Przegląd maszyn budowlanych krok po kroku - jak serwisować sprzęt?

Regularny przegląd techniczny maszyn budowlanych to inwestycja w długoterminowe użytkowanie. Jest niezbędny proces, który zapewni bezpieczną i niezawodną pracy, a także zachowa maksymalną sprawność i wydajność urządzeń. Za jego pomocą zidentyfikujemy ewentualne usterki, zużycie części oraz konieczność konserwacji i napraw. W dzisiejszym blogu przedstawimy kluczowe aspekty przeglądu technicznego maszyn budowlanych. Jak dokonać przeglądu zagęszczarki? Co zawierają zestawy serwisowe? Samodzielna kontrola maszyn czy autoryzowany serwis?

Co ile przegląd maszyny?

Pierwszym krokiem w przeglądzie technicznym maszyn budowlanych jest opracowanie harmonogramu prac. Ważne jest określenie częstotliwości przeglądów dla poszczególnych maszyn. Najczęściej ustala się to, uwzględniając intensywność użytkowania maszyn budowlanych oraz zalecenia producenta. Przyjmuje się, że przegląd techniczny powinien być przeprowadzony przynajmniej raz w roku. Jednak nie należy się tak sztywno trzymać, ponieważ istnieją sytuacje, w których wymagane są częstsze przeglądy. Są to przypadki takie jak: intensywne użytkowanie, praca w trudnych warunkach, specjalne wymagania bezpieczeństwa. Będzie miało to kluczowe znaczenie, dla wczesnego wykrywania problemów i minimalizowania ryzyka awarii. 

Co sprawdzić podczas przeglądu maszyny budowlanej?

Przed przystąpieniem do bardziej szczegółowej analizy maszyny, warto przeprowadzić wstępną ocenę wizualną. Zwróć uwagę na ogólny stan maszyny, w tym na korozję, pęknięcia, uszkodzenia powłoki lakierowej, stan obudowy itp. Ważne, aby maszyna była czysta i wolna od brudu, kamieni czy innych zanieczyszczeń. Mogą one wpływać na działanie maszyny. Usunięcie wszystkich zabrudzeń także poprawi komfort i bezpieczeństwo dalszych napraw. W przypadku wykrycia widocznych uszkodzeń już na tym etapie należy podjąć odpowiednie działania naprawcze. Następnym krokiem jest sprawdzenie podstawowych funkcjonalności maszyny. W zależności od rodzaju maszyny należy przetestować inne elementy. Najczęściej będą: ruchome części, układy hydrauliczne, elektryczne czy pneumatyczne. Na tym etapie możemy wykryć takie problemy: jak wycieki oleju, niewłaściwe działanie czy hałas. Każda nieprawidłowość to przeciwskazanie do dalszej pracy.

Bardzo ważna jest znajomość historii serwisowej maszyny. Należy wiedzieć, czy przeglądy i konserwacja zostały wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne, aby sprawdzić datę ostatniego przeglądu oraz wszelkie naprawy lub wymiany części. Każdorazowo zaczynając pracę, np. zagęszczarką wibracyjną powinniśmy mieć świadomość czy posiada odpowiedni poziom oleju, paliwa itd. Wszystkie przewody, zaciski i śruby muszą być odpowiednio zakręcone i nie wystawać. Takie działania wyeliminują nam ryzyko uszkodzeń.

Zestawy serwisowe do zagęszczarek

Sumienne przestrzeganie zasad wymiany filtrów, olejów oraz innych eksploatacyjnych części uchroni nad przed wystąpieniem awarii zagęszczarki. Ponadto urządzenie będzie pracowało dłużej i wydajniej. U nas znajdziesz oryginalne części od producentów urządzeń. Kupując u nas, masz pewność, że pakiety serwisowe są oryginalne i spełniają odpowiednie normy jakościowe. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że jeden pakiet serwisowy pasuje często do wielu urządzeń. Przykładem jest pakiet serwisowy Wacker Neuson do zagęszczarek DPU4045, DPU4545, DPU5045 oraz DPU5545. Pozwala on na szybką wymianę najważniejszych elementów maszyn wibracyjnych. W pakiecie znajdziesz: filtr powietrza, pasek klinowy, filtr paliwa i oleju, tulejkę czy uszczelkę pokrywy zaworów. Każdy zestaw jest indywidualnie skomponowany pod odpowiedni model.

Samodzielna naprawa czy autoryzowany serwis maszyn?

Jakie działania podjąć w przypadku wystąpienia usterki lub zaniedbania maszyny? W pierwszej kolejności na podstawie wyników przeglądu technicznego konieczne jest opracowanie planu konserwacji i napraw. Ważne jest skrupulatne przestrzeganie instrukcji producenta w zakresie konserwacji, wymiany filtrów, olejów i innych części. Naprawy należy wykonać w jak najkrótszym czasie, aby uniknąć dalszych uszkodzeń lub utraty wydajności maszyny. Najczęściej trzeba wstrzymać się od dalszej pracy maszyną.

Już przegląd techniczny powinien być przeprowadzony przez osobę, która posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę techniczną. Ważne jest, aby rozumieć specyfikę danego rodzaju maszyny. Jeśli nie posiadamy takiego doświadczenia, należy się skierować do osoby z odpowiednimi umiejętności diagnozowania i naprawy ewentualnych usterek. Autoryzowane serwisy maszyn często posiadają także dodatkowe sprzęty do wykonania szczegółowej analizy technicznej. Do tego celu wykorzystywane są różne testy diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia, sprawdzenie napięcia, badanie jakości paliwa czy pomiar zużycia części. Wszelkie ustalenia dotyczące zużycia lub potrzeby naprawy powinny zostać dokładnie udokumentowane. Decydując się na tego typu rozwiązanie, mamy pewność, że nasza maszyna będzie odpowiednio zaopiekowana.

Serwis i naprawa maszyn budowlanych Nowy Sącz

Jesteśmy doświadczoną firmą specjalizującą się w serwisowaniu i naprawie maszyn budowlanych, ogrodowych i innego sprzętu. Realizujemy naprawy zarówno w ramach serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Nasz zespół wykwalifikowanych serwisantów posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w obszarze napraw i konserwacji różnorodnych maszyn budowlanych, takich jak koparki Sany, wozidła budowlane, zagęszczarki Wacker Neuson, sprzęt Husqvarna Construction. Przeprowadzamy także okresowe przeglądy - nie tylko kupisz u nas odpowiednie zestawy serwisowe. Sami wykonamy dla Ciebie wymianę filtrów i oleju oraz innych części eksploatacyjnych.