Porównanie chwytaków brukarskich marki Jazon

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie chwytaki brukarskie są najlepsze na rynku? W dzisiejszym blogu zajmiemy się tym zagadnieniem, skupiając się na jednej z czołowych, polskich marek w tej dziedzinie - firmie Jazon. Jeśli jesteś brukarzem, majstrem budowlanym lub po prostu osobą, która zastanawia się, jakie narzędzia wybrać do swoich prac, to jesteś we właściwym miejscu. Przedstawimy jakie modele chwytaków brukarskich Jazon ma w swojej ofercie, jakie są ich kluczowe cechy i parametry, oraz jakie korzyści mogą przynieść w codziennej pracy. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Przegląd chwytaków brukarskich Jazon

Jazon od dawna cieszy się uznaniem w branży budowlanej, dzięki solidnej jakości produktów. Wszystkie rodzaje chwytaków brukarskich są dostosowane do konkretnych rodzajów materiałów i zadań, co pomaga wykonywać prace z większą precyzją i efektywnością. Sprawdź, czym charakteryzują się podane modele i dowiedz się, który chwytak brukarski od Jazon najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Chwytak krawężnikowy

Chwytak do płyt krawężnikowych jest dostosowany do przenoszenia i układania krawężników przy budowie chodników, dróg i parkingów. Ten rodzaj chwytaka zazwyczaj posiada chwyt w zakresie 100 cm, co pozwala na precyzyjne ułożenie standardowego krawężnika. Chwytaki do płyt krawężnikowych są niezbędne w pracach brukarskich. W asortymencie Jazon można znaleźć kilka modeli, które pozwolą obsadzić krawężniki na kilka sposobów.

  • Chwytak wzdłużny Jazon CHW pozwala nam na chwyt w zakresie 750/800/900/1000 mm "od czoła". Można go dostosować do różnego rodzaju elementów, jednak za jego pomocą nie przeniesiemy krawężników łukowych czy granitowych. Do jego obsługi potrzeba dwóch osób.
  • Również w przypadku chwytaka Jazon CHWZ można obserwować te same właściwości chwytaka wzdłużnego, które umożliwiają precyzyjne chwytanie i manipulację elementem o szerokości do 100 cm. Wiele osób zwraca uwagę na jego wyraźne podobieństwo do chwytaka CHW, gdyż oba narzędzia zostały stworzone do przenoszenia elementów od ich "czoła". Niemniej jednak jedna kluczowa cecha odróżnia CHWZ od swojego poprzednika. Chwytak CHWZ jest stworzony z myślą o maszynowym przenoszeniu. Operacje transportu elementów są bardziej efektywne, a obsługa stała się jednoosobowa.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest chwytak WBK1. Standardowo wózek od Jazon może przewozić płyty chodnikowe. Chwytak WBK1 to akcesorium dodatkowe do zamontowania do wózka brukarskiego WBK. Zakup może być droższy, jednak pozwoli nam wykonać kilka rodzajów prac. Będzie to też spore odciążenie, jeden operator będzie w stanie bez problemu przewieźć krawężnik czy większą płytę na miejsce układania.

Chwytak zawieszany

To rodzaj narzędzia wyposażonego w haki lub uchwyty, które pozwala na podnoszenie i przenoszenie przy użyciu dźwigu, ładowarki czy koparki. Tego typu sprzęt przeznaczony jest nie tylko dla branży brukarskiej. Chwytaki zawieszane szeroko stosowane są w przemyśle i budownictwie do manipulacji ciężkimi materiałami. Głównymi reprezentantami w tej kategorii od Jazon są poprzeczne chwytaki CHPZ. Charakteryzują się wysoką trwałością i żywotnością. Przeznaczone są do obsługi jednoosobowej. Sprawdź porównanie najważniejszych parametrów (zobacz tabela poniżej).

CHPZ2 CHPZP CHPZ500 CHPZ500S
Nośność dopuszczalna 150 kg 500 kg 500 kg 500 kg
Regulacja chwytu 15-20 cm 0-22 cm 6-34 cm 12-39 cm
Ciężar własny 10 cm 60 kg 50 kg 50 kg

Chwytak rurowy

Specyficznym rodzajem chwytaków zawieszanych są chwytaki rurowe. Mogą być doczepiane do maszyn drogowych i pojazdów wyposażonych w HDS. Są często wykorzystywane w przemyśle naftowym, gazowniczym i wodociągowym, gdzie rury są podnoszone i instalowane w trudno dostępnych miejscach. Od Jazon znajdziemy 3 modele chwytaków rurowych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić pewny chwyt rur o różnych średnicach. Zostały wykonane wg DIN EN 1610 i posiadają automatyczny zamek.

