycyjnie grabie lub zbieracz ręczny nazywany także zamiatarką do liści i trawy. Przeczytaj dodatkowo: Rębak do drewna - Twój pomocnik w ogrodowych porządkach.
Warto również zweryfikować stan trawnika pod względem wszelkich wybrzuszeń – są one oznaką oderwania się darni (najprościej rzecz ujmując zwartej okrywy np. w postaci rolki trawy) od podłoża. W tym celu warto użyć wału ogrodniczego służącego do równania trawnika. Należy pamiętać o tym, że zabieg może zakończyć się powodzeniem jedynie wtedy, gdy ziemia nie jest twarda, zbita i gliniasta.
Niezastąpionym urządzeniem każdego wytrawnego ogrodnika będzie także glebogryzarka. Maszyny te spulchniają ziemię i odchwaszczają ją. Niektóre z glebogryzarek mogą nawet rozprowadzać torf czy kompost dla lepszej uprawy ziemi.
Pielęgnacja trawnika po zimie – wertykulacja i aeracja
Po procesach porządkujących czas na wertykulację. Czym ona jest? Pielęgnacja trawnika po zimie wymaga zabiegów, które pomogą trawie przebudzić się do życia. Wertykulator jest zatem narzędziem, które w sposób precyzyjny nacina powierzchnię murawy i rozluźnia jej strukturę, aby przyspieszyć wzrost roślin. Wertykulator pełni jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję. Usuwa resztki korzeni, obumarłych części trawy lub roślinności (filcu) znajdującej się w darni.
Co zatem daje wertykulacja trawnika?
- Zapewnia lepszy dostęp wody, światła, tlenu i składników mineralnych do korzeni,
- usuwa sfilcowaną warstwę trawnika i źdźbła płytko ukorzenionej trawy,
- pobudza roślinność do rozrostu – także korzeni,
- rozluźnia strukturę gleby,
- minimalizuje ryzyko pojawienia się grzybów i bakterii,
- dzięki niej lepiej zachodzą inne procesy – aeracja, nawożenie, nawadnianie.
Aeracja trawnika – co to jest i czemu służy?
Aeracja jest kolejnym etapem w pielęgnacji przydomowej zieleni. Jest to proces znacznie delikatniejszy, który ma za zadanie napowietrzyć glebę i zapewnić systemom korzeniowym lepsze oddychanie, łatwiejszy dostęp wody i składników mineralnych. Do tego zabiegu sprawdzą się klasyczne widły, którymi należy ponakłuwać w regularnych odstępach trawnik, kultywator (spulchniające i pozostawiające szczeliny urządzenie o znacznie szerszym zastosowaniu w ogrodnictwie i rolnictwie) lub aerator.
W czym pomaga aeracja?
- Podnosi skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych,
- napowietrza,
- regeneruje i przyspiesza proces odnawiania trawnika,
- trawnik jest trwalszy i bardziej odporny na niszczenie,
- polepsza dostęp wody do korzeni,
- dzięki niej łatwiej pozbyć się mchu i roślin segetalnych, jak chwasty.
Co najpierw - aeracja czy wertykulacja?
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać dla poprawy kondycji trawnika, jest wertykulacja. Dopiero po zabiegu rozluźniania gleby można przejść do aeracji. Kolejność wykonywania poszczególnych czynności w ogrodzie jest niezwykle ważna, bo to od prawidłowej ich sekwencji w dużej mierze zależy powodzenie w całym procesie pielęgnacyjnym.
Wertykulacja trawnika - jak często wykonywać zabieg?
Jak już zdołaliśmy ustalić, pielęgnacja trawnika po zimie za pomocą wertykulatora jest niezbędna. Wertykulację wykonuje się dwa razy do roku. Najlepiej wykonać ją:
- Na przełomie marca i kwietnia - tzw. wiosenna wertykulacja.
- Na przełomie września i października - tzw. wertykulacja jesienna.
Kiedy wertykulować trawnik?
Zabiegi wiosenne są kluczowe dla prawidłowej regeneracji trawnika, który przeszedł hibernację w okresie zimowym i uległ zniszczeniu. Dzięki wertykulacji trawa szybciej odzyska swój urok. Efekty będą najbardziej widoczne nie po pierwszym, ale po drugim lub nawet trzecim koszeniu. Trawnik należy kosić na wysokości maksymalnie 3 cm, co da pewność, że noże wertykulatora dotrą do sfilcowanej części podłoża. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosiła około +10 stopni Celsjusza.
Jesienny lifting jest konieczny, gdy zauważalna jest słabsza kondycja trawy:
- rośnie ona zbyt wolno,
- żółknie,
- pojawia się ponownie tzw. filc.
Jeśli zabieg ten zostanie wykonany jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków, darń ma szansę wrócić do formy sprzed jesieni. Podobnie, jak w przypadku wertykulacji wiosennej, zabieg dobrze jest przeprowadzić, gdy temperatura powietrza jest umiarkowana – gleba zachowuje odpowiednią wilgotność.
Warto nadmienić, że pierwsza wertykulacja powinna zostać przeprowadzona dopiero po 2-3 latach od momentu wysiania. Pozwoli to dobrze ukorzenić się trawie.
Aeracja – jak często i kiedy wykonywać zabieg?
Aerację przeprowadza się dwa razy do roku. Proces uskutecznia się po wertykulacji, a zatem najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna i jesień – pielęgnacja trawnika po zimie powinna odbyć się na przełomie kwietnia i maja oraz od sierpnia do listopada.
Jak wertykulować trawnik?
Aby przeprowadzić wertykulację w sposób prawidłowy, powinieneś widzieć, jak obchodzić się z wertykulatorem, oraz jak ustawić jego parametry dla lepszych efektów. A zatem:
- ustaw głębokość, na jakiej będą pracować noże – przedział 1,3 – 2 cm.
- Wertykulator prowadź od jednej do drugiej krawędzi trawnika – w linii pionowej.
- Zmień kierunek prowadzenia urządzenia z linii pionowej na pracę w linii poziomej.
Po przeprowadzeniu tego zabiegu trawa będzie przypominała szachownicę. Dzięki temu masz pewność, że wertykulacja odbyła się na całej powierzchni podłoża.
Skuteczna pielęgnacja trawnika po zimie z urządzeniami od firmy Maufer
Zadbaj o własną przydomową przestrzeń z profesjonalnymi urządzeniami i maszynami od cenionych i uznanych producentów. Wszystkim klientom zapewniamy profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze najlepszych akcesoriów do pielęgnacji trawnika i całego ogrodu. W sklepie Maufer znajdziesz opinie użytkowników i fachowe porady. Zarejestruj się. Polub nasz profil Facebook i bądź na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami. Pielęgnacja trawnika po zimie jeszcze nigdy nie była tak prosta.