Użycie dobrze dobranego wibratora do betonu zapewnia trwałość materiału po zastygnięciu. Wibrowanie betonu to proces bardzo istotny podczas wylewania fundamentów, ponieważ pomaga zagęścić mieszankę i spełnić restrykcyjne wymogi budowlane. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jaki wibrator do betonu wybrać, aby nie zawiódł Cię podczas pracy.
Budowlany wibrator do betonu — jak działa?
Wibratory mechaniczne składają się z napędu, buławy i giętkiego węża, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie elementów do zadania, przed jakim stoimy. Wibrator budowlany do betonu usuwa pęcherzyki powietrza z mieszanki betonowej, drgając z różną częstotliwością. Można to osiągnąć, pracując buławą od dołu do góry.
Pomaga również w równomiernym rozprowadzeniu wody. Dzięki temu materiał po zastygnięciu jest trwały, lepiej przylega do prętów zbrojenia i nie ma wewnątrz pustych przestrzeni. Ważne jest, aby właściwie korzystać z tego urządzenia, zapobiegając w ten sposób rozwarstwianiu się mieszanki betonowej.
Pogrążalny wibrator do betonu — jaki kupić?
Wibratory pogrążalne, inaczej wibratory wgłębne, stanowią formę wibratorów modułowych. Kupując gotowe zestawy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakie elementy są one wyposażone i z jakimi elementami są kompatybilne.
Podczas pracy wielu wibratorów, buławy należy dobrać tak, aby mogły pracować w odległości od siebie, będącej dziesięciokrotnością ich średnicy. Zapewni to optymalne zagęszczenie betonu. Istnieje wiele rodzajów buław do wibrowania, które są hartowane na różne sposoby i posiadają różne typy łożysk.
Wybór wałka giętkiego do pracy zależy od maksymalnej głębokości, na jakiej mamy zagęszczać beton. Ich długość mieści się w przedziale od 0,5 do nawet 9 metrów.
Niektóre wibratory do betonu zostały wzbogacone o dodatkowe funkcje poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy. Są to przetwornice napięcia i system zabezpieczający Bodyguard™, dostępne na przykład w wariantach modeli:
Ergonomiczny uchwyt minimalizujący wibracje przechodzące na użytkownika znajdziemy też w wariantach urządzenia WACKER NEUSON IRSEN 38/042/08.
Wibratory wgłębne do betonu obsługują różne rzędy napięć z przedziału od 42 V do nawet 400 V. Najczęściej jednak używa się wibratorów 230 V. Warto zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, który zazwyczaj ma 10-15 m. Informacja ta pomoże przewidzieć, czy dostępne gniazda na budowie nie są w zbyt dużej odległości. Popularne modele doecniane przez fachowców to między innymi:
Większość zagęszczaczy pracuje na prąd, jednakże jeżeli nie mamy dostępu do źródła zasilania, pomocny będzie silnik spalinowy. Takie rozwiązanie zastosowano w modelu CEDRUS WT01.
Zewnętrzny wibrator do betonu — jaki wybrać?
Wibratory zewnętrzne to na przykład wibratory przyczepne czy listwy wibracyjne. Te pierwsze stosuje się przy wytwarzaniu płyt betonowych czy różnego typu zabudowy rurowej. Używa się ich przez przyczepienie do zewnętrznej części systemów szalunkowych, do szalunków ściennych, stropowych lub dźwigarów. Wibratory przyczepne mają różną częstotliwość i możliwość zasilaniem prądem o różnym natężeniu.
Przy wyborze przyczepnego wibratora betonu należy zwrócić uwagę na grubość mieszanki, z którą przyjdzie mu się zmierzyć. Należy dobrać odpowiednią amplitudę, aby uzyskać odpowiedni efekt. Kupując wibrator przyczepny, zwróć uwagę na jego sposób montażu i zakres wibracji.
Wibratory przyczepne dzielimy na napędzane pneumatycznie i elektrycznie. Kiedy brakuje prądu, najlepszymi modelami mogą okazać się takie, które pracują przez zastosowanie sprężonego powietrza. Są to na przykład warianty:
Wibratory zewnętrzne napędzane elektrycznie często mogą pracować przez całą dobę. Jeżeli stoisz przed takim wyzwaniem, zdecyduj się na modele:
- WACKER NEUSON AR 75/6/042,
- WACKER NEUSON AR 63/6/250,
- WACKER NEUSON AR 52/6/042,
- WACKER NEUSON AR 34/6/250.
Listwy wibracyjne nie są klasycznymi wibratorami do betonu. Stosuje je się w przypadku, gdy chcemy wyrównać, zagęścić czy rozprowadzić beton na płaskiej powierzchni.
Więcej na temat listw wibracyjnych przeczytasz w artykule: „Wygładzanie i zagęszczanie betonu – jaką listwę wibracyjną kupić?”
Wibratory do betonu mają różne funkcje, właściwości i zastosowanie. Zapewniają trwałość i niezawodność zaschniętego betonu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze najlepszego wibratora przyczepnego lub pogrążalnego.