Jak wybrać agregat prądotwórczy – moc, silnik, napięcie

W ostatnim czasie w mediach popularne jest hasło blackout. To niekontrolowana i nagła awaria sieci elektrycznej, która może być spowodowana czynnikami atmosferycznymi (silne wichury), przeciążeniem sieci, wyłączeniem linii dystrybucyjnych i przesyłowych. Przerwy w dostawach prądu to coś niepożądanego dla użytkowników prywatnych, czy firm. W związku z tym nic dziwnego, że każdy chce się przed tym zabezpieczyć, inwestując w awaryjny generator prądu. Jak wybrać agregat prądotwórczy? Jaki silnik i jaką moc powinien mieć taki sprzęt? Dowiedz się tego z dalszej części artykułu.

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy?

Przed zakupem agregatu należy sobie odpowiedzieć na pytanie – do czego będzie nam służył? Jakie urządzenia chcemy podłączyć w przypadku awarii zasilania? Jest to bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie należy określić moc generatora prądu. Jak obliczyć moc agregatu? Musimy zsumować moc urządzeń, które będą zasilane w razie awarii. Moc naszego agregatu prądotwórczego powinna być większa niż suma mocy wszystkich sprzętów. Przyjmuje się, że należy doliczyć około 30% do 50% zapasu mocy, ponieważ rozruch sprzętów RTV i AGD pobiera znacznie więcej energii w początkowej fazie. Przykładowo nasz agregat będzie zasilał w razie awarii komputer, czajnik i lodówkę, których łączna suma mocy to około 4 kW. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać agregat prądotwórczy o mocy co najmniej 8 kW. Warto wiedzieć, że informacje o mocy poborowej i mocy ciągłej sprzętu elektrycznego możemy znaleźć na tabliczce znamionowej.

Silnik benzynowy vs. silnik diesla – jaki agregat lepszy?

Nie bez znaczenia pozostaje także jednostka napędowa agregatu – w końcu to silnik odpowiada za rozruch całego urządzenia. Na rynku dostępne są dwa modele – agregaty benzynowe i agregaty diesel. Odpowiedź na pytanie, który silnik będzie lepszy, zależy od przeznaczenia agregatu. Silnik benzynowy dwu lub czterosuwowy sprawdzi się lepiej w przypadku agregatów wykorzystywanych jako awaryjne źródło zasilania. Dlaczego? Przede wszystkim takie jednostki są tańsze w zakupie, dzięki czemu cena generatora prądu jest po prostu niższa. Silniki benzynowe są lżejsze, pracują znacznie ciszej i przede wszystkim łatwo je uruchomić po długich przestojach. Agregat diesel wybiera się do pracy ciągłej, a więc sprawdzi się do pracy na budowę, a także jako mini elektrownia. Silnik wysokoprężny charakteryzuje się większą wytrzymałością, mniejszą awaryjnością i niższym poziomem spalania paliwa. Natomiast ten typ jednostki napędowej musi pracować w sposób ciągły, inaczej jest podatny na wszelkiego rodzaju awarie.

Agregat jednofazowy czy agregat trójfazowy – jaki wybrać?

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to napięcie agregatu. Wyróżniamy dwa typy – jednofazowy, czyli agregat o napięciu wyjściowym 230 V oraz trójfazowy o napięciu wyjściowym 400 V. Ale co to oznacza w praktyce? Większość sprzętu elektronicznego, jak komputer, lodówka, czajnik, czy ładowarka zasilane są prądem jednofazowym o napięciu 230 V. W związku z tym, jeżeli chcesz kupić agregat do domu, to agregat jednofazowy z zupełności zaspokoi Twoje potrzeby. Agregaty trójfazowe wybierane są raczej do zastosowań profesjonalnych, np. na budowę, ponieważ wiele sprzętów jak wibratory do betonu, czy elektronarzędzia wymagają źródła zasilania o napięciu 400 V.

Warto tutaj wspomnieć, że agregaty trójfazowe są bardziej uniwersalne niż te z jedną fazą. Generatory trójfazowe zazwyczaj wyposażone są w gniazda wyjściowe zarówno o napięciu wyjściowym 400 V, jak i 230 V. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup uniwersalnego agregatu trójfazowego. Należy jednak pamiętać, że chcąc zasilać sprzęty niskiego napięcia 230 V w generatorze trójfazowym, to maksymalna moc na jednej fazie (czyli w gniazdku 230 V) będzie stanowiła około 60% maksymalnej mocy generatora. W sytuacji, gdy jakiś sprzęt będzie miał większą moc poborową, niż moc na jednej fazie, wówczas urządzenie nie zostanie uruchomione, gdyż agregat nie zapewni odpowiedniej ilości mocy potrzebnej do rozruchu i utrzymania pracy w sposób ciągły.

Stabilizacja napięcia AVR – co to jest?

Krótko mówiąc, stabilizacja napięcia AVR to system przeciw napięciowy odpowiadający za regulację napięcia wyjściowego. Sprzęt elektroniczny często bywa wrażliwy na skoki napięcia – nadmierne przeciążenie często prowadzi do przepalenia przewodów, co zazwyczaj trwale może uszkodzić sprzęt taki jak: elektronikę, komputery, telefony, smartfony, laptopy, telewizory, czy UPS. Najbardziej wrażliwe na skoki napięcia są urządzenia, których używamy w domu, czy w biurze. Kupując agregat do domu, warto wybrać model, który będzie wyposażony w stabilizację napięcia AVR. Pozwoli nam to uniknąć trwałych awarii sprzętu.

Jaki agregat do domu? Polecane modele

Awaryjny generator prądu w przypadku gospodarstw domowych powinien posiadać parametry, o których wspomniano już wyżej. Dobrze, aby agregat miał przynajmniej 3 kW mocy (a nawet więcej, jeżeli zapotrzebowanie jest większe) oraz był wyposażony w system stabilizacji napięcia AVR. Na szczególną uwagę zasługują modele:

AGREGAT PRADOTWÓRCZY ZIPPER ZI-STE3000IV

Pozornie wyglądający agregat Zipper ZI-STE3000IV to sprzęt o mocy 3 kW. Silnik zamknięty został w szczelnej obudowie z kółkami transportowymi, dzięki czemu bez problemu można zabrać go ze sobą na wycieczkę do lasu, na kemping, czy przenieść w inne miejsce w domu. Dzięki temu urządzenie jest bardzo ciche. Powstał z myślą o zasilaniu wrażliwej elektroniki – posiada stabilizację napięcia AVR. Stosunkowo niewielki 10-litrowy zbiornik na paliwo pozwala na 6-godzinną ciągłą pracę.

AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY ZIPPER ZI-STE2800IV

ZIPPER ZI-STE2800IV to agregat inwertorowy, czyli przeznaczony do zasilania wrażliwych na skoki napięcia sprzętów – komputerów, laptopów, smartfonów. Moc na poziomie 2,8 kW wystarczy do zasilania kilku urządzeń o niewielkiej mocy poborowej. Generator wyposażony został w jedno gniazdo 230 V oraz port USB, a także licznik motogodzin. Agregat Zipper to dobrej jakości sprzęt w korzystnej cenie.