CHRP200 CHRP500 CHRP1000
Nośność dopuszczalna 200 kg 500 kg 1000 kg
Średnica zewnętrzna rur 24-45 cm 49-80 cm 95-130 cm
Szerokość rozstawu szczęk 15-45 cm 32-80 cm 53-130 cm
Szerokość szczęk 37 cm 37 cm 60 cm
Ciężar własny 35 kg 75 kg 175 kg

Chwytak do palisad

Tego typu narzędzia przeznaczone są do przenoszenia i układania palisad, czyli elementów brukowych o różnych kształtach i rozmiarach. Chwytak CHPS od Jazon posiada regulowane szczęki (100-300 mm), które dostosowują się do kształtu palisady, zapewniając pewny chwyt. Można przenosić zarówno palisady okrągłe, jak i kwadratowe. Realizacje z chwytakiem do palisad sprawia, że efekty końcowe są imponujące zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym.

Chwytak do koryt ściekowych

CHK Jazon jest specjalnie zaprojektowany do przenoszenia i układania koryt ściekowych do systemów kanalizacyjnych i odwodnieniowych. Ten chwytak do koryt ściekowych ma regulowane szczęki (300-700 mm), które pozwalają na pewne chwycenie koryta i precyzyjne umieszczenie go na miejscu.

Chwytak uniwersalny

Szukasz klasycznego chwytaka brukarskiego, który cieszy się uznaniem w branży? Takim modelem od Jazon jest chwytak CHU - wyposażony jest w solidne szczęki, które umożliwiają pewne chwycenie i przenoszenie różnych rodzajów materiałów brukarskich w zakresie 60-250 mm. Poradzi sobie z takimi elementami takich jak kostka brukowa, płyty chodnikowe czy krawężniki. Jednak jego wyposażenie standardowe pozwala na przeniesienie ażurowych płyt czy krawężników łukowych. Model ten wyróżnia się prostotą i trwałością, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla brukarzy poszukujących niezawodnego i uniwersalnego narzędzia brukarskiego.

Chwytak ręczny

Chwytak ręczny to narzędzie ręczne, które służy do chwytania i przenoszenia różnych przedmiotów, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie jest dostępny dźwig lub inny sprzęt pomocniczy. Chwytaki ręczne mogą mieć różne konstrukcje, ale zazwyczaj składają się z uchwytu i szczęk, które pozwalają na stabilne trzymanie przedmiotu. Często używane, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich przedmiotów w sposób ergonomiczny i bezpieczny. Znajdziemy zarówno takie, do których obsługi wymagane są dwie osoby, jak i takie, które mogą być spokojnie obsługiwane przez jedną.

Część z chwytaków ręcznych została wyżej wymieniona, były to takie chwytaki jak: chwytak wzdłużny CHW, chwytak uniwersalny CHU czy chwytak do koryt CHK. W asortymencie Jazon możemy znaleźć również takie narzędzia jak chwytak poprzeczny CHP1 i chwytak pojedynczy CHPJ do ustawiania krawężników czy innych elementów betonowych. Bardzo użytecznym sprzętem na placu budowy może być chwytak do płyt chodnikowych Jazon CHPC oraz wyciągacz do pokryw Jazon WP.

Nowy chwytak brukarski Jazon - CHPC2

Nowością w ofercie firmy Jazon jest model CHPC2 - chwytak brukarski, który podnosi poprzeczkę w zakresie regulacji i elastyczności. Stworzony został z myślą z coraz to nowszymi materiałami brukarskimi, które pojawiają się na rynku. Z szeroką możliwością rozstawu szczęk (od 350 mm do 600 mm), ten nowy chwytak zapewnia jeszcze większą wszechstronność w obszarze przenoszenia i układania różnych rodzajów płytek. To narzędzie doskonale nadaje się do manipulowania płytami chodnikowymi, trylinką i innymi podobnymi materiałami brukarskimi.

Chwytak CHPC2, jak każdy produkt z linii Jazon, wyróżnia się solidną konstrukcją i wysoką jakością materiałów, co przekłada się na jego długą żywotność i trwałość. Dla brukarzy to znaczy to tyle, że mogą polegać na tym narzędziu przez wiele sezonów, co jest bardzo istotne w tej branży. Ważną cechą tego nowego chwytaka jest jego przeznaczenie do obsługi przez jedną osobę - brukarza. To oznacza, że pracownik sam może efektywnie pracować bez angażowania większego zespołu.

Podsumowując, chwytaki brukarskie to sprzęt, który zdecydowanie powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej firmy brukarskiej. Nie tylko zwiększa się wydajność pracy, ale przede wszystkim odciąża fizycznie brukarzy. Jak widać, portfolio produktów jest bardzo duże i każdy powinien dostosować chwytak do charakteru zlecenia. Jaki chwytak brukarski wybierzesz dla siebie?